• چهارشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۸ -
  • 26/02/2020

گزارش «اقتصاد کرمان» از رتبه بندی 500 غول اقتصادی ایران

شرکت های کرمانی به چه رتبه‌ای دست یافتند؟

اقتصاد کرمان: در لیست 500 شرکت برتر سال ۹۷ شرکت های کرمانی در مجموع رتبه های بهتری را نسبت به دوره قبل این رتبه بندی ملی کسب کردند. به گزارش «اقتصاد کرمان» در رتبه‌بندی امسال و در جمع ۱۰ شرکت انتخاب شده به عنوان شرکت های پیشرو نام شرکت سرمایه‌گذاری و توسعه گل گهر و شرکت معدنی و صنعتی گل گهر به چشم می خورد. معیار اصلی در انتخاب شرکت‌های پیشرو تغییر رتبه فروش شرکت‌های فهرست صد شرکت برتر طی چهار سال اخیر بوده است.

مهدی نعمت الهی: در لیست 500 شرکت برتر سال ۹۷ شرکت های کرمانی در مجموع رتبه های بهتری را نسبت به دوره قبل این رتبه بندی ملی کسب کردند. 
به گزارش «اقتصاد کرمان» در رتبه‌بندی امسال و در جمع ۱۰ شرکت انتخاب شده به عنوان شرکت های پیشرو نام شرکت سرمایه‌گذاری و توسعه گل گهر و شرکت معدنی و صنعتی گل گهر به چشم می خورد. معیار اصلی در انتخاب شرکت‌های پیشرو تغییر رتبه فروش شرکت‌های فهرست صد شرکت برتر طی چهار سال اخیر بوده است.
بر اساس این گزارش همچنین شرکت سرمایه‌گذاری و توسعه گل گهر (هلدینگ)، بیشترین صعود رتبه را داشته است؛ به‌طوری که رتبه فروش این شرکت با ۵۶ پله تغییر از ۱۴۶ به ۹۰ رسیده است. دو شرکت توسعه آهن و فولاد گل گهر(هلدینگ) و هلدینگ مادر تخصصی توسعه معادن و صنایع معدنی خاورمیانه (میدکو) هم در جمع شرکت های حایز بیشترین صعود رتبه، قرار گرفته اند.
گزارش اقتصاد کرمان می افزاید: در رتبه‌بندی امسال، در لیست شرکت‌های تازه وارد در فهرست صد شرکت اول،  شرکت سرمایه‌گذاری و توسعه گل گهر (هلدینگ) و شرکت توسعه آهن و فولاد گل گهر (هلدینگ) نیز قرار گرفته اند.
اطلاعات سازمان مدیریت صنعتی نشان می‌دهد که دو شرکت کرمانی سرمایه‌گذاری و توسعه گل گهر (هلدینگ) و شرکت توسعه آهن و فولاد گل گهر (هلدینگ) بیشترین رشد فروش را از آن خود کرده اند.
مطابق اطلاعات رتبه‌بندی سال ۱۳۹۷ یکی از شرکت هایی که بالاترین ارزش افزوده  را به خود اختصاص داده شرکت ملی صنایع مس ایران (هلدینگ) بوده است.این شرکت همچنین در جمع 5 شرکت دارای بیشترین صادرات هم قرار گرفته است.
بر اساس اطلاعات سازمان مدیریت صنعتی، بالاترین ارزش بازار نیز به 5 شرکت تعلق دارد که شرکت مس یکی از این شرکت هاست.
در جدولی که «اقتصاد کرمان» ارایه کرده است می توانید جایگاهی که شرکت های کرمانی در رتبه بندی 500شرکت برتر ایران از نظر میزان فروش/درآمد(میلیارد ریال) به خود اختصاص داده اند را مشاهده کنید. 
نتایج بیست و یکمین سال رتبه‌بندی شرکت‌های ایرانی
نتایج بیست و یکمین سال رتبه‌بندی شرکت‌های ایرانی نشان می‌دهد که حجم فروش صد شرکت اول امسال براساس اطلاعات مالی سال گذشته، ۵۶۷ هزار میلیارد تومان بوده که نسبت به کل فروش همین صد شرکت در سال قبل، ۲۴ درصد رشد فروش را نشان می‌دهد. فروش شرکت اول فهرست نسبت به فروش شرکت صدم ۸/ ۳۲ برابر بزرگ‌تر است. در مجموع، ۱۳ شرکت بالای فهرست ۲/ ۵۰ درصد جمع فروش صد شرکت را شکل می‌دهد که نشان‌دهنده درجه تمرکز در وضعیت شرکت‌های بزرگ ایران است. در رتبه‌بندی شرکت‌ها، علاوه‌بر شاخص «میزان فروش»، ۳۲ شاخص دیگر نیز سنجیده می‌شود. با توجه به عمومیت فهرست شرکت‌های برتر ایران و وجود انواع شرکت‌های تولیدی، خدماتی، بیمه‌ای، سرمایه‌گذاری و بانک‌های شرکت‌کننده در این رتبه‌بندی، برای همگن کردن رقم فروش این شرکت‌ها، مجموع درآمدهای عملیاتی شرکت لحاظ شده است. نتایج این رتبه‌بندی براساس گروه‌های صنعتی ۳۲گانه نیز نشان می‌دهد که از نظر میزان فروش (درآمد) گروه بانک‌ها و موسسات اعتباری با ۲۶ درصد سهم در جایگاه اول، گروه پتروشیمی با ۱۴ درصد سهم در جایگاه دوم و گروه فرآورده‌های نفتی با ۱۳ درصد سهم در جایگاه سوم قرار گرفته‌اند.
500شرکت برتر سال 97
۵۰۰ شرکت برتر و بزرگ ایران در بیست و یکمین سال رتبه بندی شرکت‌ها معرفی شدند. بر اساس گزارش سازمان مدیریت صنعتی حجم فروش صدشرکت اول سال ۱۳۹۷ بر اساس اطلاعات مالی سال گذشته، ۵۶۷هزار میلیارد تومان بوده که نسبت به کل فروش همین صد شرکت در سال قبل، ۲۴درصد رشد را نشان می‌دهد. فروش شرکت اول فهرست نسبت به فروش شرکت صدم ۸/ ۳۲برابر بزرگ‌تر است. همایش بیست و یکمین سال رتبه‌بندی شرکت‌های برتر با حضور مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی، مدیر مرکز رتبه‌بندی شرکت‌های برتر، مدیران ارشد بنگاه‌های برتر کشور و متخصصان این حوزه  برگزار شد.
شاخص‌های رتبه‌بندی
مدیر عامل سازمان مدیریت صنعتی با اشاره به اینکه شرکت‌های برتر ایران بر اساس ۳۳ شاخص و در ۷ عنوان دسته‌بندی، رتبه می‌گیرند، توضیح داد: شاخص‌های اندازه و رشد شرکت، شاخص‌های سودآوری و عملکرد، شاخص‌های بهره‌وری، شاخص‌های صادرات، شاخص‌های نقدینگی، شاخص‌های بدهی و شاخص‌های بازار عنوان دسته‌بندی‌ها است. در هر کدام از این عنوان‌ها شاخص‌هایی مشخص شده که بر مبنای آنها رتبه‌بندی انجام می‌شود. کیانی بختیاری با اشاره به اینکه شفافیت از جمله شاخص‌های رتبه‌بندی ۱۰۰-IMI است، گفت: در بسیاری از رتبه‌بندی‌ها ارزیابان نقش زیادی دارند.  به عبارتی اگر ارزیاب یک شرکت تفاوت کند، ممکن است نمره آن شرکت نیز در شاخص مشخصی تغییر کند. با این حال، در این شیوه رتبه‌بندی به دلیل اینکه تمام شاخص‌ها کمی هستند، ارزیابان نقشی در نمره ندارند.
مدیر عامل سازمان مدیریت صنعتی با بیان اینکه نقش تحقیق و توسعه در رشد هر سازمان و کشوری تاثیر قابل‌توجهی دارد، توضیح داد: آمازون، آلفابت، سامسونگ و اینتل در سال گذشته میلادی بیشترین هزینه را برای بخش تحقیق و توسعه خود در نظر گرفته‌اند. بر اساس آمارهای رسمی شرکت آمازون در سال گذشته میلادی ۱۶ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری کرده است.کیانی بختیاری با اشاره به نخستین سیاست‌گذاری‌ها برای برگزاری ۱۰۰-IMI توضیح داد: از مهم‌ترین نیازهایی که در کشور وجود دارد، شفافیت آماری و درآمدی شرکت‌های ایران است. آمار شفاف و ارائه آمارهای درآمدی به توسعه کسب‌وکار و بنگاه‌های اقتصادی در کشور منجر می‌شود. وی در ادامه با بررسی آمارهای رسمی «فورچون» که در طرح بین‌المللی برگزار می‌شود، توضیح داد: از میان ۵۰۰ شرکت بزرگ دنیا ۱۲۶ شرکت به آمریکا و ۱۱۱ شرکت به چین اختصاص دارند. به‌ عبارت دیگر ۲۵ درصد شرکت‌های بزرگ دنیا به آمریکا و ۲۲ درصد به چین اختصاص دارد. وی در ادامه به نسبت فروش ۵۰۰ شرکت نخست ایران به تولید ناخالص داخلی پرداخت و توضیح داد: در این شاخص ۳۸ درصد به ۱۰۰ شرکت نخست و ۴۴ درصد به کل ۵۰۰ شرکت تعلق دارد. همان‌طور که مشخص است ۴۰۰ شرکت دیگر در این شاخص سهم چندانی ندارند.
کیانی بختیاری در ادامه به آمارهای فروش پرداخت و گفت: در ایران نخستین شرکت ۹ میلیارد دلار بر اساس اطلاعات مالی سال گذشته فروش داشت که نخستین شرکت داخلی است. البته باید در نظر داشت که این آمار در «فورچون» و در مدل جهانی به ۵۰۰ میلیارد دلار می‌رسد. وی با اشاره به اهمیت رتبه بندی شرکت‌ها نیز گفت: سرمایه‌گذاران، فعالان بورس و مصرف‌کنندگان با استفاده از داده‌های آماری این دوره می‌توانند تصمیم‌گیری‌های بهتری داشته باشند.
۱۰ شرکت پیشرو
در رتبه‌بندی امسال ۱۰ شرکت پیشرو انتخاب شدند. معیار اصلی در انتخاب شرکت‌های پیشرو تغییر رتبه فروش شرکت‌های فهرست صد شرکت برتر طی چهار سال اخیر است. فهرستی که بر اساس معیار اصلی فوق‌الذکر تهیه می‌شود، با توجه به معیارهای دیگری پالایش می‌شود. این معیارها عبارتند از: وجود اطلاعات شرکت در رتبه‌بندی ۱۰۰-IMI برای حداقل سه سال اخیر، منفی نبودن تغییر رتبه فروش شرکت در سال اخیر و زیان‌ده نبودن شرکت. پس از انجام مراحل فوق، فهرست به‌دست آمده از سوی کمیته‌ای از خبرگان صنعت و محیط کسب و کار مورد بررسی قرار گرفته و ۱۰ شرکتی که بهترین نتایج را کسب کرده باشند، به‌عنوان شرکت‌های پیشرو شناسایی و معرفی می‌شوند. در انتخاب شرکت‌های پیشرو، این کمیته به سطح بلوغ شرکت‌ها توجه ویژه‌ای دارد. در مورد شرکت‌های بالغ، تغییر مثبت رتبه فروش یا حتی حفظ جایگاه، دارای اهمیت بیشتری است. ۱۰ شرکت پیشرو در رتبه‌بندی سال ۱۳۹۷ شامل بانک آینده، شرکت به‌پرداخت ملت، بانک پارسیان، شرکت سرمایه‌گذاری و توسعه گل گهر، بانک سینا، شرکت فروشگاه‌های زنجیره‌ای افق کوروش، شرکت فولاد هرمزگان جنوب، شرکت گروه فن آوران هوشمند بهسازان فردا، بانک کارآفرین و شرکت معدنی و صنعتی گل گهر است.
بیشترین صعود رتبه
در رتبه‌بندی سال ۱۳۹۷، شرکت سرمایه‌گذاری و توسعه گل گهر (هلدینگ)، بیشترین صعود رتبه را داشته است؛ به‌طوری که رتبه فروش این شرکت با ۵۶ پله تغییر از ۱۴۶ به ۹۰ رسیده است. بعد از آن شرکت سرمایه‌گذاری برق و انرژی غدیر (هلدینگ)، شرکت به‌پرداخت ملت، شرکت توسعه آهن و فولاد گل گهر (هلدینگ)، شرکت فولاد کاوه جنوب کیش، شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات (هلدینگ)، شرکت مجتمع فولاد خراسان (هلدینگ)، شرکت فولاد هرمزگان جنوب، شرکت مادر تخصصی توسعه معادن و صنایع معدنی خاورمیانه (هلدینگ)، شرکت پتروشیمی اروند و شرکت بهمن موتور بیشترین صعود رتبه را ثبت کرده‌اند. البته رتبه‌های سال قبل لحاظ شده در گزارش، بر اساس اطلاعات تجدید ارائه شده در صورت‌های مالی سال جاری شرکت‌ها و صرفا بین شرکت‌های حاضر در رتبه‌بندی سال جدید است. در نتیجه در مورد بعضی از شرکت‌ها ممکن است رتبه سال قبل آنها در این گزارش، با آنچه در گزارش سال گذشته آمده است، متفاوت باشد.
شرکت‌های تازه وارد
در رتبه‌بندی امسال، شرکت‌های تازه وارد در فهرست صد شرکت اول، شامل شرکت سرمایه‌گذاری و توسعه گل گهر (هلدینگ)، شرکت توسعه آهن و فولاد گل گهر (هلدینگ)، شرکت به پرداخت ملت، شرکت سرمایه‌گذاری برق و انرژی غدیر (هلدینگ)، شرکت گسترش انرژی پاسارگاد (هلدینگ)، شرکت توسعه معادن روی ایران (هلدینگ) و شرکت تولید خودرو صنعت خزر است.
بیشترین رشد فروش
اطلاعات سازمان مدیریت صنعتی نشان می‌دهد که بیشترین رشد فروش برای شرکت سرمایه‌گذاری و توسعه گل گهر (هلدینگ)، شرکت سرمایه‌گذاری برق و انرژی غدیر (هلدینگ)، شرکت به پرداخت ملت، شرکت توسعه آهن و فولاد گل گهر (هلدینگ) و شرکت فولاد کاوه جنوب کیش ثبت شده است.
بالاترین ارزش افزوده
مطابق اطلاعات رتبه‌بندی سال ۱۳۹۷ بالاترین ارزش افزوده به شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس (هلدینگ)، شرکت فولاد مبارکه اصفهان (هلدینگ)، شرکت مخابرات ایران (هلدینگ)، بانک آینده (هلدینگ)، شرکت سایپا (هلدینگ)، بانک صادرات ایران (هلدینگ)، شرکت گروه گسترش نفت و گاز پارسیان (هلدینگ)، شرکت ارتباطات سیار ایران (هلدینگ)، شرکت ملی صنایع مس ایران (هلدینگ) و شرکت گروه مپنا (هلدینگ) اختصاص داشته است.
بیشترین دارایی
در رتبه‌بندی امسال شرکت‌ها از لحاظ بیشترین دارایی نیز طبقه‌بندی شده‌اند. بر این اساس بانک صادرات ایران (هلدینگ)، بانک تجارت (هلدینگ)، بانک آینده (هلدینگ)، بانک کشاورزی (هلدینگ)، بانک پارسیان (هلدینگ)، شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس (هلدینگ)، بانک رفاه کارگران (هلدینگ)، بانک صنعت و معدن (هلدینگ)، بانک اقتصاد نوین (هلدینگ) و بانک انصار (هلدینگ) رتبه اول تا دهم بیشترین دارایی را دارند.
بالاترین اشتغال‌زایی
بر اساس اطلاعات سازمان مدیریت صنعتی شرکت سایپا (هلدینگ)، بانک صادرات ایران (هلدینگ)، بانک تجارت (هلدینگ)، شرکت فولاد مبارکه اصفهان (هلدینگ) و شرکت مخابرات ایران (هلدینگ) بالاترین اشتغال‌زایی را ثبت کرده‌اند.
بیشترین سودآوری
شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس (هلدینگ)، شرکت فولاد مبارکه اصفهان (هلدینگ)، شرکت ارتباطات سیار ایران (هلدینگ)، شرکت مخابرات ایران (هلدینگ) و شرکت گروه گسترش نفت و گاز پارسیان (هلدینگ) بیشترین سودآوری را ثبت کرده‌اند.
بیشترین بازده فروش
اطلاعات رتبه‌بندی امسال نشان می‌دهد که شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی نیروهای مسلح (هلدینگ)، شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات (هلدینگ)، شرکت گروه مدیریت سرمایه‌گذاری امید (هلدینگ)، شرکت پلیمر آریاساسول و شرکت پتروشیمی زاگرس بیشترین بازده فروش را داشته‌اند.
بیشترین صادرات
رتبه‌بندی شرکت‌ها از لحاظ بیشترین صادرات نیز نشان می‌دهد که شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس (هلدینگ)، شرکت پتروشیمی نوری (برزویه)، شرکت پالایش نفت بندرعباس، شرکت فولاد مبارکه اصفهان (هلدینگ) و شرکت ملی صنایع مس ایران (هلدینگ) در رده اول تا پنجم قرار دارد.
بالاترین ارزش بازار
بر اساس اطلاعات سازمان مدیریت صنعتی بالاترین ارزش بازار نیز به شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس (هلدینگ)، شرکت فولاد مبارکه اصفهان (هلدینگ)، شرکت پتروشیمی مارون (هلدینگ)، شرکت ملی صنایع مس ایران (هلدینگ) و شرکت مخابرات ایران (هلدینگ) اختصاص دارد.
شرکت‌های برتر از نظر رشد سریع
در طبقه‌بندی ۵۰۰ شرکت برتر ایران ۵ شرکت برتر از نظر رشد سریع بین صد شرکت دوم نیز معرفی شده‌اند که شامل شرکت بازرگانی توسعه صنعت روی، شرکت پرداخت الکترونیک سامان کیش، شرکت توسعه تجارت فراگیر فولاد خوزستان، شرکت گروه داده‌پردازی بانک پارسیان و شرکت نقش اول کیفیت است. معیار اصلی در انتخاب شرکت‌های برتر از نظر رشد سریع تغییر رتبه فروش شرکت‌های فهرست صد شرکت دوم طی چهار سال اخیر است. ۵ شرکت برتر از نظر رشد سریع بین صد شرکت سوم نیز شامل شرکت آهنگری تراکتورسازی ایران، شرکت سازآب کیان پاد، شرکت طراحی و ساخت قطعات صنایع ایران، شرکت گروه فن آوا و شرکت مهندسی و پشتیبانی نیروگاهی البرز توربین است. پنج شرکت برتر از لحاظ رشد سریع بین صد شرکت چهارم نیز شامل شرکت تجارت الکترونیک ارتباط فردا، شرکت تجارت صنعت پتروشیمی خلیج فارس، شرکت صنایع خاک چینی ایران، شرکت صنایع ماشین ابزار ایران خودرو و شرکت گسترش صنایع روی ایرانیان است.
10شرکت برتر صادرات گرا
در رتبه‌بندی سال ۱۳۹۷ شرکت پتروشیمی بوعلی سینا، شرکت پتروشیمی زاگرس، شرکت پتروشیمی لاله، شرکت پرسال، شرکت توسعه معادن روی ایران، شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس، شرکت فرآورده‌های قیری هرمز پاسارگاد، شرکت فولاد کاوه جنوب کیش، شرکت لوله گستر خادمی و شرکت معماران تجارت آفتاب ۱۰شرکت برتر صادرات‌گرا هستند. ۱۰ شرکت برتر صادرات‌گرا بر اساس شاخص ترکیبی صادرات مشخص می‌شوند. این شاخص از ترکیب سه شاخص صادرات، رشد صادرات و نسبت صادرات به فروش به‌دست می‌آید. بنابراین شرکت‌هایی که در سال مالی ۱۳۹۶ صادرات داشته‌اند، بر اساس شاخص ترکیبی صادرات رتبه‌بندی شده‌اند و ۱۰ شرکت اول فهرست به‌عنوان شرکت‌های صادرات‌گرا شناخته می‌شوند.
اخبار مرتبط
نظرات شما