• شنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۸ -
  • 19/10/2019

مسابقه برای تخریب کلوت‌های افسانه‌ای

آفرودها بر کویر می‌رانند

کویر لوت به تازگی ثبت جهانی شده و مسوولان تلاش خود را معطوف به تبلیغات کرده‌اند در حالی که قبل از حضور و جذب گردشگر باید شرایطی برای حفظ منطقه دیده شود


کویر لوت به تازگی ثبت جهانی شده و مسوولان تلاش خود را معطوف به تبلیغات کرده‌اند در حالی که قبل از حضور و جذب گردشگر باید شرایطی برای حفظ منطقه دیده شود
«چندی پیش دیدم که مسافران یک اتوبوس گردشگری به دو دسته تقسیم شده و هر دسته بالای یکی از کلوت‌ها ایستاده بودند. باور نمی‌کردم که بین دو گروه مسابقه تخریب کلوت برقرار است. هر گروه که بتواند بزرگترین تیکه‌ها را از راس کلوت بشکند و پایین بیندازد پیروز خواهدبود! از طرف دیگر دیدم حریمی برای منع خودروهای آفرود بر منطقه کلوت در نظر گرفته نشده و ماشین‌ها بر دیواره و جداره کلوت ها می‌رانند. هیچ نگهبانی در منطقه حاضر نیست و ظاهرا یگان حفاظت سازمان میراث‌فرهنگی هم نسبت به حراست از پدیده‌های طبیعی غفلت می‌کند و فقط پاسداری از ابنیه تاریخی را دستور کار خود می‌داند.» این گفته‌های منصور ایران‌پور، مدیر موسسه مردم نهاد دیده بان میراث و تمدن کارمانیا است. او نگران شهر افسانه‌‌ای کلوت‌هاست و به «میراث‌خبر» می‌گوید:«گردشگران دمار از روزگار شهداد این کویر منحصربه فرد که ثبت جهانی هم شده در آورده‌اند.»
نقطه تمرکز ریختن زباله‌ها و ایجاد آلودگی در پهنه کلوت‌هایی است که مجاور جاده هستند و سال‌هاست که گردشگران داخلی و بین‌المللی آنجا را مقصد اصلی خود در کویر لوت انتخاب می کنند.
تا چند ماه پیش اغلب گردشگرانی که به دیدار کلوت‌ها می‌رفتند کفششان را از پای در می‌آوردند تا با لمس شن‌های گرم در هنگام قدم زدن به آرامش برسند. اما ایران‌پور می گوید:« شیشه شکسته‌ها و زباله‌های خطرناک امکان این قدم زدن را گرفته است.»
به گزارش میراث خبر، اسفند ماه گذشته اعضای موسسه دیده بان میراث و تمدن کارمانیا به همراه تعداد زیادی از اعضا و جمعی از داوطلبان اقدام به پاکسازی کلوت ها از زباله کردند و با تشکیل دیواره انسانی اعتراض خود را نسبت به ورود خودروهای آفرود به کلوت ها اعلام کردند. او هشدار می‌دهد که با افزایش پسماند مواد غذایی در منطقه ممکن است پای جانوران و حشرات موذی به کویر باز شود در حالی که لوت به خاطر شرایط جوی و خاک تا امروز عاری از این جانوران بوده است.
این حامی میراث طبیعی کویر لوت معتقد است:« زباله‌های فاسد شده‌ی گردشگران ممکن است سلامت روباه شنی، ساکن قدیمی لوت را به خطر بیندازد. روباه شنی کوچک و لاغر اندام لوت تازگی‌ها آواره هم شده است. حرکت اتومبیل‌های آفرود بر تپه‌های شنی و کناره دیواره‌های کلوتی اغلب موجب تخریب لانه آن‌ها می‌شود.»
ایران‌پور مشکل اصلی کلوت‌ها را نبود نظارت و توجه دستگاه‌های مسوول می داند: « کویر لوت به تازگی ثبت جهانی شده و مسوولان تلاش خود را معطوف به تبلیغات کرده‌اند در حالی که قبل از حضور و جذب گردشگر باید شرایطی برای حفظ منطقه دیده شود.»
کلوت‌های شهداد در استان کرمان عارضه‌های طبیعی هستند که فرسایش آبی و بادی در طول هزاران سال شکل‌های متنوع و جالبی از آن‌ها تراشیده. اشکالی که شباهت زیادی به قلعه‌های ویران شده  و شهرهای مخروب دارند. آلفونس گابریل جغرافیدان و جهانگرد اتریشی در کتاب عبور از صحاری ایران، کلوت ها را شهری افسانه‌ای می‌نامد و می‌نویسد: «وقتی سایه ابرها روی منطقه(کلوت‌ها) می‌افتد، انسان برج و باروهای کنگره ای را به یاد می آورد.»
اخبار مرتبط
نظرات شما