• جمعه ۱۵ فروردین ۱۳۹۹ -
  • 03/04/2020

در سی و چهارمین مراسم معرفی نمونه های بخش کشاورزی انجام شد

معرفی 6 کشاورز نمونه ملی استان کرمان

در سی چهارمین مراسم انتخاب ومعرفی نمونه های ملی بخش کشاورزی، شش کشاورز نمونه کشوری از استان کرمان انتخاب شدند.

پرویز رستگار مدیر هماهنگی ترویج کشاورزی سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان  گفت: در سی چهارمین مراسم انتخاب ومعرفی نمونه های ملی بخش کشاورزی، 6 تولید کننده  برتر  کشوری استان کرمان در زمینه های تولید گندم بذری محمد حسن احمدی از شهرستان ارزوئیه ، تجهیز ونوسازی و یکپارچه سازی اراضی اسماعیل خواجه ازشهرستان بافت، آبیاری تحت فشاررو سطحی محمود فلاح ازشهرستان سیرجان ، شرکت نمونه منابع طبیعی و آبخیزداری به مدیر عاملی یوسف شمس الدینی از شهرستان رابر ، نمونه مشاغل خانگی سرکار خانم مژده سرچشمه پورازشهرستان رفسنجان و اتحادیه نمونه تعاونی تولید به مدیر عاملی علی اکبر حسین زاده از شهرستان کرمان، معرفی شدند..
معیارهای انتخاب سی و چهارمین دوره انتخاب نمونه‌های ملی بخش کشاورزی
رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی گفت: توجه ویژه به موضوع کشاورزی پایدار، بهره‌وری منابع آب و خاک، حفظ محیط زیست، سلامت محصول، زنجیره‌های ارزش، مشارکت‌های مردمی و ارائه خدمات فنی و ترویجی غیردولتی را از جمله معیارهای سی و چهارمین دوره انتخاب و معرفی نمونه‌های ملی بخش کشاورزی اعلام کرد.
کاظم خاوازی معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی، در سی و چهارمین دوره انتخاب و معرفی نمونه های ملی بخش کشاورزی که با حضور حسن روحانی رئیس جمهور، عباس کشاورز سرپرست وزارت جهاد کشاورزی، محمود حجتی مشاور رئیس‌جمهور در امور کشاورزی و امنیت غذایی و روسای سازمانهای جهاد کشاورزی استانها و نمونه های ملی بخش کشاورزی در سالن اجلاس سران برگزار شد، ضمن عرض تسلیت به مناسبت ایام فاطمیه، شهادت سپهبد شهید قاسم سلیمانی و جان باختن هم وطنان در سقوط هواپیما اظهار کرد: تردیدی نیست که این سطح از تولید، بر پایه های دانش بومی کشاورزان با تجربه و خبره، ترویج آخرین یافته‌های پژوهشگران و کارشناسان، حمایت‌های همه جانبه مدیران و نقش انکارناپذیر بخش خصوصی استوار است.
وی افزود: این تولید حداکثری در گستره‌ای به وسعت ایران از بلندترین کوه ها تا ژرف ترین آب‌های کشور و از دشت ها تا جنگل ها و مراتع تحقق یافته است.
 خاوازی در رابطه با انتخاب نمونه های برتر خاطرنشان کرد: برنامه انتخاب و معرفی نمونه های بخش کشاورزی همه ساله با هدف ارج نهادن به زحمات این عزیزان و توسعه و ترویج کشاورزی دانش بنیان در عرصه های تولید برگزار می شود.
وی افزود: بر همین مبنا و با هدف پوشش تنوع محصولات و فعالیت‌ها در بخش کشاورزی و منابع طبیعی، در شش سال گذشته تعداد رشته‌ها سال به سال افزایش یافت به طوری که در حال حاضر به ۳ برابر رسیده است.
رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی ادامه داد: توجه ویژه به موضوع کشاورزی پایدار، بهره‌وری منابع آب و خاک، حفظ محیط زیست، حفاظت و مدیریت جنگل ها و مراتع، سلامت محصول، زنجیره‌های ارزش، توسعه کشت های مبتنی بر استفاده از آب سبز و گلخانه، تنوع بخشی به منابع تامین غذا به ویژه در محیطهای آبی، مشارکت‌های مردمی، ارائه خدمات فنی و ترویجی غیردولتی و اشتغال زایی به ویژه در حوزه زنان روستایی و عشایری از جمله رویکردهایی است که در چند سال اخیر بر آن تاکید شده است.
خاوازی عنوان کرد: امسال از میان حدود ۱۵ هزار نفر داوطلب در سطح شهرستان ها پس از بررسی‌های انجام شده ۱۴۷۷ منتخب به دبیرخانه ستاد معرفی و در مرحله نهایی با بهره گیری از کارشناسان خبره و بررسی مستندات ۱۶۶ نفر در قالب ۱۵۵ رشته برگزیده شدند.
معاون وزیر جهاد کشاورزی تاکید کرد: دستیابی به بسیاری از پتانسیل ها در بخش کشاورزی، از جمله عملکرد تولید ۳ تا ۴ برابری کشاورزان نمونه در بخش زراعت، ۸ تا ۹ برابری در بخش باغبانی و دو تا سه برابری در تولید ماهی و میگو نسبت به متوسط عملکرد کشور با به‌کارگیری آخرین یافته‌های علمی و همچنین دانش بومی کشاورزان پیشرو محقق شده است.
وی افزود: یکی از اهداف برگزاری این مراسم استفاده از ظرفیت نمونه‌های بخش کشاورزی به عنوان الگوهای مناسب برای انتقال تجربیات و دانش فنی به دیگر کشاورزان و به حداقل رساندن خلا عملکرد تولید است.
 
گالری عکس
اخبار مرتبط
نظرات شما