• سه شنبه ۶ خرداد ۱۳۹۹ -
  • 26/05/2020

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان کرمان خبر داد

۱۰۰۰ میلیارد تومان؛مازاد وصولی مالیات در کرمان

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان کرمان گفت: در حوزه مالیاتی در سال ۹۸ مبلغ ۳ هزار میلیارد تومان سهمیه مصوب استان کرمان بوده که میزان وصولی ۱۰ ماهه ما ۳۶۰۰ میلیارد تومان است و ۱۰۰۰ میلیارد تومان مازاد وصولی داریم.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان کرمان در ادامه اظهار کرد: وزارت اقتصاد و دارایی یکی از مهم ترین و گسترده ترین دستگاه های نظام است و مقام معظم رهبری از آن به ابَر وزارتخانه نام برده اند و این وزارتخانه حوزه های گسترده مالیات، گمرک، اقتصادی، بانکی، بیمه، بورس و ... را دارد. وی با اشاره به اینکه در بدنه وزارت اقتصاد و دستگاه های متناظر استانی سه معاونت داریم، عنوان کرد: وظیفه اصلی ما تنظیم و اجرای سیاست های اقتصادی، مالی استان و برنامه ریزی برای ایجاد نظم و انضباط مالی در دستگاه های اجرایی است.

شیخ اسدی گفت: جذب، هدایت و راهبری سرمایه گذاری در سطح استان، نظارت کامل بر نحوه هزینه کرد اعتبارات جاری و عمرانی دستگاه های اجرایی، رسیدگی به شکایات مالیاتی اشخاص حقیقی و حقوقی، نظارت بر اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی، نظارت بر اجرای قانون هدفمندی یارانه ها و ... از دیگر وظایف اداره کل امور اقتصادی و دارایی است.

وی تصریح کرد: در حوزه مالیاتی در سال ۹۸ مبلغ ۳ هزار میلیارد تومان سهمیه مصوب استان کرمان بوده که میزان وصولی ۱۰ ماهه ما ۳۶۰۰ میلیارد تومان است و ۱۰۰۰ میلیارد تومان مازاد وصولی داریم.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان کرمان گفت: ۳۷۵۰ میلیارد تومان مصوب درآمد مالیاتی استان است و بخش غیرمالیاتی ۷۵۰ میلیارد تومان است که ۲۱۵ میلیارد تومان وصول شده و این درآمدها شامل ثبت اسناد، نیروی انتظامی، گمرکات و ... است که بیش از ۴۰۰ میلیارد تومان در این زمینه کسری داریم.

وی افزود: ۹۲ تا ۹۵ درصد درآمدهای استان مالیاتی و مابقی غیرمالیاتی است و عمده تکیه بر درآمدهای مالیاتی است. ضمن اینکه پایه مالیاتی استان کرمان بالا است و در رتبه های اول کشور در وصول مالیات قرار گرفته ایم.

شیخ اسدی اظهار کرد: در حوزه بانکی مانده سپرده های بانکی دولتی در پایان آذرماه ۳۹۲ میلیارد ریال و مانده تسهیلات اعطایی دولتی ۲۷۷ میلیارد ریال بوده که مجموع مطالبات معوق و سررسید شده دولتی نیز ۳۵ هزار میلیارد ریال است. در شرایطی که مشکلات اقتصادی داریم باید اختیارات از مرکز به استان ها در تسهیلات بانکی ارائه شود.

وی تصریح کرد: در گمرکات استان کرمان در سال گذشته صادرات ۳۱۷ هزار تن کالا به ارزش ۴۷۹ میلیون دلار انجام شده که از نظر وزنی ۱۰ درصد و از نظر دلاری ۵۳ درصد نسبت به سال ۹۶ کاهش داشته است.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان کرمان گفت: در ۹ ماهه امسال صادرات استان ۲۹۴ هزار تن به ارزش ۵۵۷ میلیون دلار بوده و نسبت به دوره مشابه سال قبل ۲۰ درصد از نظر وزنی و از نظر ارزش دلاری ۵۹ درصد افزایش داشته است.

وی افزود: در ۹ ماهه امسال ۷۷ هزار تن واردات کالا به ارزش ۵۶۱ میلیون دلار داشته ایم که نسبت به دوره مشابه سال قبل ۴۵ درصد از نظر وزنی و ۵۴ درصد از نظر ارزشی کاهش نشان می دهد.

شیخ اسدی بیان کرد: پسته و مغز پسته، مصنوعات مسی، خرمای تازه و خشک، پودر معدنی و فرومولیبدن عمده محصولات صادراتی به پاکستان، لبنان، عراق، هنگ کنگ بوده و اجزاء و قطعات خودرو، لاستیک و وسائط نقلیه، سایر لوازم مکانیکی از کشورهای چین، ترکیه، امارات و آلمان وارد می شوند.

وی در بخش دیگری از سخنانش بیان کرد: در صنعت بیمه در سال ۹۷ حق بیمه تولیدی استان کرمان ۱۲ هزار میلیارد ریال بوده که ۲.۶۶ درصد از حق بیمه تولیدی کل کشور را به خود اختصاص داده و بعد از تهران در رتبه ۹ کشور هستیم.

شیخ اسدی گفت: خسارت پرداختی بیمه ها در سال گذشته ۸ هزار و ۷۰۰ میلیارد ریال بوده که ۳.۱ درصد از خسارت کشور مربوط به استان کرمان و رتبه هشتم کشور را داریم.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان کرمان با بیان اینکه ضریب نفوذ بیمه در استان ۲.۱۸ درصد در سال قبل بوده و در کشور ۲.۳۸ درصد است افزود: در سال ۹۷ تعداد ۳ میلیون و ۱۸۷ هزار سهم به ارزش ۱۰ هزار و ۳۲۱ میلیارد ریال در بورس کرمان معامله شده که نسبت به سال ۹۶ از لحاظ تعداد ۹۲.۶ درصد افزایش و از نظر ارزش ۱۴۰.۶ درصد رشد نشان می دهد.

شیخ اسدی تصریح کرد: در ۹ ماهه امسال ۲ میلیون ۹۵۲ هزار سهم به ارزش ۲۰ هزار میلیارد ریال در بورس کرمان معامله شده که از نظر ارزش ۵۲۷ درصد رشد دارد.

وی بیان کرد: در حوزه اقتصادی اداره کل کارهای متفاوتی صورت می گیرد که حوزه سرمایه گذاری یکی از آنهاست و در سال گذشته ۲۰ طرح سرمایه گذاری خارجی با ۸۴۲ میلیون دلار برای استان کرمان در احداث نیروگاه های خورشیدی، صنایع خودروسازی و ... مصوب شده است.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان کرمان بیان کرد: حجم سرمایه گذاری خارجی در استان نسبت به کشور بی سابقه بوده و در تعداد طرح ها رتبه اول و در حجم سرمایه مصوب در سال گذشته رتبه دوم را به خود اختصاص داده ایم.

وی با بیان اینکه  حجم سرمایه گذاری خارجی جذب شده در کشور ۸۸۱ میلیون دلار بوده که کرمان سهم ۱۵۹ میلیون دلاری را دارد اظهار کرد: در راستای شفافیت مالی دستگاه های استان گام های اساسی برداشته ایم و حسابداری بخش عمومی با رویکرد تعهدی با دقت نظر دستگاه های اجرایی عملیاتی شده که در کنار آن نسبت به راه اندازی خزانه داری الکترونیکی و ساماندهی مالی و ذیحسابی دستگاه های استان گام های بلندی برداشته ایم.

وی تصریح کرد: در زمینه پیاده سازی نظام نوین اموال دولتی در دستگاه های اجرایی، در سال گذشته ۵۳۰ هزار اموال منقول غیرمصرفی و ۳۴۵ هزار اموال مصرفی ثبت شده است.

شیخ اسدی با تاکید بر مقابله با زمین خواری بیان کرد: ۱۱ هزار و ۲۹۷ ملک دولتی در استان شناسایی شده است و برای جلوگیری از حراج و دستبرد سوءاستفاده کنندگان کار خوبی در دریافت اسناد صورت گرفته و ۱۹۴ درصد رشد اسناد مالکیت اموال غیرمنقول را داشته ایم.

وی در پایان گفت: بیش از ۵۰ میلیارد ریال اوراق بهادار در سال جاری در استان کرمان ساماندهی شده است.

اخبار مرتبط
نظرات شما