• پنج شنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۹ -
  • 16/07/2020

رشد ۱۶ درصدی ارزش معاملات؛

بازدهی ۶ درصدی بورس در هفته رکوردشکنی‎‌ها

عملکرد بورس در هفته منتهی به ۱۴ اسفند نشان می‌دهد شاخص کل در هفته‌ای که تعداد معاملات ۴۲ درصد بیشتر شده، با رشدی ۶ درصدی به قله ۵۵۵ هزار واحدی رسیده است.

در پایان معاملات هفته منتهی به ۱۴ اسفند، شاخص کل با رشدی ۳۱ هزار واحدی ( ۶ درصدی) به سطح ۵۵۵ هزار و ۱۶۷ واحدی رسید تا رکوردی تازه از رشد هفتگی را به ثبت برساند. این در حالی بود که بازار اول هفته را با سقوطی ۱۸ هزار واحدی آغاز کرده بود و در وسط هفته با تغییر در نحوه محاسبه حجم مبنا مواجه شد.

با آغاز هفته بورس تهران با سقوطی شدید همراه شد و شاخص کل در اولین روز کاری هفته سقوطی ۱۸ هزار واحدی را تجربه کرد. شیوع ویروس کرونا و همچنین خبر تغییر در نحوه محاسبه حجم مبنا در بورس و فرابورس باعث شد تا معامله‌گران رفتاری هیجانی از خود بروز داده و موجب سقوط بی‌سابقه شاخص شوند. در این روز که نزدیک ۶ میلیارد سهم به ارزش ۴۵ هزار و ۵۴۷ میلیارد ریال داد و ستد شد، سه نماد فولاد، وبملت و خودرو بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص دادند.

عملکرد هفتگی شاخص کل

روز یکشنبه شاخص از همان ابتدای کار سبزپوش شد. در جریان معاملات روز یکشنبه، بیش از ۶ میلیارد و ۴۴۹ میلیون سهم معامله شد که ارزش این معاملات بالغ بر ۴۵ هزار و ۱۱۲ میلیارد ریال بود. سه نماد شپنا، دیران و شیران روی هم رفته ۳ هزار میلیارد از کل ارزش معاملات یکشنبه را به خود اختصاص دادند. شاخص کل رشدی ۹ هزار و ۷۸۲ واحدی را به ثبت رساند و شاخص کل هم وزن نیز ۲٫۹ درصد صعود داشت.

روز دوشنبه تغییر در نحوه محاسبه حجم مبنا در بورس و فرابورس رخ داد. موضوعی که اعتراض بسیاری از فعالان بورسی را در آورد. بسیاری از آنها این تغییر را به ضرر بسیاری از سهام مخوصا نمادهای فرابورس می‌دانستند که تا پیش از این حجم مبنای ۱ داشتند. تصمیمی که بسیاری آنرا غیرکارشناسانه تلقی می‌کردند و به چندبرابری بودن حجم مبنا به حجم شناوری برخی نمادها به عنوان دلیلی بر این تصمیم اشتباه استناد می‌کردند. با این حال حتی این تصمیم هم نتوانست تاثیری بر روند صعودی بورس تهران بگذارد و شاخص در روز دوشنبه بیش از ۱۳ هزار واحد (۲٫۷ درصد) رشد کرد. در این روز رکوردی جدید در حجم معاملات زده شد و بیش از ۹ میلیارد سهم با ارزشی بالغ بر ۵۶ هزار میلیارد ریال داد و ستد شد. در این روز چکارن، فولاد و شکلر بیشترین ارزش معاملات روز را داشتند.

روز سه‌شنبه بازار باز هم بیشتر صعود کرد و شاخص کل با ۱۴ هزار و ۹۱۱ واحد افزایش به سقف تاریخی ۵۴۴ هزار و ۲۴۰ واحدی رسید. در همین روز شاخص کل هم وزن نیز ۲٫۳ واحد رشد کرد. در جریان معاملات سه‌شنبه ۶ میلیارد و ۶۸۳ میلیون برگه سهم با ارزشی معادل ۵۶ هزار و ۱۸۸ میلیارد ریال جابجا شد که در این میان سهم فولاد، حکشتی و وبملت بیش از سایر نمادها بود.

روند تغییرات ارزش معاملات

آخرین روز معاملاتی هفته اما تحت تاثیر عرضه اولیه قرار گرفت. در این روز دو نماد شصدف و تملت عرضه شدند و دو بار رکورد مشارکت در عرضه اولیه شکسته شد. در پایان روز چهارشنبه شاخص کل در حالی که رشدی ۱۰ هزار و ۹۲۸ واحدی را به ثبت رسانده بود بر قله ۵۵۵ هزار و ۱۶۵ واحدی تکیه زد. در این روز سه نماد فولاد، فملی و رمپنا بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص بورس داشتند.

عملکرد هفتگی بازار سهام تهران در هفته منتهی به ۱۴ اسفند نشان می‌دهد، در این هفته شاخص کل رشدی نزدیک به ۶ درصدی را به ثبت رسانده و شاخص کل هم وزن نیز ۷٫۵ درصد صعود داشته است. در این هفته بیش از ۵ میلیون و ۷۴۹ معامله صورت گرفته که در این معاملات بیش از ۳۸ میلیارد حجم داد و ستد شده است. این موضوع نشان می‌دهد تعداد معاملات و حجم کل هفتگی معاملات به ترتیب ۴۲ و ۶٫۷ درصد رشد داشته است. همچنین ارزش کل معاملات این هفته بورس به ۲۸۶ هزار و ۸۸۸ میلیارد ریال رسیده که نسبت به هفته گذشته رشدی ۱۶٫۷ درصدی را به ثبت رسانده است.

اخبار مرتبط
نظرات شما