• پنج شنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۹ -
  • 16/07/2020

مدیرکل میراث فرهنگی استان، خبر داد

«کرونا» فعالان گردشگری استان کرمان را خانه نشین کرد

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمان از خانه نشینی بیش از ۹۰ درصد فعالان و کارکنان صنعت گردشگری استان کرمان خبر داد و گفت: شیوع ویروس در ایام نوروز و فصل پرمخاطب گردشگری، ضررهای جبران ناپذیری به فعالان این صنعت وارد کرده است.

"فریدون فعالی" در جمع خبرنگاران با اشاره به اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا در استان کرمان، اظهار کرد: تصمیم داشتیم در ایام نوروز ۹۹ میزبان خوبی برای مسافران نوروزی باشیم، بطوریکه ستاد خدمات سفر استان کرمان از آذرماه سال جاری به ریاست استاندار کرمان تشکیل و کمیته های آن نیز ایجاد شد.

وی با اشاره به اینکه ویروس کرونا یه عنوان مهمان ناخوانده باعث شد تا تمام برنامه‌ریزی‌های انجام شده با چالش روبه‌رو شود، افزود: بعد از تشکیل ستاد استانی مقابله با ویروس کرونا در کنار دولت و مردم قرار گرفتیم و فعالان صنعت گردشگری استان کرمان نیز مانند همیشه پای کار آمدند و در راستای اجرای مصوبات ستاد ملی و استانی مقابله با کرونا فعالیت های پیشگیرانه را اجرایی کردند.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمان با بیان اینکه با شیوع ویروس کرونا در کشور و استان، همه مجبور به رعایت پروتکل‌های بهداشتی و جلوگیری از برگزاری هرگونه مراسم یا تجمع در تاسیسات گردشگری شدند، تصریح کرد: خوشبختانه در ستاد استانی مقابله با ویروس کرونا مصوبات خوبی نیز برای جلوگیری از شیوع این بیماری اتخاذ شد.

فعالی با اشاره به اینکه در ابتدای کار برگزاری تورها و بازدیدهای گروهی گردشگری در استان کرمان ممنوع شد، بیان کرد: با گذشت زمان مصوبات محکم‌تر شد تا جایی که امروز اماکن تاریخی، فرهنگی و گردشگری و همچنین موزه‌ها نیز در استان تعطیل هستند و اجازه بازدید از این اماکن داده نمی‌شود.

 مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمان با اشاره به اینکه هر سال در ایام نوروز از هموطنان برای حضور در کرمان و گذراندن تعطیلات نوروزی دعوت می‌کردیم اما امسال باید به‌گونه‌ای دیگر رفتار کنیم که قطعا این نیز در راستای منافع عموم مردم است تاکید کرد: استان کرمان در شرایط فعلی تحت هیچ شرایطی پذیرای مهمانان نوروزی نخواهد بود و مراکز اقامتی استان مسافر پذیرش نمی‌کنند.

فعالی با اشاره به اینکه امروزه صنعت گردشگری محور توسعه بسیاری از کشورهای دنیا و یک صنعت پاک است، گفت: کرمان بیشترین آثار تاریخی ثبت جهانی را در سطح کشور دارد که هر یک از این آثار می‌تواند یک منطقه را متحول کند.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمان با اشاره به اینکه شیوع ویروس کرونا صنعت گردشگری دنیا را با مشکلات زیادی روبه‌رو کرده است، تصریح کرد: اما متاسفانه بیشترین صدمه اقتصادی را صنعت گردشگری ایران متحمل شده زیرا شیوع این ویروس در فصل پرمخاطب گردشگری قرار گرفته است.

وی با اشاره به اینکه تاثیر شیوع ویروس کرونا بر صنعت گردشگری بیشتر از سایر صنایع است، خاطرنشان کرد: جلسات مختلفی برای حمایت از فعالان گردشگری در استان کرمان برگزار و تدابیر خوبی نیز اتخاذ شده است.

فعالی با بیان اینکه بسیاری از فعالان گردشگری استان کرمان متضرر و کارکنان آنها بیکار شده اند، تصریح کرد: بحران در صنعت گردشگری با سایر مشاغل و صنایع بسیار متفاوت است و در این صنعت وقتی فرصتی از دست می‌رود جبران آن تقریبا غیرممکن است.

این مقام مسئول با تاکید بر اینکه در جلسه ستاد استانی مقابله با ویروس کرونا مصوب شد که تمام ورودی‌های استان کرمان کنترل شود، افزود: در حال حاضر ۱۵ ورودی استان کرمان در نقاط مختلف تحت کنترل و نظارت هستند و محدودیت‌هایی برای ورود مسافران و افراد غیربومی ایجاد شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری وصنایع دستی استان کرمان از راه‌اندازی پست های قرنطینه در ورودی‌های این استان خبر داد و اظهار کرد: بر این اساس خودروهای دارای پلاک غیربومی مورد رصد قرار می‌گیرند و در صورتیکه فرد یا افراد مشکوک به ویروس کرونا مشاهده شوند با هزینه شخصی خودشان قرنطینه می شوند.

فعالی با اشاره به اینکه تاکنون دو هتل از هتلهای استان کرمان به نام هتل کرمان و هتل آسمان آبی در اختیار دانشگاه علوم پزشکی کرمان قرار گرفته اند، خاطرنشان کرد: در این مراکز اقامتی بیماران بهبود یافته کرونایی دوران نقاهت خود را می‌گذرانند.

اخبار مرتبط
نظرات شما