• سه شنبه ۶ خرداد ۱۳۹۹ -
  • 26/05/2020

تشریح دستاوردهای سال 96 و برنامه سال 97 در مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنایع مس شهید باهنر

توسعه بازار داخلی و حفظ بازارخارجی

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنایع مس شهید باهنر با حضور اکثر سهامداران شرکت در محل سالن همایش‌های هتل بزرگ ارم برگزار شد. پس از تلاوت قرآن در این جلسه که گزارش هیات‌مدیره به صورت مصور برای سهامداران قرائت شد، آقای دکترامینی، مدیرعامل شرکت با ارائه گزارش هیات‌مدیره به تفصیل توضیحاتی را در خصوص عملکرد سال مالی ۹۶ به حاضران ارائه داد.

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنایع مس شهید باهنر با حضور اکثر سهامداران شرکت در محل سالن همایش‌های هتل بزرگ ارم برگزار شد.
 پس از تلاوت قرآن در این جلسه که گزارش هیات‌مدیره به صورت مصور برای سهامداران قرائت شد، آقای دکترامینی، مدیرعامل شرکت با ارائه گزارش هیات‌مدیره به تفصیل توضیحاتی را در خصوص عملکرد سال مالی ۹۶ به حاضران ارائه داد. 
ریاست این جلسه برعهده سعید عبودی و نظارت بر آن برعهده جمال لطیفی و محمدرضا درخشنده بود. 
علی‌اکبر امینی کافی‌آباد، مدیرعامل مس باهنر نیز سمت منشی جلسه را برعهده داشت.
عبودی، رئیس جلسه مجمع دستورات جلسه را به رای میان سهامداران حاضر در جلسه گذاشت و طی آن صورت‌های مالی سال ۱۳۹۶ مس باهنر و انتخاب اعضای هیات‌مدیره، انتخاب حسابرس و بازرس قانونی، روزنامه کثیرالانتشار و انتخاب اعضای هیات‌مدیره را به تصویب حاضران مجمع رساند.
در همین راستا تقسیم مبلغ ۶۲۰ ریال سود نقدی به ازای هر سهم از تصمیمات مجمع یادشده بود و شرکت‌های سرمایه‌گذاری صدر تامین، خاک چینی ایران، معدنی املاح ایران، فرآورده‌های نسوز ایران و توسعه معادن پارس تامین و اعضای هیات‌مدیره جدید این شرکت برای مدت ۲ سال معرفی شدند.
در این جلسه دکتر امینی، مدیرعامل شرکت مس باهنر، در خصوص پروژه افزایش ظرفیت کارخانه سکه‌زنی به سهامداران گفت: در راستای اعلام نیاز بانک مرکزی، طرح افزایش ظرفیت تولید سکه در شهریور ماه سال ۱۳۹۶ به تولید آزمایشی رسید و ظرفیت کارخانه مزبور به ۵ هزار تن افزایش یافت. لیکن به‌دلیل مشکلات توزیع سکه، از سوی سازمان اسکناس و مسکوک بانک مرکزی، امکان تولید با ظرفیت واقعی در سال ۹۶ وجود نداشت، از این رو با توجه به مذاکرات به‌عمل آمده با بانک مرکزی، با رفع مشکلات توزیع سکه‌های تولید شده، تولید و فروش سکه نسبت به سال گذشته وضعیت مناسب‌تری خواهد داشت.این طرح ۱۰۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و مبلغ ۸۸ میلیاردو ۸۵۸ میلیون ریال هزینه شده است.
وی با اشاره به این مطلب که کارخانه لوله مسی با ۱۰ درصد ظرفیت در سال ۹۶ فعالیت کرده و زیان‌ده نیز بوده است، تصریح کرد: این طرح در نهایت توجیه اقتصادی خواهد داشت، اما نیاز به برنامه‌ریزی دارد. مس موردنیاز برای این طرح را در بورس کالا در سال ۹۷ با دلار ۴۲۰۰ خریداری می‌کنیم و به همان نسبت محصول را تحویل مشتری خواهیم داد. یکی از مشکلات اصلی لوله‌سازی وجود رقبای زیاد و ظرفیت بالای تولید در حدود ۵۰ هزار تن و نیاز ۱۲ هزار تنی بازار است که ما ۴۰ درصد بازار را در اختیار داریم و در تلاشیم دانش فنی را وارد کنیم و در نظر داریم تا این واحد را واگذار یا بخشی از کار نهایی را به سایر کشورهای همسایه منتقل کنیم.
مدیرعامل شرکت مس باهنر از به‌کارگیری روش کانفورم که تولید مفتول از ذوب و مقاطعی با کیفیت مناسب و با سرعتی بالا بهره‌مند است خبر داد و گفت: پیش‌بینی‌های اجرای طرح حکایت از مدیریت مناسب‌تر سهم بازار داخلی و خارجی داشته و امید است تا پایان خرداد ماه این خط تولید راه‌اندازی شود.
 وی افزود: احداث خط تولید انواع مقاطع مسی شامل میلگرد و باسبار با ظرفیت سالانه یک هزار و 200 تن و انواع مفتول با ظرفیت سالانه 2 هزار تن به روش کانفورم از طریق آگهی فراخوان عمومی و انتخاب سرمایه‌گذار در سال 96 شروع شد که تمامی ماشین‌آلات و تجهیزات از سوی سرمایه‌گذار به محل کارخانه حمل و نصب شدکه پس از تامین برق مورد نیاز از سوی شرکت، در زمان یادشده راه‌اندازی می‌شود.
وی درباره صادرات محصولات نیز یادآور شد که با توجه به تحریم‌ها به دنبال راهکاری برای جبران کمبود حضور شرکت در بازارهای صادراتی هستیم.    
امینی گفت: با قطر و عمان در حال مذاکره هستیم تا محصولات تولیدی را صادر و با کمک شرکای خارجی محصولات جدید را با برند جدید به دیگر کشورها صادر کنیم.
این سرمایه‌گذاری به‌صورت مشترک در یکی از مناطق آزاد عمان یا قطر صورت خواهد گرفت.
 
نتایج عملکرد شرکت در سال ۹۶
نتایج عملکرد شرکت در سال ۱۳۹۶ توانست پاسخ مناسبی بر سیاست‌های اعلام‌شده مقام معظم رهبری و دولت تدبیر و امید در تحقق اقتصاد مقاومتی باشد. 
امید است در سال حمایت از کالای ایرانی با عنایت الهی و با بهبود شرایط کاری و افزایش تقاضای مشتریان، شرکت در گروه‌های عمده شامل صنایع لوازم خانگی، صنایع ساختمان، صنایع خودرو و صنایع برق عملکرد بهتری را پیش رو داشته باشد. 
شرکت در سال مورد اشاره ضمن تحقق سود قابل قبول توانست با کسب ۶۹۱ ریال سود به‌ازای هر سهم، رکورد مناسبی در پاسخگویی مطلوب‌تر به سهامداران در تاریخ عملکرد شرکت ثبت کند که از این رقم ۶۲۰ ریال سود به ازای هر سهم تقسیم شد.
 
مهم‌ترین دستاوردهای سال ۱۳۹۶
  دستیابی به فروش با ارزش بالغ بر ۶.۱۴۴.۲۲۴ میلیون ریال
 کسب سود عملیاتی ۱.۰۰۴.۱۳۴ میلیون ریال
 تولید ۳۰.۰۹۵ تن در سال ۱۳۹۶
 کسب رتبه زرین دو ستاره از مرکز رتبه‌بندی اتاق بازرگانی ایران و همچنین کسب جایگاه سوم در گروه فلزات اساسی و فولادی
 دریافت لوح تقدیر از چهارمین جشنواره رتبه‌بندی شرکت‌های تابعه شستا
 اخذ گزارش مقبول از سازمان حسابرسی
  اخذ برگ قطعی مالیات عملکرد تا پایان سال مالی ۱۳۹۵
 سرمایه‌گذاری برای تولیدات با ارزش افزوده بالا مانند پروژه تولید ورق و پروژه تولید باسبار به روش کانفورم
 نصب و راه‌اندازی کامل خط دوم تولید سکه و افزایش ظرفیت تولید سکه از ۲۵۰۰ تن به ۵ هزار تن
 انتخاب شرکت از طرف استانداری به‌عنوان معین اقتصادی بخش راین و انجام اقدامات مطالعاتی و اجرایی در راستای برنامه‌های توسعه‌ای و اشتغال‌زایی بخش راین
 تامین به موقع نقدینگی موردنیاز برای خرید مواد اولیه
 رشد ۱۷درصد تناژ صادراتی در سال ۹۶ نسبت به سال ۹۵
 ارتقای سطح گزارشگری مالی و رعایت دستورالعمل‌های سازمان بورس و اوراق بهادار تهران برای اخذ گزارش‌های مطلوب و ارائه به‌موقع این گزارش‌ها به سازمان بورس و اوراق بهادار
 ارتقای سیستم‌های مالی، فروش، انبارها و منابع انسانی و تامین نیازمندی‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری
 تمدید اعتبار گواهینامه‌های سیستم مدیریت یکپارچه IMS از شرکت TUV INTERCERT آلمان.
خوشبختانه با تمهیدات هیات‌مدیره و رویکردهای کلیدی زیر، بحران ناشی از رکود اقتصادی سال ۹۶ به خوبی مدیریت شد:
 برنامه‌های تولید محصولات با ارزش افزوده بالاتر (از جمله تولید لوله‌های آلیاژی نیروگاه‌ها)
 تداوم برنامه‌های کاهش موجودی‌ها در راستای بهبود شرایط نقدینگی و مدیریت مناسب‌تر هزینه‌های مالی
 استفاده از فرصت‌های تجاری در خرید مواد اولیه وارداتی نیمه‌تمام و مدیریت مناسب مزایده‌های مربوط به ضایعات
 مدیریت و کاهش هزینه‌های عملیاتی، اداری و عمومی ازجمله هزینه‌های حقوق و دستمزد و سربار (تعمیر و نگهداری،انرژی و...)
 مدیریت نقدینگی جذب تسهیلات با نرخ بهره پایین و کاهش هزینه‌های مالی
 مدیریت مناسب کاهش هزینه‌ها در مواد مصرفی قطعات و تجهیزات
 تغییرات موثر و لحظه‌ای در شرایط فروش نسبت به شرایط بازار
 پیشگیری و کنترل واردات محصولات انحصاری
 به‌کارگیری مناسب توزیع‌کنندگان بازار در توزیع محصولات شرکت صنایع مس شهید باهنر
امیدوار هستیم با ادامه برنامه‌های سازنده سال ۹۶ و برنامه‌های پیش‌بینی شده برای سال ۹۷ به شرح زیر عملکرد مناسبی را در سال ۱۳۹۷ در راستای تداوم فعالیت‌های شرکت و رضایت سهامداران گرامی ارائه کند.
۱) تولید و فروش براساس تناژ برنامه‌های پیش‌بینی شده در بودجه
۲) توسعه بازارهای صادراتی در راستای استفاده بیشتر از ظرفیت‌های مازاد تولید
۳) کسب رضایت کامل مشتریان با پاسخگویی مناسب در زمینه کیفیت و تحویل به موقع
۴) تداوم برنامه‌های ارتقای کیفیت محصولات و کاهش ضایعات
۵) تداوم برنامه‌های افزایش بهره‌وری، مدیریت هزینه‌ها و کاهش موجودی‌ها و...
۶) اجرای به موقع برنامه‌های توسعه‌ای و سرمایه‌گذاری‌های جدید
۷) تداوم برنامه‌های توسعه منابع انسانی و ارتقای فرهنگ کار
در پایان هیات‌مدیره شرکت بر این باور است که دستاوردهای اخیر مرهون اعتماد و حمایت‌های شما سهامداران گرامی، خصوصا سهامدار عمده شرکت بوده و امید آن دارد در سال‌های پیش‌رو با استعانت از خدای باری‌تعالی و با اعتقاد بر این باور که به‌عنوان یک تیم در جهت گسترش فرصت‌ها و استفاده بهینه از فرصت‌های پیش‌رو و مدیریت مناسب تهدیدها با بهره‌گیری از توانمندی داخلی بتوانیم با تحقق استراتژی‌ها و برنامه‌های مورد اشاره، نویدبخش آتیه‌ای درخشان برای آیندگان باشیم.
جایگاه شرکت در صنعت و وضعیت رقابتی آن در داخل کشور
شرکت در صنعت فلزات اساسی فعالیت می‌کند. ارزش فروش شرکت در سال ۹۶ نسبت به سال قبل با رشد ۱۱ درصدی روبه‌رو بوده است. به‌رغم مشکلات موجود، شرکت مس باهنر در بین شرکت‌های فعال این صنعت با فروش بالغ بر ۳۰.۱۵۳ تن از محصولات تولیدی همچنان رتبه نخست را در بازار داخلی دارد.
کاهش ۴ درصدی سهم شرکت از بازار داخلی در مقایسه با سال قبل، بابت کاهش سفارشات برخی مشتریان شرکت است که به‌دلیل رکود حاکم بر بازار اتفاق افتاده است.
در شرایط بازار داخلی و رقابت سنگین موجود و نیز واردات محصولات عمدتا از کشورهای چین و ترکیه، این شرکت موفق به ارائه محصولات خود به مقدار ۲۸.۵۶۶ (فقط فروش داخل) تن و به ارزش ۵.۷۳۶.۵۳۱ میلیون ریال شد.
شرکت براساس اطلاعات یادشده دارای سهم مناسبی از بازار داخلی است، به این صورت که در بخش تسمه و ورق مسی ۷۹ درصد، تسمه و ورق برنجی ۹۰ درصد، لوله مسی ۴۰ درصد، لوله آلیاژی ۵۴ درصد، لوله برنجی ۳۳ درصد، مقاطع مسی ۳۰ درصد، مقاطع برنجی ۱۵ درصد، انگشتانه ۱۴ درصد (عمده دلیل پایین بودن سهم بازار تولید انگشتانه، تولید انحصاری صنایع دفاع است) و مطلس ۱۰۰ درصد از کل بازار را در دست داشته و مجموعا با داشتن ۴۱ درصد از کل بازار توانسته به‌عنوان رهبر بازار مطرح شود.
 
فروش داخلی
طی سال ۱۳۹۶ فروش داخلی شرکت بالغ بر ۲۸.۵۶۶ تن و به ارزش ۵.۷۳۶.۵۳۱ میلیون ریال بود که معادل ۹۶ درصد از مقدار و ارزش بودجه فروش محقق شده است.
 
فروش خالص صادراتی
طی سال ۱۳۹۶ فروش صادراتی شرکت بالغ بر ۱.۵۸۷ تن و به ارزش ۴۰۷.۶۹۳ میلیون ریال است که ۹۹ درصد و ۱۰۱ درصد به ترتیب از مقدارو ارزش ریالی بودجه فروش محقق شده است.
نکته قابل توجه در بخش صادرات موفقیت در به دست آوردن روشی مناسب در دریافت وجوه مربوط به کالاهای صادراتی است. در سال ۹۶ در راستای کاهش خطرات ناشی از عدم دریافت وجوه صادراتی، پیش پرداخت از مشتریان خارجی و الباقی آن در زمان حمل، روشی است که در راستای صرف و صلاح شرکت اصلاح شده است. 
ضمنا واحد صادرات با رویکرد توسعه صادرات، روی محصولاتی که ظرفیت تولید بیشتری دارند از جمله محصولات لوله مسی، در کشورهایی که پتانسیل خوبی برای افزایش حجم صادرات دارند، بازاریابی کرده که نتایج مثبتی به همراه داشته است.
ترکیب صادرات محصولات در سال ۱۳۹۶ عبارت است از کویل مسی، برنجی و لوله مسی به اروپا، کویل، ورق، لوله برنجی و مسی و باسبار، میلگرد مسی به کشورهای آسیای شرقی، کویل و ورق برنجی و مسی، میلگرد و باسبار مسی به کشورهای خاورمیانه.   
اخبار مرتبط
نظرات شما