• شنبه ۱۴ تیر ۱۳۹۹ -
  • 04/07/2020

مدیرکل تعزیرات حکومتی استان کرمان خبر داد

«فرآورده های نفتی» در صدر کالاهای قاچاق کشف شده در استان

مدیرکل تعزیرات حکومتی استان کرمان گفت: بخش اعظم کالاهای قاچاق مکشوفه در استان کرمان فرآورده های نفتی است که مربوط به سایر استان هاست و در خروجی های استان کرمان به ویژه شهرستان های شرقی کشف شده است.

"ارسلان میری"در جلسه کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان کرمان اظهار کرد: بخش اعظمی از پرونده هایی که توسط دستگاه های کاشف یا شاکی کالای قاچاق، به تعزیرات واصل می شود که یک یا دو درصد این پرونده ها به دستگاه قضائی ارسال می شود و پرونده های ارسالی شامل قاچاق سازمان یافته و قاچاق ممنوعه از جمله مشروبات الکلی و ... است.

وی با بیان اینکه در سال ۹۸ تعداد پرونده های وارده به تعزیرات ۵۱۲۳ فقره بوده که نسبت به سال ۹۷، ۳۵ درصد افزایش داشته است تصریح کرد: پرونده های مختومه ۵۱۱۲ مورد بوده که در مقایسه با سال ۹۷ رشد ۳۶ درصدی را نشان می دهد و میزان محکومیت های ریالی بیش از ۵۵۴ میلیارد و ۱۲۴ میلیون ریال بوده که نسبت به سال ۹۷ رشد ۲۲۸ درصدی داشته است.

مدیرکل تعزیرات حکومتی استان کرمان بیان کرد: در سال گذشته ۳۶ میلیارد و ۲۵۷ میلیون ریال از محکومیت ها وصول و به خزانه واریز و کالاهای مکشوفه به نفع دولت ضبط شده که در وصولی محکومیت ها ۱۹۸ درصد افزایش داشته است.

وی افزود: بخش اعظم کالاهای قاچاق مکشوفه در استان کرمان فرآورده های نفتی است که مربوط به سایر استان هاست و در خروجی های استان کرمان به ویژه شهرستان های شرقی کشف شده است.

میری اظهار کرد: قریب به ۵ میلیون لیتر گازوئیل، ۳۲۲ هزار لیتر بنزین، ۳۰۱ هزار و ۵۰۹ لیتر نفت سفید در سال ۹۸ توسط مراجع کاشف در سطح استان کرمان کشف شده است.

وی با اشاره به اینکه بخش دیگری از کالاهای مکشوفه، دام بوده، گفت: براساس مقرره ستاد ملی مبارزه با قاچاق، دام های بومی باید دارای شناسه باشند و یکی از معضلات ما که در سال جاری نیز ادامه دارد، دام بومی است و اگر فردی بخواهد چند راس دام را از نقطه ای به نقطه دیگر استان منتقل کند و فاقد پلاک باشد و مجوز حمل نداشته باشد، قاچاق تلقی می شود.

میری تصریح کرد: باید برای این مسئله فکر اساسی بشود زیرا درصدی از مردم استان کشاورز و عشایر هستند و دام هایی دارند که این مقرره موجب دردسر شعب شده و باید در این قانون تجدیدنظر شود تا به این افراد آسیب نرسد.

مدیرکل تعزیرات استان کرمان بیان کرد: اقلام پزشکی، دارویی، آرایشی و بهداشتی، سیگار، تنباکو، مواد غذایی، میوه و ... از دیگر کالاهای مکشوفه قاچاق در سال گذشته بوده است.
وی با اشاره به اینکه موتورسیکلت های سنگین (از ۲۵۰ سی سی به بالا) یکی از مشکلات است، افزود: باید در این زمینه تصمیم جدی گرفته شود که بعضا استفاده می شود و در سطح شهر جولان می دهند.

میری با اشاره به مبارزه با قاچاق در سطح عرضه(مغازه ها)، بیان کرد: تخلف این سطح بیشتر است و برای برخورد در این زمینه باید سازمان صمت و اصناف در این زمینه با جدیت و از ابتدا تا انتهای بازار را رصد کنند و موردی نباشد و اقدام عملی همه جانبه صورت بگیرد.

در این جلسه اعلام شد پلیس امنیت اقتصادی از حوزه ماموریت های پلیس آگاهی مستقل شده و سرهنگ "رویین تن" به عنوان رییس پلیس امنیت اقتصادی فرماندهی انتظامی استان کرمان معرفی شد.

اخبار مرتبط
نظرات شما