• سه شنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۹ -
  • 09/03/2021

طی آیینی با حضور مدیران ارشد استان و شهر کرمان؛

عملیات عمرانی آزادسازی محور شهری شهید سلیمانی آغاز شد

آیین افتتاح دفتر و آغاز عملیات عمرانی پروژه تملک و آزادسازی محور 16 کیلومتری شهید سپهبد قاسم سلیمانی،با حضور نماینده ولی‌فقیه در استان و امام جمعه کرمان، استاندار، فرمانده سپاه ثارالله استان، نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی، رییس و اعضای شورای اسلامی شهر، شهردار کرمان و جمعی از مدیران شهری برگزار شد.

شهردار کرمان در این مراسم ضمن تسلیت ایام سوگواری حضرت ابا عبدا...الحسین (ع)، با اشاره به اینکه فاز نخست بزرگراه سردار سلیمانی شامل پل شهید بهشتی تا میدان پرواز کرمان است، گفت: طول این مسیر 16 کیلومتر است که در حال حاضر پنج کیلومتر آزادسازی شده و مورد عبور و مرور خودرو قرار گرفته است.
سید مهران عالم‌زاده افزود: برای آزادسازی 2.5 کیلومتر از این مسیر باید 55 ملک تملک شود و به ۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز داریم.
وی ادامه داد: با احتساب هزینه عملیات زیرسازی و آسفالت، بار مالی این بخش از پروژه در مجموع 700 میلیارد تومان خواهدبود.
شهردار کرمان با بیان اینکه در سال‌جاری ۱۳۰۰ میلیارد تومان بودجه برای شهر کرمان در نظر گرفته شده، تصریح کرد: برای تحقق این پروژه مشکلات زیادی داریم و مبنای کار را بر توافق با مالکان برای تملک و آزادسازی از طریق دادن زمین و پروانه رایگان قرار داده‌ایم و امیدواریم در این زمینه همکاری لازم صورت گیرد.
عالم‌زاده خاطرنشان کرد: محور شهید سلیمانی، با اتصال مسیر شرق به غرب شهر کرمان، کمک بزرگی به کاهش بار ترافیکی شهر کرمان خواهد کرد.
وی بیان کرد: این مسیر در طرح جامع و تفصیلی شهر کرمان دیده شده است و باید آزادسازی شود.
شهردار کرمان یادآور شد: بعد از شهادت سردار سلیمانی و با هماهنگی و موافقت شورای شهر کرمان این مسیر به نام شهید سلیمانی نامگذاری شد.
ضرورت آماده‌سازی شهر کرمان برای سالگرد شهادت سردار سلیمانی
فرمانده سپاه استان کرمان نیز در این آیین ضمن تسلیت ایام شهادت سالار شهیدان و گرامی‌داشت یاد و خاطره شهید سپهبد قاسم سلیمانی، بر ضرورت آماده‌سازی شهر کرمان برای سالگرد شهادت سردار سلیمانی تاکید کرد و افزود: شهرداری کرمان وظیفه سنگینی در آماده‌سازی شهر و پذیرایی و خدمات‌رسانی بهتر به زائران دارد.
سردار حسین معروفی ضمن تشکر از خدمات و اقدامات مجموعه مدیریت شهری، یادآور شد: حامل سلام ویژه خانواده شهید سلیمانی به مردم کرمان هستم.
وی با بیان اینکه شهید سلیمانی یک شخصیت جهانی بی‌نظیر بود، افزود: شهید سلیمانی ویژگی‌های کم‌نظیر و در بعضی موارد بی‌نظیری دارد و فضایلی از جمله شجاعت، ایستادگی و ایثار در جبهه حق در وجود این شهید بزرگوار نهادینه شده بود.
فرمانده سپاه استان کرمان ادامه داد: مجموعه این خصایل باعث شده این شهید بزرگوار یک شخصیت کم‌نظیر و ماندگار شود، ضمن اینکه 41 سال مجاهدت برای اسلام و شیعه، او را محبوب دل‌ها کرده و باعث عزت اسلام و شیعه شده است.
معروفی با بیان اینکه امروز کرمان به برکت وجود شهید سلیمانی، در سطح جهان مطرح شده است، خاطرنشان کرد: این موضوع، مسئولیت مدیران و مردم استان کرمان را چندین برابر کرده و خوشبختانه پروژه بزرگی امروز آغاز شد، در خور شان سردار سلیمانی است و می‌تواند موجب کاهش ترافیک و کم شدن مشکل شهروندان شود.
وی تاکید کرد: شهر کرمان باید برای سالگرد شهادت شهید سلیمانی آماده شود و علاوه بر شهرداری کرمان و شورای شهر، همه باید پای کار بیاییم تا شهر کرمان را به بهترین شکل برای مراسم سالگرد سردار سلیمانی آماوه کنیم.
فرمانده سپاه استان کرمان با اشاره به اجرای پروژه‌های ساماندهی گلزار شهدا و فضای پیرامونی آن و همچنین میدان بسیج تا میدان عاشورا، بیان کرد: نماسازی شهر کرمان نیز باید هم‌راستا با پیام و تفکر شهدا و نمایانگر شهری شهیدپرور باشد.
اجرای پروژه‌های بزرگ نیازمند مشارکت همۀ مسئولان استان است

استاندار کرمان گفت: اجرای پروژه‌های بزرگ عمرانی نیازمند احساس مسئولیت، شجاعت و همت همۀ مسئولان و همچنین تأمین بودجه‌های لازم است.
محمدجواد فدایی، در آیین کلنگ‌زنی پروژۀ تملک و آزادسازی محور شهید سپهبد قاسم سلیمانی در کرمان که با حضور نمایندۀ ولی‌فقیه در استان و امام جمعۀ کرمان، فرمانده سپاه ثارالله استان، نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی، رییس و اعضای شورای اسلامی شهر و شهردار کرمان و جمعی از مدیران شهری برگزار شد، افزود: ساخت بزرگراه شهید سلیمانی، یکی از پروژه‌های بزرگ و مهم شهر کرمان است.
وی خاطرنشان کرد: در سمت شرق به غرب شهر کرمان مشکلات ترافیکی زیادی وجود داشت که امیدواریم با اجرای این پروژه، مشکل ترافیک شهر حل شود.
استاندار کرمان، تأمین اعتبار مالی را لازمۀ اجرای هر پروژه‌ای دانست و تأکید کرد: شهرداری باید ضمن رعایت اصول سرمایه‌گذاری، در خصوص سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در بزرگراه شهید سلیمانی، منافع عموم شهروندان را در نظر گیرد.
فدایی با اشاره به برگزاری جلسات متعدد برای تأمین اعتبار این پروژه، خاطرنشان کرد: شفاف‌سازی باعث جلوگیری از برخی سوءاستفاده‌ها و تسریع در اجرای پروژه‌ها می‌شود و به همین منظور شهرداری باید در مورد تفاهم‌نامه‌ها شفاف‌سازی کند.
المان‌های در خور شأن سردار سلیمانی ساخته شود
نمایندۀ مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی نیز در این آیین، ضمن قدردانی از اقدامات شهرداری و ابراز خرسندی از آغاز پروژۀ تملک و آزادسازی محور شهید سپهبد قاسم سلیمانی در کرمان، گفت: ابعاد شخصیتی شهید سپهبد سلیمانی، دریایی از عزت و افتخار است و امروز کرمان به‌واسطۀ این شهید بزرگوار به محور ترویج فرهنگ ایثار و شهادت تبدیل شده است.
محمدرضا پورابراهیمی با تأکید بر لزوم برنامه‌ریزی جامع و کامل در حوزۀ مدیریت شهر، افزود: باید با استفاده از ظرفیت حوزۀ شهری و با رویکردی تعاملی در راستای خدمت‌رسانی به مردم گام برداریم.
وی یادآور شد: سردار سلیمانی یکی از چهره‌های خدوم کشور بود و مجاهدت‌های فراوانی برای دفاع از میهن اسلامی داشت که در راستای تجلیل از خدمات ارزندۀ ایشان به نظام و ملت ایران، نام پرافتخار وی بر یکی از پروژه‌های عمرانی بزرگ کرمان نقش بسته است.
نمایندۀ مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی، زنده نگه داشتن یاد و نام شهدای والامقام را وظیفۀ همگان دانست و افزود: با توجه به وجود مزار سردار سلیمانی در کرمان، انتظارات از استان کرمان در این زمینه بسیار زیاد است که خوشبختانه شهرداری و شورای اسلامی شهر کرمان در این راستا از هیچ‌گونه تلاش و کوششی فروگذار نکرده‌اند.
پورابراهیمی با تأکید بر لزوم فراهم کردن بستر مناسب برای حضور زائران از سراسر دنیا در کرمان، افزود: باید زیرساخت‌های شهر کرمان برای حضور مردم از سراسر دنیا برای حضور بر مزار سردار سلیمانی به‌سرعت فراهم شود و همچنین المان‌های مناسب و در خور شأن سردار شهید سلیمانی در شهر کرمان ساخته و نصب شود.
وی خاطرنشان کرد: مدت زیادی تا سالگرد شهادت شهید سلیمانی باقی نمانده و از آن‌جایی که در ایام سالگرد، میزبان عدۀ زیادی در کرمان خواهیم بود، باید زیرساخت‌های لازم را فراهم کنیم
در پایان این مراسم کلنگ آغاز عملیات عمرانی پروژه تملک و آزادسازی محور 16 کیلومتری شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی با حضور مسئولان استان و مدیران شهری به زمین خورد.
گالری عکس
اخبار مرتبط
نظرات شما