• چهارشنبه ۶ مرداد ۱۴۰۰ -
  • 28/07/2021

رییس هیات عامل ایمیدرو در سفر به کرمان اعلام کرد:

تدارک شرکت های معدنی برای ایجاد تحرک در بازار سرمایه

رییس هیات عامل ایمیدرو، امروز در سفر به استان کرمان و بازدید از معادن، طرح ها و کارخانه های صنایع معدنی استان، تاکید کرد:در راستای سیاست های کلان دولت و تاکید رییس جمهور، حمایت ایمیدرو و شرکت های بزرگ معدن و صنایع معدنی، از بازار سرمایه نقش بسیار اساسی در تحرک بورس خواهد داشت.

خداداد غریب پور فزود: شرکت های معدن و صنایع معدنی با حمایت از سهامداران، انشالله کمک می کنند تا بازار سرمایه که مورد حمایت دولت است، با تحرک همراه شود. وی یادآور شد: در این راستا هفته آتی، ایمیدرو نشستی با رییس سازمان بورس و مدیران عامل شرکت های بزرگ معدن و صنایع معدنی برگزار می کند. غریب پور با بیان اینکه این اقدامات در راستای سیاست های کلان دولت انجام می شود،تصریح کرد: در حال حاضر در انتظار یک حرکت مثبت از جانب شرکت ها هستیم.
 اشتغال ۷۰۰ نفری در فولاد بافت
 وی همچنین درباره مجتمع فولاد بافت گفت: در حال حاضر ۷۰۰ نفر در این شرکت و فاز توسعه فولاد بافت مشغول به کار هستند. غریب پور افزود: از شرکت فولاد احیای بافت قدردانی می کنم که با اختصاص اعتبار از محل منابع داخلی، مانع توقف اجرای طرح شد. وی در ادامه گفت: راه اندازی طرح های توسعه فولاد بافت از جمله ۲.۵ میلیون تنی گندله و ۸۰۰ هزار تنی آهن اسفنجی مورد حمایت ایمیدرو -به عنوان شریک این طرح فولادی- است. در این برنامه، عملیات بتن ریزی فاز۲ آهن اسفنجی بافت با حضور رییس هیات عامل ایمیدرو انجام شد.
 اکتشاف و زیربنا؛ دو اولویت ایمیدرو
 معاون وزیر صنعت معدن و تجارت همچنین با اهمیت اکتشاف در زنجیره معدن اشاره کرد و اظهار داشت: هر پهنه ای که به ایمیدرو واگذار شود، آمادگی داریم تا عملیات اکتشافی در آن محدوده انجام شود‌. وی، اکتشاف و نیز امور زیربناها را دو اولویت ایمیدرو در توسعه معادن ذکر کرد. غریب پور با بیان اینکه ظرفیت اکتشافی بالایی در کشور وجود دارد، افزود: تاکنون کمتر توانستیم بالای ۱۰۰ هزار متر حفاری انجام دهیم. رییس هیات عامل ایمیدرو اظهار داشت: در آینده، جهت گیری ما در ایمیدرو انجام یک میلیون متر حفاری در سال است. وی خاطر نشان کرد: جهش تولید در این حوزه، با جهش اکتشاف محقق می شود. غریب پور همچنین به جایگاه زیربناها اشاره کرد و گفت: در حوزه زیربناها برنامه ایمیدرو اختصاص ۸۰۰ میلیارد تومان اعتبار از محل منابع داخلی و دولتی است. وی یادآور شد: بودجه بخش زیربناها نسبت به سال ۹۷ بیش از ۴۰ برابر افزایش یافته است. به گفته غریب پور، در شهرستان های بافت، راور و ارزویه برنامه های زیربنایی ایمیدرو عملیاتی می شود‌.
دو معدن جدید مس در مسیر راه اندازی
 معاون وزیر صنعت معدن و تجارت گفت: مجموعه ای از شرکت های بزرگ معدنی در استان کرمان حضور دارند و در این میان، طبق برنامه های شرکت ملی صنایع مس، امسال تجهیز ۲ معدن دره آلو و دره زار در دستور کار قرار دارد.
گام های ایمیدرو برای افزایش سهم معدن در اقتصاد
معاون وزیر صنعت معدن و تجارت درباره جایگاه بخش معدن در اقتصاد گفت: سهم ۲۴ میلیارد دلاری معدن و صنایع معدنی در GDP کشور، اندک است و تلاش داریم این سهم افزایش یابد. غریب پور تاکید کرد: گام های ایمیدرو برای بالا بردن سهم این حوزه در اقتصاد، افزایش سطح اکتشافات، اکتشاف در عمق، سرمایه گذاری در معادن، توسعه واحدهای فراوری، تامین نیاز داخل و توجه به رویکرد صادراتی است. وی افزود: در طرح های توسعه شرکت های تحت پوشش ایمیدرو، ۴۰ هزار میلیارد تومان از منابع ریالی و ۴.۸ میلیارد یورو منابع ارزی در نظر گرفتیم که این موضوع سهم معدن و صنایع معدنی در تولید ناخالص ملی را افزایش خواهد داد.
اخبار مرتبط
نظرات شما