• چهارشنبه ۶ مرداد ۱۴۰۰ -
  • 28/07/2021

افت ۶.۳ درصدی میانگین قیمت‌ها؛

بررسی عملکرد هفتگی صنایع بورسی

بررسی‌ها از عملکرد صنایع بورسی در هفته منتهی به ۱۹ شهریورماه حکایت از قرمزپوشی ۳۵ گروه در مقابل رشد شاخص تنها در یک صنعت بورسی دارد.

بورس در هفته‌ای که گذشت با افت ۴.۶ درصدی شاخص کل مواجه شد. شاخص کل هم‌وزن نیز که نشانی از اثرگذاری یکسان نمادها دارد کاهش حدود ۵ درصدی را ثبت کرده است.

آمارها نشان می دهد که در نتیجه افت محدودتر قیمت پایانی سهام کوچک نسبت به آخرین معامله، شاخص هم‌وزن از افت بیشتر مصون ماند. در این میان بررسی‌ها از عملکرد صنایع بورسی در هفته منتهی به ۱۹ شهریورماه حکایت از قرمزپوشی ۳۵ گروه در مقابل رشد شاخص تنها در یک صنعت بورسی دارد. از این رو گروه تامین آب، برق و گاز با درخشش دو نماد «بفجر» و «مبین» این هفته را با رشد شاخص ۲ درصدی به پایان رساندند.

در میان خبرهای اثرگذار این هفته بورس با انتشار انبوهی از اطلاعات بااهمیت گروه الف بود. در گروه خودرو که معاملات هفتگی خود را با کاهش ۱۰ درصدی میانگین قیمت سهام زیرمجموعه خود به پایان رساند شاهد توقف دو خودروساز بزرگ یعنی «خودرو» و «خساپا» بودیم که با توجه به انتشار اطلاعات بااهمیت گروه الف متوقف شده‌اند و تا پایان هفته به گردونه معاملات بازنگشتند.

در گروه چندرشته‌ای صنعتی این هفته شاهد افت ۶.۳ درصدی میانگین قیمت‌ها بودیم. این گروه نیز حکایتی مشابه خودروسازان دارد. «شستا» ۱۷ شهریورماه اطلاعیه‌ای را روانه سامانه کدال کرده و نوشت: «درخصوص تغییرات با اهمیت در عملکرد شـرکت های تحت کنترل، شـرکت سـرمایه گذاری نفت، گاز و پتروشـیمی تامین در سـهام شـرکت نفت ستاره خلیج فارس، بر اساس نرخهای ابلاغی وزیر نفت به شرکت های حاضر در صنعت پالایشی، به استحضار میرساند تغییرات قیمت میعانات گازی و فرآورده‌های نفتی دارای تأثیر با اهمیت در عملکردمالی شـرکت نفت سـتاره خلیـج فارس است.» این گزارش از آنجا که در زمره اطلاعات با اهمیت گروه الف قرار می‌گیرد، نماد معاملاتی شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی را متوقف کرد و در حالی که عموما پس از این توقف‌ها، نماد مذکور روز معاملاتی بعد به صورت حراج ناپیوسته و بدون محدودیت دامنه نوسان قیمت بازگشایی می‌شود، اما با صلاحدید مقام ناظر این اتفاق نیفتاد تا اصلاح قیمتی این گروه به ۶.۳ درصد محدود شود.

پالایشی‌ها نیز از افت قیمت بیشتر در امان ماندند. این گروه هفته گذشته با افت ۱.۳ درصدی مواجه شد. این در حالی است که ۴ شرکت بزرگ این گروه یعنی پالایشگاه‌های تهران، اصفهان، تبریز و بندرعباس از ۱۲ شهریورماه به منظور بررسی وضعیت شفافیت اطلاعاتی ناشر حداکثر تا تاریخ ۲۶ شهریور تعلیق شدند. روز دوشنبه نیز اطلاعیه‌ای از سوی این پالایشگاه‌ها بابت اصلاح قیمت خرید نفت خام مرتبط با سه ماهه اول ۹۹ مطابق ابلاغیه جدید وزارت نفت روانه کدال شد.

در این هفته اما بیشترین درصد کاهش شاخص صنعت از آن گروه فنی و مهندسی با دو نماد «رتکو» و «رمپنا» و افت ۱۶ درصدی شد. پس از آن مخابراتی‌ها با کاهش قیمتی معادل ۱۴.۸ درصد مواجه شدند.

اخبار مرتبط
نظرات شما