• چهارشنبه ۶ مرداد ۱۴۰۰ -
  • 28/07/2021

در نشست توسعه زیرساخت‌های معادن استان کرمان،مطرح شد

سرمایه گذاری ۱۵ هزار میلیارد تومانی گل گهر و مس در معادن کرمان

معاون وزیر صنعت و رییس هیات عامل ایمیدرو در پایان سفر یک روزه به کرمان و بازدید از طرح های معدن و صنایع معدنی در نشست توسعه زیرساخت‌های معادن استان کرمان حضور یافت تا جمع بندی خود از تحولات این بخش در استان کرمان و سیاست گذاری های انجام شده را ارایه کند.

سرمایه گذاری ۱۵ هزار میلیارد تومانی گل گهر و مس
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت  گفت:منابع ارزی مورد نیاز طرح انتقال آب از خلیج فارس به میزان ۲۰ میلیون یورو در قالب تهاتر با همکاری شرکت ملی صنایع مس و گل‌گهر تامین خواهد شد..
خداداد غریب پور گفت: گل گهر امسال ۵۸۰۰ میلیارد تومان و مس در آینده نزدیک ۱۰ هزار میلیارد تومان از منابع خود را صرف سرمایه گذاری در معادن خواهند کرد و ظرفیت های تولید مس و سنگ آهن کشور را توسعه خواهند داد.
"رییس هیات عامل ایمیدرو با اشاره به بازدید خود از پروژه های فولاد بافت، جاده رابر و معدن مس درآلو اظهار کرد: بیش از ۶۰۰ میلیارد تومان برآورد اولیه هزینه جاده رابر در سال قبل است که با ارقام امسال به بالای ۸۰۰ میلیارد تومان می رسد.
وی افزود: تجهیز معدن درآلو جزو برنامه های شرکت مس است و امسال بیش از ۹۹۰ میلیون یورو و طی سال های آتی بالای ۱۰ هزار میلیارد تومان در شرکت ملی مس پروژه داریم.
غریب پور تصریح کرد: در گل گهر بیش از ۱.۴ میلیارد یورو پروژه داریم و پروژه های بزرگی در استان دیده و چشم انداز روشنی برای صنایع معدنی استان ترسیم کرده ایم.
رییس سازمان ایمیدرو بیان کرد: گل گهر امسال ۵۸۰۰ میلیارد تومان و مس در آینده نزدیک ۱۰ هزار میلیارد تومان از منابع خود را صرف سرمایه گذاری در معادن خواهند کرد و ظرفیت های تولید مس و سنگ آهن کشور را توسعه خواهند داد.
وی اظهار کرد: با احداث جاده رابر مسیر دسترسی به کرمان و بندرعباس کوتاه می شود که جاده دسترسی به درآلو است.
غریب پور درباره پروژه فولاد بافت گفت: بتن ریزی فاز دوم این پروژه امروز آغاز شد و تا پایان سال پیشرفت ۳۰ درصدی خواهد داشت و ۲۵۰ میلیون یورو منابع نیز تخصیص داده خواهد شد و گندله دو و نیم میلیون تنی قرار است ایجاد شود.
وی تصریح کرد: نیاز زیربنائی به ۱۴۰ مگاوات برق و گاز در این پروژه داریم و این خواسته ما از استان است و ما مکلف به تامین منابع برای پروژه هستیم.
معاون وزیر صمت اظهار کرد: در اسفندقه قول دادیم از محل صندوق بیمه فعالیت های معدنی کمک کنیم و طی دو هفته آینده جلسه ای در تهران خواهیم داشت که از استاندار می خواهیم حضور یابد تا برای سرمایه گذاری در اسفندقه بحث کنیم.
وی در ادامه گفت: سیاست ما در ایمیدرو این است تعهداتی را که در استان ها می پذیریم، انجام بدهیم و سعی می کنیم ۱۰۰ درصد تعهداتمان را پاسخگو باشیم.
غریب پور تصریح کرد: تیتانیوم کهنوج در قالب فراخوان قانونی به یک شرکت تخصصی واگذار شد و نظارت داریم تا کارخانه کنسانتره در آنجا ایجاد شود.
وی بیان کرد: انتقال آب از خلیج فارس نیز به موقع انجام می شود و مشکلی در تامین منابع مالی این پروژه در ایمیدرو نداریم و اتفاقات خوبی در آینده می افتد.
احداث جاده رابر به کرمان توسط شرکت مس
استاندار کرمان گفت: شرکت مس به احترام سردار شهید قاسم سلیمانی جاده رابر به کرمان را اجرا خواهد کرد.
دکتر محمدجواد فدائی در جمع‌بندی نتایج سفر معاونان وزارت صمت به استان کرمان در جمع خبرنگاران اظهار داشت: جاده رابر _ کرمان به احترام سردار شهید قاسم سلیمانی توسط شرکت مس اجرا می‌شود.
وی ابراز داشت: برآورد اولیه صورت گرفته برای احداث این جاده ۶۰۰ میلیارد تومان است.
استاندار کرمان در تشریح سایر مصوبات افزود: جهت تامین خوراک واحد دوم فولاد اسفنجی ۸۰۰ تنی و گندله ۲.۵ میلیون تنی بافت، پیگیری‌های لازم از سوی ایمیدرو و سازمان صمت استان انجام می‌شود.
دکتر فدائی افزود: ایمیدرو در شهرستان‌های رابر، بافت و ارزوئیه نسبت به طرح‌های اکتشافی در پهنه‌های واگذاری از سوی سازمان صمت اقدام خواهد کرد.
استاندار کرمان ادامه داد: سازمان صمت استان کرمان برای واگذاری پهنه‌های معدنی در اختیار به منظور اکتشاف یا استخراج به شرکت تهیه و تولید بررسی لازم را خواهد داشت تا طرح‌های پیشنهادی مناسب در شورای معادن استان ارائه گردد.
گالری عکس
اخبار مرتبط
نظرات شما