• سه شنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۹ -
  • 09/03/2021

تشریح پروژه پارک گردشگری توسط شهردار کرمان؛

استاندار: طرح پارک گردشگری، جامع و در نگاه کلی مطلوب است

استاندار کرمان طرح پارک گردشگری را طرحی جامع و در نگاه کلی آن را مطلوب ارزیابی کرد.محمدجواد فدایی در نشستی که به‌منظور تشریح طرح پارک گردشگری با حضور شهردار، معاون حمل‌ونقل و امور زیربنایی شهردار و جمعی از مدیران استان کرمان و مشاور طرح برگزار شد، گفت: در این طرح ساماندهی مجموعه جنگل، کاربری‌های متفاوت و استفاده از زمین، به شکل خاص دیده شده و این از مزیت‌های طرح پارک گردشگری است.

استاندار کرمان برگزاری جلسات متعدد در این رابطه را ضروری برشمرد و با بیان اینکه برنامه‌های تدارک‌ دیده شده ازجمله راهیان نور برای زیارت مقبره سپهبد شهید حاج‌قاسم سلیمانی، نیازمند فراهم آوردن امکانات مناسب است، گفت: این موضوع باید در طرح پیش‌بینی شود.
فدایی ایجاد پیاده‌راه و تلفیق آن با فضای پیرامونی را مطلوب دانست و گفت: البته با توجه به اینکه مزار سپهبد شهید حاج‌قاسم سلیمانی در کرمان است، جزییات این طرح باید بیشتر بررسی و نکات کارشناسی دقیق‌تری در آن لحاظ شود.
رییس شورای اسلامی شهر کرمان نیز طرح پارک گردشگری را پروژه بزرگی دانست و افزود: به‌طور مسلم این طرح نیازمند منابع و برنامه زمان‌بندی ویژه‌ای است.
محمد فرشاد با تأکید بر مشخص‌شدن منابع مالی برای اجرای طرح گفت: با توجه به طراحی خاص طرح پارک گردشگری، باید سازمان خاصی عهده‌دار کارهای اجرایی آن باشد و وظایف بین دستگاه‌های اجرایی تقسیم شود.
وی افزود: باید تشکیلاتی برای اجرای طرح پارک گردشگری داشته باشیم تا طرح تحت تأثیر گذشت و فرسایش زمان قرار نگیرد و به سرانجام برسد.
اجرای دو طرح پیاده‌محوری در محدوده میدان شورا و پردیسان قائم (عج)
در این نشست شهردار کرمان نیز به ارایه توضیحاتی در خصوص پروژه‌های شهری ازجمله طرح پارک گردشگری و ظرفیت مناسب پردیسان قائم عجل‌الله‌فرجه برای اجرای این طرح پرداخت و گفت: پارک گردشگری بیش از ۸۵ هزار مترمربع وسعت دارد.
سیدمهران عالم‌زاده با بیان اینکه برای توجه به پیاده‌محوری، دو پروژه در شهر کرمان تعریف شده است، گفت: یکی از این پروژه‌ها در محدوده میدان شورا و طرح دیگر در محدوده پردیسان قائم عجل‌الله‌فرجه است.
وی به پروژه پیاده‌راه سپهبد شهید حاج‌قاسم سلیمانی اشاره کرد و افزود: با توجه به خاک‌سپاری سردار شهید حاج‌قاسم سلیمانی در گلزار شهدای کرمان، به پیشنهاد مشاور در کنار پارک گردشگری، پیاده‌راهی را با عنوان پیاده‌راه شهید حاج‌قاسم سلیمانی در نظر گرفته شده است.
شهردار کرمان افزود: این پیاده‌راه از گنبد جبلیه آغاز و در انتهای مسیر به مقبره سپهبد شهید حاج‌قاسم سلیمانی منتهی می‌شود و در آن مسیری نیز برای عبور تراموا دیده شده است.
وی همچنین طراحی آرامستان هنرمندان را نیز ازجمله اقدامات در دستور کار دانست و گفت: طرح ایجاد پارک آرامش در ضلع شرقی بزرگراه نیز توسط مشاور آماده شده است.
شهردار کرمان شهر کرمان را بزرگ‌ترین بستر تاریخی، فرهنگی و گردشگری در استان دانست و گفت: شهر کرمان با قرار گرفتن در محدوده پردیسان قائم، کوه‌های صاحب‌الزمان عجل‌الله‌فرجه و چهار عنصر تاریخی ازجمله قلعه‌دختر و قلعه‌اردشیر، گنبد جبلیه و تخت درگاه‌ قلی‌بیگ، از لحاظ گردشگری وضعیت مناسبی دارد.
عالم‌زاده افزود: قرار گرفتن مقبره سپهبد شهید حاج‌قاسم سلیمانی در کرمان، موهبت بزرگی است که می‌توان از این ظرفیت، در مقیاس استانی و شهری استفاده کرده و گردشگران زیادی را به شهر کرمان جذب کنیم.
وی ادامه داد: برای اجرای پارک گردشگری و پیاده‌راه سپهبد شهید سلیمانی، باید حرکت بزرگی انجام شود؛ بنابراین، لازم است آستان قدس رضوی، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری پای کار بیایند.
شهردار کرمان بیان کرد: مجموعه طرح سایت گردشگری، باید کامل‌تر شود و پردیسان قائم شهر کرمان که بزرگ‌ترین جنگل دست‌کاشت کشور را در خود جای داده، می‌تواند به قطب گردشگری در جنوب‌شرق کشور تبدیل شود.
تأیید طرح پارک گردشگری توسط اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان
در ادامه این نشست، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان طرح پارک گردشگری را مطلوب ارزیابی کرد و گفت: این طرح در اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان با اِعمال نقطه‌نظرات فنی به تأیید رسیده و باید به تأیید میراث فرهنگی کشور نیز برسد.
فریدون فعالی به چشم‌انداز خوب محدوده طرح پارک گردشگری و قرار گرفتن دو اثر تاریخی قلعه‌دختر و قلعه‌اردشیر در حریم آن اشاره و بر رعایت ضوابط میراثی در ساخت‌وسازها تأکید کرد.
وی در خصوص احداث آرامستان هنرمندان، طراحی این محیط را مستلزم هماهنگ بودن با محیط اطراف دانست و افزود: جانمایی این آرامستان باید مناسب باشد.
رییس مرکز کرمان‌شناسی نیز بر لزوم ساماندهی مجموعه بهارستان هنرمندان تأکید کرد و گفت: ۲۰ سال از طرح این موضوع می‌گذرد، اما هنوز اقدامی در آن انجام نشده است.
محمدعلی گلاب‌زاده به دفن چهره‌های شاخص هنری در این آرامستان اشاره کرد و گفت: از مسئولان می‌خواهم این طرح را در اولویت قرار دهند و آرامستانی آبرومند و در خور شأن هنرمندان ایجاد کنند.
در ادامه این جلسه، محمدرضا علیزاده، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان به لزوم اجرای طرح آرامستان هنرمندان و اِعمال نقطه‌نظرات هنرمندان در خصوص اجرای این طرح اشاره کرد.
سرهنگ نظری، نماینده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نیز به موارد مورد تأکید شورای سیاست‌گذاری ستاد گرامیداشت سپهبد شهید حاج‌قاسم سلیمانی اشاره و برای حضور و اعزام زائران مزار حاج‌قاسم سلیمانی اعلام آمادگی کرد.
دکتر ادیب، مشاور طرح پارک گردشگری و پیاده‌راه معنوی سردار شهید حاج قاسم سلیمانی نیز در این نشست ضمن نمایش تصویری طرح  پارک گردشگری و کاربری‌های آن، رعایت اصول و ضوابط میراث فرهنگی و حریم آثار تاریخی را از ویژگی‌های این طرح ذکر و به طراحی بعضی از کاربری‌ها در دل زمین اشاره کرد.
وی در خصوص طراحی آرامستان هنرمندان نیز از شروع مطالعاتی در این خصوص خبر داد و گفت: سعی می‌شود در این طرح عناصر به‌کار برده شده، برآمده از فرهنگ و هنر باشد.
اخبار مرتبط
نظرات شما