• سه شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۹ -
  • 19/01/2021

در همایش سالانه تجلیل از واحدهای برگزیده صنعتی و معدنی استان،چه گذشت؟

مهر تایید نمایندگان قوای حاکمیتی بر دشواری شرایط بخش تولید

همایش سالانه تجلیل از واحدهای برگزیده صنعتی و معدنی استان کرمان در حالی برگزار شد که فعالان این عرصه،شرایط متفاوت تری را نسبت به سال های گذشته تجربه می کنند و به دشواری در میدان تولید باقی مانده اند.

زمینگیر شدن شرکت های میلیاردی به خاطر بدهی بانکی
رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: امروز جنگ اراده‌ها در اقتصاد است و فرمانده‌ی اقتصادی که بخواهد به اندازه سر سوزنی به فکر مذاکره باشد بازنده این میدان خواهد بود
محمدرضا پورابراهیمی در آیین گرامیداشت روز صنعت، معدن در کرمان گفت: ما در جنگ تمام عیار اقتصادی با دشمن هستیم و دشمن می‌خواهد شرایطی را جهت فروپاشی اقتصاد ایران فراهم کند زیرا اعمال چنین تحریم هایی در تاریخ جمهوری اسلامی ایران بی سابقه بوده است.
نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه باید تمهیدات لازم جهت مقابله با جنگ اقتصادی را در کشور فراهم کنیم اظهار کرد: ما علاوه بر این که باید شرایط بیرونی جنگ اقتصادی را مورد توجه قرار دهیم در داخل هم اقداماتی انجام شده که برخی از آن‌ها نیاز به اصلاح دارند.
رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی ۹۰ درصد تحریم های اقتصادی کشور تا به امروز را بانک محور دانست و بیان کرد: مسائل بانکی، بیمه‌ای، مالیاتی و عدم ثبات در قیمت‌ها از مشکلات پیش روی واحدهای تولیدی کشور است که باید به آن‌ها توجه کنیم.
وی اظهار کرد: ما شرکت‌هایی در استان کرمان داریم که ارزش آنها در حدود ۲۰۰ میلیارد تومان است اما یک بدهی ۵ میلیاردی آنها را زمین گیر کرده که البته می‌توانیم از طریق فرابورس کلیه مشکلات شرکت ها را مرتفع کنیم.
پورابراهیمی با بیان این مطلب در کشور روزانه بیش از ۱۵۰۰ میلیارد تومان تولید نقدینگی است، عنوان کرد: بازار سرمایه فراز و نشیب دارد لذا مردم نگران ریزش های بورسی نباشند زیرا مشکلات شرکت ها و واحدهای تولیدی قطعا مرتفع خواهد شد و سهام این شرکت ها دوباره در بورس روند صعودی پیدا خواهد کرد.
نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه نرخ بازده در بازار سرمایه نوسانات متعددی داشته و خروجی آن به طور متوسط ۲.۵ برابر بوده است افزود: در همین شرایط سخت حاکم بر اقتصاد کشور تاکنون ۲۰۰۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری خارجی در کرمان آورده‌ایم و امسال نیز ۱۰۰۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری توسط یک کشور خارجی در استان کرمان عملیاتی خواهد شد.
وی با تاکید بر اینکه امروز جنگ اراده‌ها در اقتصاد است و فرمانده‌ی اقتصادی که بخواهد به اندازه سر سوزنی به فکر مذاکره باشد بازنده این میدان خواهد بود ادامه داد: در کمیسیون اقتصادی طی هفته آینده لایحه برداشته شدن قانون منع ارزش افزوده را تصویب و به صحن علنی مجلس خواهیم بود ضمن آنکه قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز را نیز حل خواهیم که با این دو اقدام اساسی ۹۰ درصد از مسائل واحدهای تولیدی کشور حل خواهد شد.
پورابراهیمی گفت: در بحث قوانین بانکی کمیسیون اقتصادی مجلس در این دوره اصلاح قانون بانکداری را در دستور کار قرار داده است ضمن این که در مباحث ساختاری بانکی هم قوانین خاصی در دستور کار داریم.
پایداری تولید صادرات محور
رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: تولیدی که صادرات محور نباشد پایدار نیست و همچنین صادارتی که تولید محور نباشد نیز پایدار نبوده لذا باید به این موضوع توجه ویژه‌ای داشته باشیم.
"عزت‌الله اکبری در آئین گرامیداشت روز صنعت و معدن در کرمان با بیان اینکه ما در مجلس شورای اسلامی و به ویژه در کمیسیون صنایع و معادن در خدمت کسانی که موانع تولید را برمی‌دارند، هستیم تصریح کرد: جنگ اقتصادی یک فرصت و نعمت است و این بهترین موقعیت است که بتوانیم با کمک بحش خصوصی به مقابله با این جنگ برویم.
رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه باید در بازارهای جهانی و منطقه‌ای حضور داشته باشیم که این کار نیز تنها از عهده بحش خصوصی بر می‌آید بیان کرد: صادرات لازمه جهش تولید است. متاسفانه سفارتخانه های ما در بخش اقتصادی تعطیل هستند و فعالان اقتصادی به سمت سفارت‌خانه‌های ما نمی‌روند.
وی تاکید کرد: تولیدی که صادرات محور نباشد پایدار نیست و همچنین صادارتی که تولید محور نباشد نیز پایدار نبوده لذا باید به این موضوع توجه ویژه‌ای داشته باشیم.
به گزارش ایسنا،اکبری با انتقاد از عملکرد بانک های کشور در برخورد با فعالان اقتصادی گفت: متاسفانه شاهد هستیم که فعال اقتصادی را به دلیل بدهی های بانکی روانه زندان می‌کنیم، خودش و خانواده اش را داغون می‌کنیم. کارگران و خانواده کارگرانش را دچار آسیب می‌کنیم. کارحانه‌اش را تعطیل می‌کنیم و خرج حودش را در زندان ما می‌دهیم. هرجور به این قضیه نگاه کنیم ضرر پشت ضرر برای خودمان ایجاد کرده ایم.
رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با تاکید برآنکه باید دیگر شعار را کنار بگذاریم، تصریح کرد: صندوق توسعه ملی واقعا در سنوات گذشته پشتوانه ای برای کشور. در سال پنجم برنامه ششم توسعه مقرر شد که سالانه ۲۰ درصد از محل فروش نفت و گاز در صندوق توسعه ملی ذخیره شود که معتقدیم دولت با این اعتبار می تواند حوزه های صنعت، تولید و حدمات را رشد قابل ملاحظه ای دهد.
قوانین مزاحم و مدیران ترسو، مانع تولید
رییس کمیته حمایت قضایی تولید و سرمایه گذاری قوه قضائیه با تاکید برآنکه مدیران باید خطرپذیر باشند، عنوان کرد: متاسفانه مدیران را ترسو کرده ایم و مدیر ترسو حق اشغال این جایگاه را ندارد.
"سعید عمرانی هم در آئین گرامیداشت روز صنعت و معدن در کرمان با بیان اینکه کشور هم اکنون در یک جنگ اقتصادی قرار دارد و باید مانند روزهای دوران دفاع مقدس جنگید، گفت: اگر در این جنگ اقتصادی پیروزی نداشته باشیم یعنی سفره های ما خالی است.
وی با تاکید برآنکه باید جبهه اقتصادی حمایت شود، تصریح کرد: در این جنگ اقتصادی باید همه مسئولین حمایت های مالی و معنوی خود را از جبهه اقتصادی داشته باشند که متاسفانه در جاهای شاهد هستیم که مسئولین حمایت که نمی کنند هیچ، حتی شاهد سنگ اندازی های آنها نیز هستیم.
رییس کمیته حمایت قضایی تولید و سرمایه گذاری قوه قضائیه بیان کرد: آیا روزی داریم که کارگری در کشور در حین کار دچار حادثه نشود؟ این قشر مظلومترین قشر کشور هستند و کسی به آنها همچون مدافعان سلامت، توجهی  نمی کند این در حالی است که ما در بخش صنعت حتما چهره های ماندگار داریم.
عمرانی با بیان این مطلب که مردم، تجار و بازرگانان بازیچه ما نیستند که هر کاری دلمان خواست سرشان بیاوریم اظهار کرد: باید کارهای سرمایه گذار و تولیدکننده در اسرع وقت انجام شود و آنها نباید معطل دریافت مجوز بمانند.
به گزارش ایسنا،وی بیان کرد: کسانی که پشت میزهای مدیریتی می نشیند، باید پای حرف هایی که می زنند بایستند و اگر مسئولی دغدغه اعتلای این کشور را داشته باشد باید تلاش و همت کند.
رییس کمیته حمایت قضایی تولید و سرمایه گذاری قوه قضائیه با تاکید برآنکه مدیران باید خطرپذیر باشند، عنوان کرد: متاسفانه مدیران را ترسو کرده ایم و مدیر ترسو حق اشغال این جایگاه را ندارد.
عمرانی عنوان کرد: قبل از آنکه قانونی را مصوب کنیم باید تمام جوانب آن را بررسی کنیم و اگر مصوبه خوبی هم داشته باشیم باید قطعا پای آن ایستاده و کار را محکم پیش ببریم لذا اگر ما ببینیم مدیری در اجرای مصوبه ای کاهلی کرده باشد، با آن برخورد خواهیم کرد.
رییس کمیته حمایت قضایی تولید و سرمایه گذاری قوه قضائیه، مدیر مزاحم و قوانین مزاحم را از عوامل مشکلات رونق تولید در کشور دانست و بیان کرد: باید مدیران مزاحم را شناسایی کرده و آنها را کنار بگذاریم. متاسفانه برخی از مدیران فقط برای مخالفت خلق شده اند و این مدیران هماهنگ با شرایط اقتصادی کنونی کشور نیستند.
منافذ صادراتی را برای بازرگانان کرمانی بسته‌ایم

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان با بیان اینکه منافذ صادراتی را در فصل صادرات پسته برای بازرگانان کرمانی بسته ایم گفت: سازمان توسعه تجارت کشور باید مرجع صادرکنندگان باشد اما متاسفانه پیشتاز در ایجاد محدودیت شده است.
سیدمهدی طبیب زاده در آیین گرامیداشت روز صنعت و معدن استان کرمان افزود: این محدویت ها شامل پرداخت وام های صادراتی از راه سامانه سپیدار است و این قانون در حالی اجرایی شده که نماینده بانک کشاورزی در استان کرمان اعلام کرد که از اسفندماه سال ۹۸ تاکنون درخواستی به این بانک نرسیده و این سامانه نتوانسته مشکلی را حل کند.
وی با اشاره به بخشنامه بانک مرکزی گفت: بر اساس این بخشنامه هیچ بانکی حق ندارد به واحدهای صادرکننده که زیر ۱۰۰ درصد رفع تعهد ارزی کرده اند، تسهیلات پرداخت کند که این امر به منزله تعطیل شدن صادرات است و کمکی به شرایط بحرانی فعلی نمی کند.
طبیب زاده گفت :تمدید کارت بازرگانی سامانه در جامع بدون آمادگی زیرساخت ها انجام شده که از این راه تنها توانستیم پنج کارت را تمدید کنیم و تعلیق کارت های بازرگانی به معنای این است که صادرکنندگان به‌نام و رسمی کشور کنار می‌کشند.
وی اضافه کرد: محصولات صادراتی با اصرار بر قوانین غیرکارآمد صادر نمی شوند که این امر مشکلات امنیتی به دنبال خواهد داشت و یا قاچاق می شود و  اینها موانع صادرات است که سازمان توسعه و تجارت باید به رفع موانع آن کمک کند و نه به مشکلات بیفزاید.
به گفته طبیب زاده بخش خصوصی با وجود مشکلات تولید را سرپا نگه‌داشته و پیش بینی می شود با ادامه وضع موجود، شرایط کشور در آینده دشوارتر شود.
وی گفت :اتاق بازرگانی، صنایع، معدن و کشاورزی استان کرمان مسئول ایجاد پنجره واحد الکترونیک به دستور استاندار کرمان شد و با همکاری سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اقدامات خوبی در اصلاح فرایندها و پایش فضای کسب و کار داشته ایم.
رییس اتاق بازرگانی استان کرمان با بیان اینکه تولیدکنندگان و صادرکنندگان نباید برای هر مشکلی به تهران مراجعه کنند گفت: مسائل با تفویض اختیار در خود استان رفع شود که این اقدام به روند فعالیت های توسعه ای سرعت می بخشد.
وی با بیان اینکه بخش مهمی از سنگ آهن کشور در کرمان تولید می شود گفت: تولید فولاد استان کرمان اندکی کمتر از ۲۰ درصد کشور است لذا باید فرایندی ایجاد شود که سنگ آهن با قیمت نصف جهانی FOB به شرکت های فولادی واگذار شود و در این زمینه اعتبارات به ناحق از استان کرمان خارج می شود.
به گزارش ایرنا،طبیب زاده با بیان اینکه با وجود معادن غنی استان کرمان زیرساخت های اساسی از جمله آموزش در این استان از متوسط کشوری پایین تر است گفت: بخش صنعت نهادهای شبه قضایی دارد که در دفاع از حقوق به حق بخش خصوصی در مالیات و سایر موارد باید وارد عمل شوند.
وی با بیان اینکه برخی از نمایندگان و مسئولان ترس از برخورد قضایی دارند گفت: آنان با هماهنگی دستگاه های نظارتی با اطمینان خاطر از بخش خصوصی دفاع کنند که حقی در این حوزه پایمال نشود.
طبیب زاده  گفت: اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان بانی اجرای لایحه اداره بنگاه ها در شرایط خاص شده و در این راستا با قوانین معمولی در شرایط غیر عادی نتیجه غیرمطلوب گرفته می شود و هم اکنون باید شرایط خاص در نظر گرفته شود.
وی گفت :نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نشست احیای واحدها در وزارت صنعت، معدن و تجارت حضور داشته باشند و استاندار کرمان نیز پیگیر آن هستند زیرا بخش خصوصی با موانع و چالش هایی روبرو است و سازمان امور مالیاتی کشور به شرکت های درحال احیا فرصت دهد که این شرکت ها در شرایط فعلی اقتصادی کشور شکل بگیرند.

طبیب زاده  با تاکید بر پیشتازی برخی دستگاه ها در ایجاد مانع برای صادرکننده و تولیدکنندگان استان کرمان گفت: کمیته حمایت قضایی عملکرد خوبی داشته و رییس کل دادگستری استان کرمان و دادستان با جدیت دیدگاه های حمایت از تولید دارند و نهضت احیای ۳۰۰ واحد تعطیل این استان را در حال راه اندازی است.
گفتنی است در مراسم گرامیداشت روز صنعت و معدن با حضور استاندار کرمان، روسای کمیسیون های اقتصادی و صنایع مجلس، رئیس خانه صنعت و معدن ایران، دبیر ستاد تسهیل و رفع موانع تولید و جمعی از مسئولان از ۳۲ واحد صنعتی و معدنی برتر استان کرمان تقدیر شد.
اخبار مرتبط
نظرات شما