• سه شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۹ -
  • 01/12/2020

در نشست«رزم حسینی» با فعالان اقتصادی چه گذشت؟

وعده های هفت گانه نامزد صمت در جمع بازرگانان

نامزد پیشنهادی حسن روحانی رئیس‌جمهور، برای تصدی وزارت صنعت، معدن و تجارت در اولین حضور خود در بین فعالان بخش خصوصی هفت وعده به بازرگانان داد.

« مدیریت بازار»، «عدم مداخله در بازار»، «ارزان کردن سفره مردم»، «کوچک سازی»، «چابک سازی»، «حذف بروکراسی اداری» و «کاهش امضای طلایی» از شعارهای اصلی علیرضا رزم حسینی در  نشست اتاق بازرگانی ایران بود. او همچنین تصریح کرد ما به دنبال کوچک‌سازی و چابک‌سازی هستیم، از همین روی دیوانسالاری را کوچک می‌کنیم تا مردمسالاری بزرگ شود.
وزیر پیشنهادی وزارت صنعت، معدن و تجارت در حالی برای دستیابی به کرسی این وزارتخانه به جمع فعالان بخش خصوصی رفت که در حال حاضر ایران با دو چالش بزرگ تحریم و شیوع بیماری کرونا دست‌به گریبان است. دو چالشی که هریک به تنهایی می‌توانند هر برنامه‌ای را ناکام  و هر معادله‌ای را ابتر کند، از سوی دیگر علیرضا رزم حسینی برای تحقق وعده‌های خود در جمع فعالان بخش خصوصی تنها 9 ماه زمان در اختیار دارد، 9 ماهی که بخش از آن را نیز باید به سر و سامان دادن به وزارتخانه‌ای اختصاص دهد که چند ماهی است بدون وزیر فعالیت کرده است. با این اوصاف رسیدن به اهداف مطرح شده توسط وزیر تا حدودی رویایی به نظر می‌رسد.
ارائه ۲ برنامه به مجلس
وزیر پیشنهادی صمت در بخشیاز سخنان خود با اشاره به اینکه دو برنامه را به مجلس شورای اسلامی ارائه کرده است، گفت: برنامه اول برای وزارت صمت مبنی بر احکام بالادستی، اقتصاد مقاومتی و برنامه ششم توسعه تدوین شده که در شرایط فعلی، امکان اجرای آن کمتر است البته نه به این معنا که هیچ تلاشی برای تحقق اهداف نکنیم اما در فرصت کوتاهی که وجود دارد باید اقداماتی انجام دهیم که مسیر برای ما هموار شود. همچنین برنامه دوم، مردمی بودن اقتصاد مبتنی بر اقتصاد مقاومتی است که شما فعالان اقتصادی نقش‌آفرینی گسترده‌ای در آن دارید.

رزم‌حسینی با اشاره به هفت سال فعالیت در استان‌های خراسان رضوی و کرمان و حضور در بخش خصوصی اضافه کرد: بر اساس تجربیات این دوران، کتابی تحت عنوان «قوانین و مقررات مزاحم تولید و سرمایه‌گذاری» در حوزه مقررات‌زدایی تدوین شده که در عمل، تشکل‌ها و فعالان اقتصادی این کتاب را تدوین کرده‌اند و امیدوار هستیم که مجلس شورای اسلامی نیز برای رفع مقررات اضافی و زائد، اقدام فوری انجام دهد.
مدیریت بازار نه مداخله
از جمله وعده‌های وزیر پیشنهادی به فعالان بخش خصوصی می توان به مدیریت بازار اشاره کرد، روشی که مداخله در بازار همواره جای آن را گرفته و موجب شده تا بازار همواره با تلاطم های بسیاری مواجه باشد. در این خصوص رزم حسینی یادآورشد: به دنبال مدیریت بازار هستیم نه مداخله در بازار، مدیریت بازار از طریق اصناف، تولید کنندگان و با هم اندیشی بین دولت و تشکل‌های بخش خصوصی باید انجام شود.
ارزان کردن سفره مردم
رزم حسینی در ادامه نیم نگاهی نیز به سفره مردم انداخت. به گفته وی با اجرای طرح مدیریت بازار باید بتوان سفره مردم را ارزان کنیم. شعاری که احتمالا همه مدیران کشور  علاقه‌مند به تحقق آن هستند، اما نقشه راه منطقی و کارآمدی برای آن ندارند به ویژه که در این ایام تحریم‌ها و بحران کرونا توان اقتصادی و مدیریتی کشور را بیش از پیش محدود وکم‌رمق کرده است.
کوچک سازی و چابک سازی
اما در کنار دو وعده مذکور رزم‌حسینی شعاری را در بین فعالان بخش خصوصی مطرح کرد که می توان گفت این بخش سالهاست به دنبال آن است؛ کوچک سازی یکی از الزاماتی است که می تواند به چابک سازی فعالیت های اقتصادی منتهی شود؛ الزامی که حال رزم حسینی از اجرایی کردن آن خبر داده است. به گفته رزم حسینی ما به دنبال کوچک‌سازی و چابک‌سازی هستیم، از همین روی دیوانسالاری را کوچک می‌کنیم تا مردمسالاری بزرگ شود.
حذف بروکراسی اداری
حذف بروکراسی اداری از دیگر وعده های نامزد حسن روحانی برای تصدی وزارت صمت  به اتاق بازرگانی ایران بود. وعده‌ای که در صورت اجرا می‌تواند به رشد اقتصادی منجر شود، بروکراسی تودرتو، کند وناکارآمد موجود در کشور همواره مورد انتقاد فعالان بخش خصوصی بوده و حال رزم حسینی از برنامه خود برای حذف آن سخن می‌گوید. به گفته رزم حسینی باید بروکراسی اداری را برداریم تا مردم بزرگتر و بزرگتر شود.
کاهش امضاهای طلایی
در نهایت وزیر پیشنهادی صمت در بین فعالان بخش خصوصی از کاهش امضای طلایی سخن گفت. وجود امضاهای طلایی یکی دیگر از مشکلاتی است که بخش خصوصی همواره روی آن دست گذاشته است اما وعده‌های داده شده برای کاهش این امضاها همواره راه بجایی نبرده است ودر بسیاری از موارد، مشکلات این بخش را پیچیده‌تر هم کرده است.
حال رزم حسینی در جمع فعالان بخش خصوصی بر این نکته تاکید می‌کند که امضاهای طلایی را کم کنیم تا مشکلات مردم کمتر شود که این امر به وسیله مردم و مجلس محقق می‌شود. وزارت صمت بنگاه سیاسی نیست و محفل جناح‌بازی نیست.
وزیر پیشنهادی وزارت صمت افزود: نباید فعالان با بخشنامه‌ای ورشکست شوند و یا محصولاتشان در گمرک بماند. ما امیدواریم که چنین مشکلاتی حل شود که امید می‌رود قدمی در این راستا به پشتوانه دولت و شما برداشته شود.
از تولید خبری نیست
آنچه در میان اظهارات وزیر پیشنهادی صمت در جمع فعالان بخش خصوصی به نظر مغفول مانده است، برنامه‌های او برای بخش تولید و صنعت است، او در این زمینه عملا سخنی بر زبان جاری نکرد، اتفاقی که می‌تواند این پیام را به صورت تلویحی مخابره کند که نامزد وزارت صمت برای 9 ماه آینده در حوزه تولید برنامه قابل توجهی ندارد و بیشتر تلاش دارد در این ایام بازار را مدیریت کند.
اگر به یاد داشته باشید، رضا رحمانی وزیر پیشین صمت  در اولین حضور خود در جمع فعالان بخش خصوصی پیش از رسیدن به کرسی وزارت، بخشی از برنامه های خود را به تولید اختصاص داده و روی آن تاکید ویژه داشت.
 باید منتظر ماند و دید این تغییر ادبیات وگفتمان ناشی از استراتژی شخصی این دو چهره بوده است یا اینکه نشان دهنده تغییر راهبرد رییس جمهور و تیمش در ماه‌های باقیمانده از عمر دولت دوازدهم است..
شماری از فعالان بخش خصوصی نیز در این نشست  در حضور علیرضا رزم‌حسینی وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت به بیان مهم‌ترین مشکلات حوزه تولید پرداختند و اولویت‌هایی را که این وزارت‌خانه باید در طول ماه‌های پایانی فعالیت دولت دوازدهم پیگیری کند، تشریح کردند.
گالری عکس
اخبار مرتبط
نظرات شما