• دوشنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۰ -
  • 17/05/2021

عملکرد بازارهای مالی در آخرین هفته مهر ۹۹؛

«سکه» رکورددار ریزش شد

در هفته پایانی مهرماه ۹۹هیچ بازاری موفق به ثبت بازدهی مثبت نشد. در بحبوحه سقوط بازارهای مالی، به ترتیب سکه، بورس، طلا و دلار بیشترین افت را تجربه کردند.

این هفته را می‌توان هفته سقوط دسته‌جمعی بازارها نامید.  اگرچه بازدهی سه بازار سکه، طلا و دلار در مهرماه مثبت بوده اما این هفته به ترتیب 10، 9.2 و 7.3 درصد افت ثبت کرده‌اند.
سکه
در میان بازارهای مالی این هفته بیشترین سقوط را سکه تجربه کرد.
براساس داده‌های اقتباس شده از شبکه اطلاع‌رسانی طلا، سکه و ارز، سکه بهار آزادی که آخرین قیمت آن در هفته گذشته 15 میلیون و 500هزار تومان بود تا پایان این هفته با یک میلیون و 500 هزار تومان کاهش به 14 میلیون تومان رسید.
با این حساب در هفته آخر مهرماه افتی 10 درصدی را در بازار سکه شاهد بودیم.
بورس
شاخص کل بازار سرمایه با 9.5 درصد افت دومین جایگاه در جدول بازدهی‌ منفی بازارها را به خود اختصاص داده است.
براساس داده‌های سازمان بورس و اوراق بهادار، هفته گذشته این بازار روی سطح یک میلیون 561 هزار بسته شد اما پایان این هفته با کاهشی چهارده هزار واحدی به سطح یک میلیون و 412 هزار نزول کرد.
بر این اساس بازار سهام در هفته پایان مهر ماه 9.5 درصد افت را تجربه کرد.
طلا
طلا 18 عیار در حالی در سومین جایگاه در جدول بازدهی‌های منفی این هفته نشسته که سومین بازار پربازده در مهر ماه بوده است.
این فلز گران‌بها هفته را قیمت یک میلیون و 494 هزار و 400 تومان آغاز کرد و تا پایان هفته به قیمت یک میلیون و 356هزار 800 تومان رسید.
براساس داده‌های شبکه اطلاع‌رسانی طلا، سکه و ارز، طلا مهرماه را با کاهش 137هزار 600 تومانی برای هر گرم به پایان رساند. به این ترتیب این هفته برای این فلز گران‌بها 9.2 درصد سقوط اتفاق افتاد.
دلار
دلار هفته گذشته را با قیمت 31 هزار و 700 تومان و این هفته را با قیمت 29هزار 375 تومان به پایان رساند.
اگرچه روزهای ابتدای هفته زلزله‌ای در بازار ارز به پا شد و تا میانه هفته نرخ این ارز در صرافی ملی به 27 هزار و 500 تومان هم رسید اما در پایان هفته بار دیگر نرخ بازار روالی صعودی به خود گرفت و هفته با بازگشت به کانال 29 هزار تومانی هفته به پایان رسید.
اگرچه با تب‌وتاب کاهشی روزهای ابتدایی هفته، انتظار کاهشی بیش از این در بازار ارز وجود داشت اما در نهایت دلار 7.3 درصد کاهش را به ثبت رساند.

اخبار مرتبط
نظرات شما