• جمعه ۹ خرداد ۱۳۹۹ -
  • 29/05/2020

معاونت استان‌های اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران،اعلام کرد

فهرست اعضای هیات رئیسه دوره نهم اتاق‌های سراسر کشور

در جدیدترین مرحله از تکمیل فرآیند نهمین دوره انتخابات اتاق‌های بازرگانی، اعضای هیات‌رئیسه پارلمان بخش‌خصوصی در استان‌های مختلف اعلام شد. در هفته‌ای که گذشت اولین جلسه هیات‌نمایندگان اتاق‌های بازرگانی به‌طور رسمی برگزار شد و اعضای هیات نمایندگان هر یک از اتاق‌ها،‌ کرسی‌های هیات‌رئیسه در پارلمان بخش‌خصوصی استان خود را تعیین تکلیف کردند. مطابق آنچه از سوی اتاق ایران اعلام شده، اعضای هیات‌رئیسه اتاق‌های بازرگانی در ۳۳ استان مشخص شده است و تنها هیات‌رئیسه اتاق بندرعباس که به‌دلیل برخی مشکلات انتخابات آن به خرداد ماه امسال موکول شده، مشخص نشده است.

هیات‌رئیسه اتاق‌های بازرگانی از پنج جایگاه مجزا تشکیل شده است که هر جایگاه با رای اعضای هیات نمایندگان تعیین می‌شود. «رئیس اتاق»، «نایب‌رئیس اول»، «نایب‌رئیس دوم»، «خزانه‌دار» و «منشی» پنج جایگاهی است که در هیات‌رئیسه تمامی اتاق‌های بازرگانی مطابق قوانین و آیین‌نامه‌ها تعریف شده است؛ به‌طور کلی از منظر ساختاری هیات‌رئیسه اتاق‌ها در استان‌های مختلف با هم یکسان‌اند و تفاوتی میان آنها وجود ندارد. اما با مشخص شدن ترکیب و شمایل هیات‌رئیسه اتاق‌ها،‌ آخرین گام قبل از برگزاری اولین جلسه هیات نمایندگان اتاق ایران که قرار است ۲۶ خردادماه امسال برگزار شود، برداشته شد. جلسه‌ای که قرار است رئیس و هیات‌رئیسه اتاق ایران در جریان آن انتخاب شوند. بنابراین بعد از این مرحله اتاق‌های بازرگانی به استقبال رقابت برای انتخاب رئیس و هیات‌رئیسه اتاق ایران می‌روند و رایزنی‌ها برای تعیین تکلیف کرسی‌های پارلمان اقتصاد کشور را شروع خواهند کرد. رقابتی که از نگاه ناظران چندان قابل پیش‌بینی نیست و امکان تحقق و اجرای سناریو‌های مختلف برای آن وجود دارد. در این چارچوب افراد و جریان‌های مختلف تلاش می‌کنند تا در چیدمان ترکیب هیات‌رئیسه پارلمان بخش‌خصوصی کشور نقش‌آفرین و اثرگذار باشند و سمت و سوی چهار سال آینده پارلمان اقتصاد کشور را به نفع خود تغییر دهند.05-01

نگاهی به انتخابات

اما فعالان اقتصادی هر چهار سال یکبار برای ورود به پارلمان بخش‌خصوصی وارد میدان رقابت می‌شوند. در این راستا نهمین دوره انتخابات اتاق بازرگانی سراسر کشور ۱۱ اسفند ماه سال گذشته برگزار شد تا فعالان بخش‌خصوصی در استان‌های مختلف نمایندگان‌‌شان را بشناسند. در میان ۳۴ استان تنها انتخابات اتاق بازرگانی بندرعباس به‌دلیل برخی مشکلات لغو و مقرر شد که در خرداد ماه سال‌جاری برگزار شود. اما تعداد کرسی‌های هر اتاق نیز در پارلمان اقتصاد کشور براساس تعداد کارت‌های عضویت و بازرگانی آن اتاق تعیین می‌شود. بنابراین نمایندگان اتاق‌های شهرستان می‌توانند بین یک تا ۱۵ کرسی اتاق ایران را کسب کنند. براساس مقررات، تمام اعضای هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران در اتاق ایران دارای کرسی هستند. اتاق بازرگانی تهران از ۴۰ عضو بخش‌خصوصی و ۲۰ عضو دولتی تشکیل می‌شود و در مجموع هر ۶۰ نفر به اتاق بازرگانی ایران راه می‌یابند. آمارها از نهمین دوره انتخابات اتاق بازرگانی حاکی از آن بود که در مجموع در ۳۳ اتاق بازرگانی ۱۶هزار و ۴۱۲ نفر برای چهار سال نمایندگان مورد اعتماد خود را انتخاب کردند. در این انتخابات، ۱۵۴۷ داوطلب برای حضور در اتاق‌های بازرگانی سراسر کشور با یکدیگر رقابت کردند تا از این تعداد ۵۳۵ نفر ترکیب جدید هیات نمایندگان را در اتاق‌های کشور شکل بدهند. همچنین در میان استان‌های مختلف بالاترین میزان مشارکت مربوط به اتاق‌های بازرگانی تهران، اصفهان و تبریز بود و اتاق‌های یاسوج، خرم‌آباد و سمنان کمترین میزان مشارکت را به خود اختصاص دادند. پیش از این نیز انجمن نظارت بر انتخابات نهمین دوره اتاق‌های سراسر کشور در اطلاعیه‌ای، نتایج انتخابات ۳۳ اتاق را تایید کرده بود و اکثر اتاق‌ها در این مدت با تشکیل جلسه در دوره جدید، تکلیف اعضای هیات‌رئیسه خود را مشخص کرده‌اند. اما براساس اعلام اتاق ایران، اعضای هیات نمایندگان اتاق ایران در اولین نشست دوره نهم که ۲۶ خرداد ۹۸ تشکیل خواهد شد، برگزاری انتخابات برای تعیین رئیس و اعضای هیات‌رئیسه را در دستور کار قرار خواهند داد. بر این اساس اعضای هیات نمایندگان اتاق ایران (شامل نماینده تشکل‌های زیرمجموعه و نمایندگان اتاق‌های سراسر کشور)، ۲۶ خرداد دور هم جمع خواهند شد تا رئیس و اعضای هیات‌رئیسه (شامل ۴ نایب‌رئیس، یک خزانه‌دار و یک منشی) را انتخاب کنند و رسما فعالیت پارلمان بخش‌خصوصی را در دوره جدید کلید بزنند.

اخبار مرتبط
نظرات شما