• جمعه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ -
  • 23/04/2021

رئیس سازمان بورس در نشست شورای روسای اتاق‌های استانی:

شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی در راستای توسعه منطقه‌ای تشکیل می‌شوند

در تازه‌ترین نشست شورای روسای اتاق‌های سراسر کشور، رئیس جدید سازمان بورس حضور پیدا کرد و ضمن تشریح سیاست‌هایی که در این سازمان دنبال خواهد شد به برنامه‌ریزی برای تأسیس شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی اشاره کرد. بر اساس اظهارات او این شرکت‌ها به توسعه منطقه‌ای و استانی کمک می‌کند. در این نشست سید مهدی طبیب زاده،رئیس اتاق کرمان هم بر لزوم تسهیل در انتشار اوراق از سوی شرکت‌ها برای احداث و تکمیل پروژه‌های استانی تأکید کرد...

رئیس جدید سازمان بورس در نشست اخیر شورای روسای اتاق‌های سراسر کشور به برنامه سازمان بورس برای راه‌اندازی شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی اشاره کرد و گفت: با هدف توسعه استانی و تمرکز بر اجرای پروژه‌های منطقه‌ای، تصمیم گرفته شد تا شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی را شکل دهیم. سهام‌داران این شرکت‌ها، افرادی هستند که تصمیم گرفتند مدیریت مستقیمی بر سهام عدالت خود نداشته باشند.
محمدعلی دهقان دهنوی، رئیس سازمان بورس در این نشست مشکل اساسی اقتصاد امروز کشور را وضعیت سرمایه‌گذاری در ایران دانست و تأکید کرد: در ۱۰ سال اخیر تنها یکی دو سال، شاهد رشد مثبت سرمایه‌گذاری بودیم. متأسفانه در این مدت همواره استهلاک سرمایه در کشور بیشتر از سرمایه‌گذاری بوده به این معنا که موجودی سرمایه کشور کاهش پیدا کرده و مجبور بودیم از داشته‌های خود مصرف کنیم. ادامه این روند به معنای افتادن کشور در دام فقر است.
بر اساس گفته‌های او این کشور به راحتی از تله فقر رها نمی‌شود. بنابراین لازم است تا سیاست‌گذاری‌های لازم صورت گیرد تا این روند حرکت معکوس پیدا کند؛ اما چگونه؟
رئیس سازمان بورس با بیان این مطلب که سرمایه‌گذاری نیازمند تأمین مالی است و بانک‌ها مهم‌ترین منبع سنتی تأمین مالی در کشور بوده‌اند، گفت: در تمام این سال‌ها علاوه بر بانک‌ها تا حدی بودجه دولت در راستای سرمایه‌گذاری طرح‌های عمرانی مصرف شده است، دولت در این سال‌ها با انتشار اوراق بدهی تلاش کرده سرمایه‌گذاری در پروژه‌های عمرانی را دنبال کند.
دهقان، استفاده از بازار سرمایه را به عنوان روش سوم تأمین مالی که همواره در حاشیه بوده، معرفی کرد و ادامه داد: در دو سال اخیر، استقبال عمومی خوبی از بازار سرمایه شده است که در کل، موضوع مبارکی است، هرچند زیرساخت‌های آن مهیا نیست.
او یکی از بازارهای موجود در بازار سرمایه را بازار سهام معرفی کرد و ادامه داد: آنچه در این بازار دنبال می‌کنیم، سرمایه‌گذاری در این بازار است. این بخش باید سیگنال دهد که بر اساس عرضه و تقاضا قیمت تعیین می‌شود و بازار سرمایه از طریق عرضه اولیه و یا افزایش سرمایه شرکت‌های موجود به این تأمین مالی کمک کند.
رئیس سازمان بورس تأکید کرد: در کنار بازار سهام، بازار بدهی را هم داریم. حجم این بخش هم نسبت به قبل بسیار رشد کرده است و زمینه‌ای فراهم شده تا از این بخش هم تأمین سرمایه صورت بگیرد. انتظار داریم، صاحبان صنایع با در نظر گرفتن چارچوب‌های موجود این مسیر را انتخاب کنند.
این مقام مسئول همچنین به موضوع سهام عدالت اشاره کرد و افزود: در دوره‌ای تصمیم گرفته شد تا مردم را سهام‌دار شرکت‌های بزرگ دولتی کنند و در ادامه مسیر قرار شد تا مسیر مدیریت آن نیز تغییر کند. بر این اساس، دو مسیر تعریف شد؛ اول اینکه مدیریت مستقیم را برای سهام خود برگزینند و دوم اعمال مدیریت غیرمستقیم است که در قالب شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی ساماندهی شدند. راه‌اندازی این شرکت‌ها یک سیاست‌گذاری عمده است و هدف نهایی آن مشارکت مردمی در مسیر توسعه استان است.
او ارزش دارایی‌هایی که در اختیار این شرکت‌هاست را متناسب با ظرفیت هر استان، قابل توجه دانست و تصریح کرد: سرمایه این شرکت‌ها از حدود سه الی چهار هزار میلیارد تومان تا سی الی چهل هزار میلیارد تومان خواهد بود. همچنین قرار است 30 درصد این دارایی بعد از انتخاب هیات مدیره هر شرکت در اختیار آنها قرار بگیرد و ممکن است درباره این سهم، تصمیمات مختلفی اتخاذ شود.
به گفته دهقان، مزیت‌های توسعه‌ای هر استان باید شناسایی و روی آنها تمرکز شود. در این رابطه اتاق‌ها می‌تواند بسیار اثرگذار عمل کنند. اتاق‌ها، بازار منطقه‌ای و استانی را می‌شناسند و می‌توانند در انتخاب ترکیب هیات مدیره قوی نقش مهمی داشته باشند. دانشگاه‌ها و پارک‌های علم و فناوری نیز در کنار اتاق، قابلیت خوبی در معرفی افراد توانمند و ظرفیت‌های موجود دارند.
به گفته او ثبت‌نام داوطلبان برای حضور در هیات مدیره شرکت‌های سرمایه‌گذار استانی آغاز شده و باید تا پایان بهمن نهایی شود.
اخبار مرتبط
نظرات شما