• شنبه ۲ شهریور ۱۳۹۸ -
  • 24/08/2019

سخنان انتقادی وزیر ارتباطات و استاندار کرمان؛

طرح کاستی ها و گلایه ها در سفر وزیر ارتباطات به کرمان

وزیر ارتباطات انتقاد کرد که چرا پروژه 45 روزه باید در کرمان 2 ساله اجرا شود؟.جهرمی افزود:شبکه انتقال کرمان وصله و پینه است.استاندار کرمان هم تاکید کرد:در استان کرمان به دلیل مشکلات زیرساختی فقط 8 درصد از ظرفیت اینترنتی 530 گیگابیت استفاده می شود و کرمان نسبت به سایر استان‌های دیگر در حوزه زیرساخت‌های ارتباطی 10 سال از تکنولوژی های جدید عقب است.

سفر وزیر ارتباطات به کرمان در حالی انجام شد که کاستی های ارتباطی استان کرمان به قوت خود باقی است چنانکه در گزارشی که مدیرکل ارتباطات استان در آستانه این سفر هم داده بود فاصله وعدها و آنچه انجام شده  هم زیاد است.جهرمی اما توپ را به زمین مدیران اجرایی و شهری کرمان انداخت.وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه باید ظرف دو هفته شهرداری کرمان همکاری لازم جهت نصب سایت‌های اپراتور تلفن‌ها همراه را فراهم کند اظهار کرد: اگر شهرداری در این بازه زمانی همکاری لازم را انجام نداد؛ وظیفه دارید همه سایت‌هایی که مقرر است در کرمان نصب شود، را جمع‌آوری کنید. ضمن آنکه باید حق و حقوق شهرداری رعایت شود. 20 سایت 4G در کرمان آورده‌ایم متاسفانه هنوز در انبارها بوده این درحالیست که سایر استان‌ها به دنبال چنین امکاناتی هستند و باید این 20 سایت تا پایان شهریورماه اجرا شوند.
شبکه وصله پینه ای
"محمدجواد آذری‌جهرمی" در جلسه بررسی وضعیت زیرساخت‌های ارتباطی استان کرمان با تایید اینکه لینک‌های داخلی شهری و جاده‌ای استان کرمان در برخی موارد مشکل دارد، گفت: ما که در تهران هستیم اما با این مشکلات آشنا هستیم اما گویا برخی در درون استان از این مشکلات آگاهی و خبری ندارند!!
وی اتصال شبکه انتقال استان کرمان را وصله پینه‌ای دانست، ادامه داد: به نظر می‌رسد که شبکه انتقال استان کرمان از وضعیت مناسبی برخوردار نیست و اگر یک شبکه شهر دچار مشکل و قطعی گردد، همه دستگاه ها دچار مشکل خواهند شد که برازنده این استان و جمهوری اسلامی نیست.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: شبکه فیبر نوری استان کرمان باید اصلاح شود. بایستی هر شهر به صورت مستقل حداقل به دو فیبر نوری مجهز باشد.
وی با بیان این مطلب که اجرای 370 کیلومتر فیبر نوری برای کرمان ابلاغ شده است عنوان کرد: اتصال بین استان‌ها وظیفه زیرساخت‌هاست و داخل استان و شهرها برعهده مخابرات است، اجرای فیبر نوری وظیفه بخش خصوصی نیست و نباید تکلیف خود را بردوش بخش خصوصی بیندازید؛ اگر پول ندارید دلیلی نمی شود وظیفه خودتان را بر دوش دیگری بیندازید.
آذری‌جهرمی با انتقاد شدید از اینکه در استان کرمان اجرای یک پروژه 28 کیلومتری فیبرنوری (مسیر کرمان به ماهان) 2 سال به طول می خواهد بینجامد اظهار کرد: واقعا نمی فهمم که اجرای پروژه ای که بر عهده دولت است را باید بخش خصوصی انجام دهد.؟ این وظیفه حاکمیت است. اگر بخش خصوصی فردا گفت که فیبرم را جمع می کنم چه کار خواهید کرد؟ پروژه ای که می توان در 45 روز اجرا کرد چرا باید 2 ساله، اجرایی شود؟
وی با تاکیدبرآنکه در شهریورماه باید شبکه انتقال استان کرمان از طریق سینا (گروه گسترش ارتباطات و فناوری اطلاعات سینا، به‌عنوان هلدینگ تخصصی فاو) بالا آید، اظهار کرد: انتقال استان کرمان مشکل دارد و شاخص‌های کیفی در کرمان پایین هستند، لذا باید مشکل انتقال در استان کرمان حل شود.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با انتقاد از ارایه آمار متناقض در این جلسه از سوی مدیران استانی بیان کرد: باید گزارش دقیقی به بنده داده شود که اگر تا شهریور ماه همه این پروژه ها اعمال شود به کجا خواهید رسید؟ باید نیازهای همراه اول و ایرانسل را تامین کنید و نیاز دسترسی را به بنده اطلاع دهید.
آذری جهرمی با بیان اینکه باید ظرف دو هفته شهرداری کرمان همکاری لازم جهت نصب سایت‌های اپراتور تلفن‌ها همراه را فراهم کند اظهار کرد: اگر شهرداری در این بازه زمانی همکاری لازم را انجام نداد؛ وظیفه دارید همه سایت‌هایی که مقرر است در کرمان نصب شود، را جمع‌آوری کنیدضمن آنکه باید حق و حقوق شهرداری رعایت شود. 20 سایت 4G در کرمان آورده‌ایم متاسفانه هنوز در انبارها بوده این درحالیست که سایر استان‌ها به دنبال چنین امکاناتی هستند و باید این 20 سایت تا پایان شهریورماه اجرا شوند.
ده سال عقب ماندگی
استاندار کرمان با بیان این مطلب که در استان کرمان به دلیل مشکلات زیرساختی فقط 8 درصد از ظرفیت اینترنتی 530 گیگابیت استفاده می شود، اظهار کرد: استان کرمان نسبت به سایر استان‌های دیگر در حوزه زیرساخت‌های ارتباطی 10 سال از تکنولوژی های جدید عقب است.
محمدجواد فدایی" هم  در این جلسه گفت: در بحث پوشش تلفن همراه استان کرمان مشکل جدی دارد و در برخی از راه ها پوشش تلفن همراه نداریم.
استاندار کرمان با بیان این مطلب که در استان کرمان به دلیل مشکلات زیرساختی فقط 8 درصد از ظرفیت اینترنتی 530 گیگابیت استفاده می شود، اظهار کرد: استان کرمان نسبت به سایر استان‌های دیگر در حوزه زیرساخت‌های ارتباطی 10 سال از تکنولوژی های جدید عقب است و به لحاظ شاخص توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات؛ در رتبه بیست و هفتم و براساس مرکز آمار ایران در سال 96 استان در زمینه استفاده خانواده‌ها از اینترنت در رتبه سی ام قرار دارد.

"مسعود الهامی" مدیر کل ارتباطات و فناوری استان کرمان نیز در این جلسه گفت: 44 نود برای استان کرمان در نظر گرفته شده است که تا پایان شهریور در اختیار استان قرار می‌گیرد و حدود 3 ماه برای نصب و راه اندازی آنها وقت نیاز است.
وی ادامه داد: قبل از پروژه سینا که تجهیزات آن در شهریورماه تحویل خواهد شد سه فاز دیگر برای تجهیز شبکه به استان تزریق می‌شود.
مدیر کل ارتباطات و فناوری استان کرمان بیان کرد: طبق آخرین بررسی‌ها 307 کیلومتر جاده‌های اصلی استان کرمان به دلیل عدم اجرای تعهد اپراتور همراه اول، پوشش ندارند. 
اخبار مرتبط
نظرات شما