• جمعه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ -
  • 23/04/2021

با حضور ویدئوکنفرانسی رییس‌جمهوری ؛

واحد خردایش۴۲۰۰ تنی‌ گل‌گهر سیرجان به بهره‌برداری رسید

بزرگترین واحد پیش‌فرآوری و خردایش سنگ‌آهن در خاورمیانه به ظرفیت ۱۵ میلیون تن در سال با سرمایه‌گذاری حدود یازده هزار میلیارد ریال و اشتغال‌زایی ۲۱۰ نفر توسط دکتر روحانی رئیس‌جمهور به‌صورت ویدئوکنفرانس و با حضور استاندار کرمان، مدیرعامل شرکت گل‌گهر و مدیران شهرستان سیرجان افتتاح شد..

گل‌گهر، گُل سرسبد صنایع معدنی کشور است
دکتر حسن روحانی رئیس‌جمهور رئیس‌جمهور در آیین افتتاح پروژه بزرگ پیش‌فرآوری و خردایش گل‌گهر گفت: خوشحالیم که پروژه خردایش سنگ‌آهن در گل‌گهر امروز افتتاح می‌شود و ابرپروژه انتقال آب خلیج‌فارس نیز که بسیار مهم و سرنوشت‌ساز برای شرق کشور بود مدتی پیش افتتاح شد که من اسم این خط را خط امید گذاشتم؛ چون مایه امید برای آبادانی شرق کشور خواهد شد. امروز استان کرمان و یزد از این خط بهره‌مند می‌شوند و در ادامه خراسان جنوبی، رضوی و اصفهان و در نهایت استان سیستان و بلوچستان می توانند از آب دریای عمان استفاده کنند
رئیس‌جمهور افزود: گل‌گهر، گل سرسبد در زمینه صنایع معدنی و احیای معادن است. گل‌گهر هم در کنسانتره و هم در گندله آهن و آهن اسفنجی نقش بسیار زیادی دارد و درصد قابل‌توجهی هم در تولید نقش دارد. امسال در سال پشتیبانی از تولید، همه باید تلاش کنیم موانع را کم و پشتیبانی‌ها را برای تولید زیادتر کنیم

نقش گل‌گهر در تولید کنسانتره و گندله کشور بی‌بدیل است
مدیرعامل شرکت معدنی و ‌صنعتی گل‌ گهر سیرجان در آیین افتتاح این پروژه گفت: مجموعه معدنی و صنعتی گل‌گهر این افتخار را دارد که در آغازین روزهای سال ۱۴۰۰ که از سوی مقام معظم رهبری به‌عنوان "تولید، پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها" نامگذاری گردیده است، یکی از پروژه‌های بزرگ منطقه که نقش بسزایی در افزایش تولید محصولات این منطقه دارد را به افتتاح و بهره‌برداری برساند.
مهندس ایمان عتیقی افزود: وا حد خردایش شماره ۲ گل‌ گهر به‌عنوان‌ بزرگترین مدار خردایش سنگ‌شکنی خاورمیانه با هدف تامین خوراک خطوط فرآوری تعریف شده که شامل خردایش سنگ‌آهن معدن شماره سه و انتقال محصول مذکور به کارخانه‌های کنسانتره گل‌گهر است.
وی بیان کرد: ظرفیت این پروژه چهار هزار و ۲۰۰ تن در ساعت، معادل ۱۵ میلیون تن در سال است،  البته انتظار می‌رود تولید سنگ خرد شده توسط این سنگ‌شکن به مراتب بیشتر از ۱۵ میلیون تن در سال باشد
مدیرعامل شرکت صنعتی و معدنی گل گهر اظهار داشت: طبق قرارداد سرمایه اجرای این پروژه در بخش ریالی معادل ۸۹۰ میلیارد ریال و در بخش ارزی شامل ۳۵ میلیون یورو است که با به روزترین تکنولوژی موجود طراحی و اجرا شده است
وی تاکید کرد: اجرای این پروژه تاثیر بسزایی در جهت افزایش بهره‌وری و کاهش قیمت تمام‌شده محصول تولیدی در پی دارد که برای ۴۰۰ نفر در زمان احداث اشتغال را در پی داشت و امروز نیز با افتتاح این طرح بزرگ صنعتی ۹۰ نفر به صورت مستقیم و ۱۲۰ نفر غیر مستقیم مشغول به کار شدند.
مهندس عتیقی گفت: شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر به‌عنوان‌ اولین تولیدکننده گندله و کنسانتره کشور نقش مهمی در زنجیره فولاد کشور دارد، همچنین این شرکت در دو ماه پایانی سال گذشته با کسب ٨ رکورد تولیدی توانسته نقش موثری در این زنجیره ایفا کند.
مدیرعامل شرکت گل‌گهر افزود: یکی از افتخارات این مجموعه آن است که با کاهش اثرات تحریم‌ رشد بزرگی در تولید داشته و در آبان ۱۳۹۹ نیز ابرپروژه انتقال آب خلیج‌فارس را افتتاح کرد و در ادامه این مسیر، عملیات اجرایی خط دوم و سوم انتقال آب با مشارکت گل‌گهر کلید خورد و انتقال آب از خلیج‌فارس جزو طرح‌های زیربنایی کشور بود
مهندس عتیقی با اشاره به اینکه سند چشم‌انداز ١٠ ساله برای این شرکت تدوین و ظرف ٢ ماه آینده ابلاغ  خواهد شد، گفت: بدون‌شک توسعه این شرکت، براساس تلاش مدیران گذشته و سهامداران رقم خورده است.
وی همچنین با اشاره به موضوع واگذاری پهنه معدنی در استان کرمان بیان کرد: یکی از مشکلات گل‌گهر، واگذاری یک پهنه معدنی است که اقدامات قانونی آن انجام‌شده اما امیدواریم با پشتیبانی دولت این واگذاری با سرعت بیشتری انجام شود، چراکه با واگذاری این پهنه، پشتیبانی از تولید نیز محقق خواهد شد
پرسش رئیس ‌جمهور از مدیرعامل گل‌گهر و پاسخ مهندس عتیقی
دکتر روحانی رئیس جمهور در ادامه از مهندس عتیقی مدیرعامل گل گهر سوال کرد « رسیدن آب خلیج‌فارس به گل‌گهر و سیرجان، چه تاثیرات مهمی در تولید داشته است؟»  که مدیرعامل شرکت گل‌گهر پاسخ داد: اگر آب خلیج‌فارس به منطقه گل‌گهر نمی‌رسید، در مورد سرمایه‌گذاری بیش از ۴۰۰ هزار میلیارد ریال که در این منطقه شده است، نگرانی جدی بود که «می‌تواند این حجم سرمایه‌گذاری قابل استفاده و اجرا نباشد» که خوشبختانه با تحقق این پروژه و رسیدن آب، این سرمایه‌گذاری‌ها به خوبی به نتیجه خواهد رسید.
مهندس ایمان عتیقی افزود: همچنین در بحث زیست‌محیطی؛ استان‌هایی همچون کرمان جزو استان‌های کم‌آب هستند که میزان ec آب‌های سطحی در استان نیز بالا رفته و این افزایش ec تاثیر مخرب در برخی تجهیزات منطقه داشت، خوشبختانه این دو موضوع نیز با انتفال آب خلیج‌فارس به منطقه گل‌گهر و استان کرمان، مرتفع شد.
وزیر صمت: گل‌گهر برای کشور پارس جنوبی دیگری است
در این مراسم، مهندس رزم‌حسینی وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به افتتاح بزرگترین واحد پیش‌فرآوری و خردایش سنگ‌آهن در خاورمیانه گفت: این پروژه‌ای است که در حوزه معادن سنگ‌آهن و توسط شرکت گل‌گهر امروز افتتاح می‌شود و می‌توان گفت امروز منطقه گل‌گهر سیرجان به پارس جنوبی تبدیل شده و ظرفیت‌های سرمایه‌گذاری فراوانی در این بخش در حال اجرا است.
نقش موثر گل گهر در فعالیت‌های توسعه ای کشور
استاندار کرمان گفت: مجموعه گل گهر و حوزه شهرستان سیرجان بخش مهمی از فعالیت‌های توسعه ای کشور را در زمینه اشتغال و صنایع زیردستی معادن به عهده دارد.
علی زینی‌وند در آیین افتتاح بزرگترین واحد پیش‌فرآوری و خردایش سنگ‌آهن خاورمیانه اظهار داشت: مجموعه گل گهر و حوزه شهرستان سیرجان بخش مهمی از فعالیت‌های توسعه ای کشور را در زمینه اشتغال و صنایع زیردستی معادن نقش‌آفرینی می‌کنند.
وی به چشم انداز طرح های توسعه ای شرکت معدنی و صنعتی گل گهر اشاره کرد و افزود: با آمدن آب خلیج فارس به گل گهر، نگرانی برای توسعه صنایع در این منطقه نداریم و حتما به عنوان استان با افتخار صنعتی و دارای صنایع بالا دست و پایین دست مطرح خواهد بود‌، ضمن اینکه توجه به حوزه محیط زیست و گسترش فضای سبز در دستور کار مجموعه گل گهر سیرجان قرار دارد.
استاندار کرمان تصریح کرد: در حوزه مسئولیت‌های اجتماعی و گسترش صنایع و واحدهای دیگر، اشتغالزایی و ایجاد توازن در مناطق، مجموعه گل گهر در استان پیشتاز است.
زینی وند گفت: صنایع دیگر هم باید به کمک بیایند که هم در تنوع صنعت و هم توازن مناطق مختلف استان اقدامات موثری را برنامه ریزی و اجرایی کنیم.
گالری عکس
اخبار مرتبط
نظرات شما