• چهارشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۸ -
  • 26/02/2020

معاون امور صنایع سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان در نشست خبری،مطرح کرد

پیش‌بینی اشتغال 5 هزار نفری در حوزه صنعت کرمان

معاون امور صنایع و تولید سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان گفت: در سال جاری براساس تفاهم وزارت صمت از محل تسهیلات تبصره 18 نقدینگی واحدهای تولیدی را تامین می کنیم که یک هزار و 90 میلیارد تومان با نرخ 14 درصد در مناطق برخوردار به سه گروه طرح های نیمه تمام صنعتی و معدنی با پیشرفت 60 درصد، واحدهای موجود که نیاز به بازسازی و نوسازی و افزایش ظرفیت تولید دارند و همچنین برای سرمایه در گردش پرداخت خواهیم کرد.

"امین غفاری نژاد" در نشست خبری اظهار کرد: استان کرمان یکی از استان های نیمه صنعتی کشور است که جزو 10 استان برتر در حوزه صنعت قرار دارد.
وی افزود: یک هزار و 225 پروانه بهره برداری فعال در استان کرمان داریم که این تعداد فعال یا نیمه فعال هستند (حدود 500 بنگاه نیمه فعال و کمتر از 50 درصد ظرفیت کار می کنند) که واحدهای مشکل دار احصاء شده و آنها که امکان برگشت به تولید دارند، دنبال می کنیم. 
غفاری نژاد تصریح کرد: اهم صنایع استان کرمان شاملزنجیره فولاد، زنجیره مس، خودروسازی، قطعه سازی وصنایع وابسته است و 5 واحد صنعتی خودروساز در منطقه ویژه اقتصادی بم در حال کار است.

سهم 25 درصدی کرمان از تولید لوله پلی اتیلن کشور

وی بیان کرد: تولید انواع لوله های پلی اتیلن و اتصالات از دیگر واحدهای صنعت استان کرمان است که سهم 25 درصدی از تولید این محصول را در کشور داریم. در تولید لاستیک یکی از قطب های کشور هستیم و برق و الکترونیک استان کرمان نیز از محورهای صنعت است.
معاون سازمان صمت استان کرمان گفت: در سال 97 علی رغم چالش های حوزه تولید، سال خوبی از لحاظ صدور و تولید پروانه بهره برداری در استان بود که 125 مورد صادر کردیم و سرمایه گذاری این واحدها یک هزار و 55 میلیارد تومان و ایحاد یک هزار و 770 اشتغال مستقیم بوده است.
وی افزود: همچنین 506 فقره درخواست سرمایه گذاری جدید در حوزه صنایع استان به ارزش 9 هزار و 400 میلیارد تومان داشتیم که پیش بینی می شود اگر محقق شود 11 هزار اشتغال جدید داشته باشیم که این درخواست ها در صنایع معدنی، غذایی و شیمیایی و عمدتا صنایع کانی غیرفلزی است.
غفاری نژاد اظهار کرد: در سال گذشته برای سه واحد تولید کنسانتره آهن با 160 میلیارد تومان سرمایه گذاری پروانه صادر شد و یک واحد تولید فروکروم در منطقه ویژه اقتصادی رفسنجان داشتیم که با 316 میلیارد تومان پروانه تولید دریافت کرد و بخشی از خوراکش از معادن کرومیت اسفندقه تامین و بخشی وارد می شود.
وی افزود: همچنین واحد تولید انواع دارو با 25 میلیارد تومان سرمایه گذاری در منطقه ویژه رفسنجان فعال شد و در یک ماهه سال جدید نیز حدود 50 میلیارد تومان سرمایه گذاری صنعتی با 200 نفر اشتغال در استان کرمان داشتیم.

600 میلیون سرمایه گذاری برای ایجاد یک شغل

غفاری نژاد تصریح کرد: اکثر صنایع استان کرمان سنگین و سرمایه بر است و در سال گذشته حدود 600 میلیون تومان برای ایجاد یک اشتغال مستقیم سرمایه گذاری شده است.
این مسوول در ادامه بیان کرد: ماهانه 73 قلم کالا و محصول استراتژیک تولید استان را رصد و پایش می کنیم و سال گذشته علی رغم اینکه سال بسیار سختی بود اما 29 قلم کالای استان کرمان رشد تولید نسبت به مدت مشابه سال 96 داشتند که شامل کاتد مس، شمش فولاد، واگن قطار، تجهیزات خودرو و ... بوده و 44 قلم کالای استان کاهش تولید داشته اند.

40 درصد از واحدها مشکل در ورود به بازار دارند

وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به چالش های حوزه تولید گفت: مسئله عمده واحدها، نقدینگی است و 60 درصد بنگاه ها این مسئله را دارند. ضمن اینکه امکان تولید داریم و بازار وجود دارد، اما در نقدینگی مشکل داریم.
غفاری نژاد با اشاره به اینکه 40 درصد از واحدها مشکل در ورود به بازار دارند، افزود: مشکل دیگری که سال قبل داشتیم تامین ارز واحدها بود که حدود 80 واحد صنعتی استان کرمان نیاز دارند مواد اولیه و برخی اقلام را وارد کنند که با تفویض اختیار به استان 650 میلیون دلار برای 800 قلم کالا سفارش داده و تامین کردیم و ارزی که ما تخصیص داده ایم ارز نیمایی است.
معاون سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان بیان کرد: در سال گذشته برای حل مشکلات واحدهای تولیدی 15 جلسه رفع موانع تولید و 56 جلسه ذیل این کارگروه با 471 مصوبه داشتم که 53 درصد از مصوبات اجرایی شده است.
وی درباره تسهیلات رونق تولید پرداختی سال 97 اظهار کرد: در زمینه تامین سرمایه در گردش و سرمایه ثابت 20 جلسه با سیستم بانکی داشته و 650 میلیارد تومان درخواست تسهیلات معرفی کردیم که حدود 98 واحد متقاضی تسهیلات بودند.

72  درصد پرونده های ورودی به بانک‌ها تبدیل به تسهیلات شده است

غفاری نژاد اظهارکرد: از این میزان معرفی به بانک، 471 میلیارد تومان تسهیلات توسط بانک های استان پرداخت شده که 72 درصد پرونده های ورودی تبدیل به تسهیلات شده و جای تشکر دارد.
وی تصریح کرد: از واحدهای تقاضی 40 واحد موفق به دریافت تسهیلات شده اند و مابقی نتوانسته اند تسهیلات بگیرند. ضمن اینکه امسال هنوز تسهیلات رونق تولید معرفی نشده است.
معاون امور صنایع و تولید سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان در بخش دیگری از سخنانش گفت: در سال جاری براساس تفاهم وزارت صمت از محل تسهیلات تبصره 18 نقدینگی واحدهای تولیدی را تامین می کنیم که یک هزار و 90 میلیارد تومان با نرخ 14 درصد در مناطق برخوردار به سه گروه طرح های نیمه تمام صنعتی و معدنی با پیشرفت 60 درصد، واحدهای موجود که نیاز به بازسازی و نوسازی و افزایش ظرفیت تولید دارند و همچنین برای سرمایه در گردش پرداخت خواهیم کرد.
وی افزود: پیش بینی می شود در سال جاری اشتغال حدود 5 هزار و 500 نفر در حوزه صنعت استان با پرداخت این تسهیلات ایجاد شود و خوش بین هستیم 70 درصد این رقم را با مدیریت استان جذب کنیم.
غفاری نژاد اظهار کرد: 600 میلیارد تومان به طرح های نیمه تمام، 70 میلیارد تومان بازسازی و نوسازی و 400 میلیارد تومان برای سرمایه در گردش است و واحدهای صنعتی که تمایل به دریافت تسهیلات دارند باید در سامان بهین یاب ثبت نام کنند.

سهمیه بندی برخی مواد اولیه در واحدهای صنعتی استان

وی در ادامه تصریح کرد: تسهیلات رونق تولید که در سال های 95 و 96 از طریق سیستم بانکی پرداخت شده بود با نرخ سود بیش از 18 درصد بوده که موفق شدیم 16 و نیم میلیارد تومان اعتبار یارانه تسهیلات دریافت کنیم و ظرف دو ماه آینده به صورت کمک بلاعوض و یارانه سود تسهیلات به این موارد اضافه می شود که این کار فقط در استان کرمان صورت می گیرد.
معاون سازمان صمت استان کرمان گفت: این مسئله تا سقف 3 میلیارد تومان تسهیلاتی است که واحدها دریافت کرده اند و برای هر واحد صنعتی می توانیم 180 میلیون تومان یارانه بدهیم.
وی در پایان بیان کرد: مجبور هستیم به واسطه کمبود برخی مواد اولیه در داخل، سهمیه بندی را در واحدهای صنعتی آغاز کنیم و بحث سهمیه بندی مواد پتروشیمی، شکر و آرد واحدهای تولیدی در دستور کار سازمان قرار گرفته است.
اخبار مرتبط
نظرات شما