• جمعه ۹ خرداد ۱۳۹۹ -
  • 29/05/2020

مدیرکل ثبت احوال استان کرمان،خبر داد

«امید به زندگی» در کرمان پایین تر از متوسط کشوری

سن امید به زندگی در استان کرمان در مردان 70.8 سال و در کشور 71.7 و در زنان استان کرمان 73.2 سال و در زنان کشور 74.4 سال است که نشان می دهد استان کرمان در امید به زندگی از میانگین کشور پایین تر است.

مدیرکل ثبت احوال استان کرمان گفت: از جمعیت واجد شرایط دریافت کارت هوشمند ملی در استان کرمان، 300 هزار نفر باقی مانده که تا پایان خردادماه جاری فرصت دارند ثبت نام کنند.
"حسین زین‌الصالحین"، درباره آخرین وضعیت صدور کارت هوشمند ملی در استان کرمان اظهار کرد: بالغ بر 2 میلیون و 300 هزار نفر واجد شرایط کارت هوشمند ملی در استان کرمان داریم که تاکون با برنامه یزی های خوب ثبت احوال بخش عظیمی از کارت های هوشمند مردم صادر شده و مابقی نیز ثبت نام کرده اند.
وی افزود: قریب به 300 هزار کارت دیگر باقی مانده است که تا پایان خردادماه جاری مردم استان ثبت نام خواهند کرد.
زین‌الصالحین تصریح کرد: همه کارت های ملی قدیمی از چرخه سیستمی خارج شده و از روز گذشته دستگاه ها نمی توانند با کارت ملی قدیمی خدمات بدهند زیرا  کار در ثبت احوال براساس نرم افزار جدید و آن با کارت ملی هوشمند است.

کارت‌های ملی قدیمی از اعتبار ساقط شده است

وی بیان کرد: افرادی که ثبت نام کرده اما هنوز کارت ملی هوشمند به دستشان نرسیده، می توانند با فیش ثبت نام کارت هوشمند و شناسنامه خدمات بگیرند. زیرا کارت ملی قدیمی از اعتبار ساقط شده و قابل ارائه برای احراز هویت نیست.
مدیرکل ثبت احوال استان کرمان با اشاره به اینکه اگر کسی رسید ثبت نام را گم کرده می تواند به باجه ثبت نامی برود و دوباره رسید را دریافت کند، گفت: مردم استان کرمان می توانند به دفاتر پیشخوان دارای مجوز از ثبت احوال و ادارات پست مراجعه و در کمترین زمان ممکن نسبت به ثبت نام کارت ملی هشمند اقدام کنند.
وی در ادامه درباره جمعیت استان کرمان اظهار کرد: تا پایان سال 97 جمعیت استان 3 میلیون و 253 هزار و 342 نفر بوده که 51 درصد جمعیت مرد و 49 درصد زن هستند.

کرمان رتبه نهم کشور از حیث جمعیت

زین‌الصالحین با اشاره به اینکه استان کرمان رتبه نهم کشور از حیث جمعیت را دارد، افزود: نرخ رشد جمعیت در سال 97 در استان کرمان 1.32 درصد بوده که در مقایسه با سال قبل از آن 0.8 درصد کاهش داشته اما کماکان استان کرمان از میانگین کشور بالاتر است.
وی با بیان اینکه بیشترین نرخ رشد جمعیت مربوط به شهرستان رودبار و کمترین نرخ مربوط به بردسیر است، گفت: کرمان هفتمین استان جوان ایران است و بیشترین جمعیت را در شهر کرمان و کمترین را در شهر کوهبنان داریم.
مدیرکل ثبت احوال استان کرمان بیان کرد: درصد کهنسالی استان کرمان براساس جمعیت بالای 65 سال 5.1 درصد است یعنی از هر یکصد نفر کرمانی 5.1 نفر بالای 65 سال سن دارند.

سن امید به زندگی در کرمان پایین تر از متوسط کشوری 

وی اظهار کرد: سن امید به زندگی در استان کرمان در مردان 70.8 سال و در کشور 71.7 و در زنان استان کرمان 73.2 سال و در زنان کشور 74.4 سال است که نشان می دهد استان کرمان در امید به زندگی از میانگین کشور پایین تر است.
زین‌الصالحین در بخش دیگری از سخنانش افزود: ایران در حال توسعه است و از سال 85 پنجره جمعیتی ایجاد شده که موقعیت طلایی برای برنامه ریزی، ایجاد زیرساخت های مناسب و برای بهبود وضعیت هر کشور است و این پنجره چهار دهه فرصت است تا در حوزه های اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و ... برنامه ریزی کرده، فرصت های بالقوه را به فعلیت رسانده، تهدیدها را به فرصت تبدیل کنند تا کشور همچنان جوان بماند.
وی تصریح کرد: پنجره جمعیتی از بدو تولد( 0 تا 14 سال) در استان کرمان 27.1 درصد و کشور 24 درصد، جمعیت فعال(15 تا 64 سال) در استان 67.8 درصد و کشور 69.9 درصد، کهنسال (بالای 65 سال) در استان کرمان 5.1 درصد و کشور 6.1 درصد است.

کاهش آمار تولد و وفات استان در سال 97

مدیرکل ثبت احوال استان کرمان در ادامه درباره آمار ولادت و وفات استان در سال گذشته بیان کرد: تعداد ولادت ها 55 هزار و 730 مورد در سال 97 بوده که نسبت به سال 96 6.7 درصد کاهش داشته و آمار فوتی های استان در سال گذشته 13 هزار و 290 مورد بوده که 1.9 درصد کاهش نسبت به سال 96 را نشان می دهد.
وی افزود: بیشترین دلیل فوت افراد در استان کرمان بیماری های قلبی و عروقی بوده که 31 درصد علت مرگ ها را شامل می شود.
زین‌الصالحین در بخش دیگری از سخنانش اظهار کرد: در راستای فرزندآوری و افزایش جمعیت در استان گام های بزرگی برداشته شده که تشکیل شورای راهبردی جمعیت به ریاست استاندار و اعضا به صورت فصلی، تهیه و تدوین سند سالمندی توسط بهزیستی و تهیه سند سلامت توسط دانشگاه علوم پزشکی، تشکیل کارگروه های تخصصی برای اجرای سیاست های کلی جمعیت (ابلاغی مقام معظم رهبری)، انجام فعالیت های فرهنگی و اطلاع رسانی توسط دستگاه های مرتبط، برگزاری همایش روز ملی جمعیت با حضور اقشار مختلف، برپایی نمایشگاه جمعیت با موضوع فرزندآوری و کهنسالی و ... از جمله ای اقدامات است.
وی خاطرنشان کرد: کرمان از استان های پیشرو در برنامه ریزی و انجام راهبرد های جمعیتی در کشور است.
اخبار مرتبط
نظرات شما