• پنج شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۸ -
  • 21/11/2019

بانک مرکزی اعلام کرد

پنج نکته درخصوص تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج

بانک مرکزی به‌منظور اطلاع شهروندان از شرایط و ضوابط قانونی بهره‎مندی از تسهیلات ۳۰ میلیون تومانی قرض‌الحسنه ازدواج برای هر یک از زوج‌ها، نکاتی را به آگاهی می‌رساند.

همان‌گونه که در مفاد بند «الف» تبصره ۱۶ قانون بودجه سال‌جاری مقرر شده است: «به منظور حمایت ازازدواج جوانان، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران موظف است از محل منابع پس‌انداز و جاری قرض‌الحسنه نظام بانکی، به زوج‌هایی که تاریخ عقد آنها بعد از اول فروردین ماه ۱۳۹۶ است و تاکنون وام ازدواج دریافت نکرده‌اند، تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج پرداخت کند. تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج برای هریک از زوج‌ها در سال ۱۳۹۸ سیصد میلیون (۳۰۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال با دوره بازپرداخت پنج‌ساله با اخذ یک ضامن معتبر و سفته است. بانک‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی می‌توانند یارانه پرداختی به اشخاص را به‌عنوان تضمین در این زمینه بپذیرند.» بر این اساس، با عنایت به مفاد قانون یادشده، متقاضیان موارد زیر را مدنظر قرار دهند:

- افرادی که تاریخ عقد آنها از تاریخ اول فروردین ۱۳۹۶ به بعد است و تاکنون وام ازدواج دریافت نکرده‌اند، از تسهیلات ازدواج به میزان ۳۰ میلیون تومان بهره‌مند می‌شوند.

- افرادی که تاریخ عقد ایشان قبل از اول فروردین ۱۳۹۶ بوده و در موعد مقرر ثبت‌نام کرده‌اند، لیکن به هر دلیل هنوز در صف سامانه بوده و موفق به اخذ وام نشده‌اند، صرفا از تسهیلات ازدواج به میزان ۱۵ میلیون تومان بهره‌مند می‌شوند.

- افرادی که قبلا وام ازدواج دریافت کرده‌اند، نمی‌توانند از مابه‌التفاوت آن استفاده کنند.

- تشخیص معتبر بودن ضامن معرفی شده بر عهده بانک عامل است.- متقاضیان صرفا می‌توانند از بانک‌هایی که امکان ثبت‌نام متقاضی در سامانه برای ایشان وجود دارد، نسبت به انتخاب بانک عامل اقدام کنند.

 

اخبار مرتبط
نظرات شما