• جمعه ۲۴ مرداد ۱۳۹۹ -
  • 14/08/2020

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی،خبر داد

اصلاح قانون مالیات ارزش افزوده تا پایان امسال

محمدرضا پور ابراهیمی؛ عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه دولت و مجلس بر لزوم اصلاح قانون مالیات ارزش افزوده تاکید دارند، گفت: امیدواریم این قانون تا پیش از پایان سال ۹۸ اصلاح شود.

محمدرضا پورابراهیمی با اشاره به نوپا بودن اجرای قانون مالیات ارزش افزوده در کشورمان افزود: دولت و مجلس بر لزوم رفع اشکالات متعدد این قانون تاکید دارند. وی انتقال مالیات از تولیدکننده به مصرف‌کننده را از اهداف قانون مالیات بر ارزش افزوده برشمرد و گفت: به علت نواقص این قانون، متاسفانه بار این مالیات بر دوش تولیدکننده قرار گرفته و بخش‌هایی از آن را دچار چالش کرده است؛ به همین علت دولت و مجلس تصمیم گرفتند این قانون را اصلاح کنند.

پورابراهیمی با اشاره به اینکه از حدود ۳ سال قبل، لایحه اصلاح قانون مالیات ارزش افزوده از طرف دولت به مجلس ارائه شده است، افزود: اکنون این لایحه در مراحل نهایی است و کلیات اصلاح این قانون در صحن علنی تصویب شده است. عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی بر لزوم تقویت تولید تاکید و اضافه کرد: امیدواریم در ماه‌های آینده، لایحه نهایی اصلاح قانون مالیات ارزش افزوده تصویب شود. پورابراهیمی افزود: اجرا نکردن حکم قانونی ماده ۱۶۹ مکرر قانون مالیاتی از جمله مشکلات اقتصادی کشور است. یکی از اشکالات اساسی در حوزه مالیات به نظام جامع اطلاعات مالیاتی کشور بر می‌گردد که بخش‌هایی از این قانون مانند ماده ۱۶۹ عملیاتی نشده است و دستگاه‌های مختلف به تکالیف خود عمل نکردند. وی ادامه داد: بخشی از مجموعه وزارت ارتباطات در قالب شرکت پست جمهوری اسلامی ایران، بخش‌هایی از وزارت صنعت، معدن و تجارت، شهرداریتهران، سازمان ثبت احوال، شرکت‌های مخابراتی کشور، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، بانک‌ها، نیروی انتظامی، مرکز آمار قوه قضائیه، سازمان تنظیم مقررات رادیویی، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از جمله دستگاه‌هایی هستند که بر اساس گزارش سازمان امور مالیاتی، به تکالیف خود در زمینه نظام جامع اطلاعات مالیاتی کشور عمل نکردند.

اخبار مرتبط
نظرات شما