• چهارشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۸ -
  • 22/01/2020

رئیس اتاق کرمان،تاکید کرد

سخت گیری به «تولیدکنندگان» متوقف شود

اقتصاد کرمان: رئیس اتاق بازرگانی کرمان به نمایندگی از فعالان بخش خصوصی استان، الزامات بقا و رونق تولید در استان را به مدیران اجرایی یادآوری می ‏کند و تأکید دارد: جهت دهی درست به بخش صنعت و معدن استان می ‏تواند مسیر توسعه اقتصادی استان را هموار سازد.

رئیس اتاق کرمان گفت: اقدامات اجرایی بانک ها باید متناسب با دوران رکود و شرایط کنونی باشد به طوری که انتظار می‌رود تملک دارایی‌ها، ممنوع الخروج و ممنوع المعامله شدن، مسدود کردن حساب های بانکی و تعطیلی کارخانه‌ها و سایر اقدامات علیه واحدهای تولیدی متوقف شود.
سیدمهدی طبیب زاده، افزود: نباید برای تامین درآمدهای دولتی از جمله مالیات، سختی‌های بسیاری را به تولید وارد کرد بلکه باید همه برای تحقق رونق تولید که موجب کاهش تورم، صادرات، ایجاد اشتغال و رفاه مردم می‌شود، تلاش کنند. وی ادامه داد: در گذشته عمده مشکلات بخش خصوصی در سه حوزه بانک، بیمه و امور مالیاتی بود درحالی که فعالان اقتصادی اکنون نگران تغییر مکرر قوانین و مقررات و تصمیم گیری‌های ناگهانی و شتاب زده هستند.
رئیس اتاق کرمان با بیان اینکه قانون‌هایی برای تشویق فعالیت‌های بخش خصوصی وجود دارد که کافی نیست، گفت: درخواست فعالان اقتصادی تدوین و تصویب قانون اداره بنگاه های اقتصادی در شرایط تحریم است تا بتوان ضمن تسهیل فعالیت‌ها و تحقق رونق تولید، به ایجاد اشتغال نیز پرداخت. سیدمهدی طبیب زاده، با اشاره به گزارش آخرین پایش محیط کسب و کار استان در زمستان 97 افزود: غیرقابل پیش بینی بودن و تغییرات قیمت مواد اولیه و محصولات، وجود رقابت غیرمنصفانه شرکت‌ها و موسسات دولتی یا شبه دولتی در بازار، دشواری تامین مالی از بانک‌ها، رویه‌های سختگیرانه اداره کل‌های تعاون، کار و رفاه اجتماعی و بیمه تامین اجتماعی برای مدیریت نیروی انسانی، بی ثباتی سیاست‌ها، قوانین و مقررات و رویه‌های اجرایی ناظر بر کسب و کار و موانع در فرایندهای اداری و اخذ مجوزهای کسب و کار در دستگاه‌های اجرایی، از مهمترین موانع کسب و کار در استان عنوان شده است.
وی در رابطه با استقرار پنجره واحد فیزیکی و الکترونیکی سرمایه گذاری در کرمان ادامه داد: برای صدور یک مجوز سرمایه گذاری گاهی بین 13 تا 19 مجوز دستگاه‌های مختلف لازم است که اگر پنجره واحد وجود داشته باشد این فرآیندها تسهیل و زمان صدور مجوزها تعجیل می‌شود. رئیس اتاق کرمان افزود: بستر الکترونیکی و پلتفرم (نرم‌افزار یا سخت‌افزاری که برای میزبانی یک اپلیکیشن یا سرویس مورد استفاده قرار می‌گیرد.) برای استقرار این پنجره واحد در کرمان وجود ندارد که اگر پلتفرم لازم تامین شود، آماده اجرای آن هستیم.
رئیس اتاق کرمان با بیان اینکه روحیه مطالبه‌گری در کرمان وجود ندارد و باید این روحیه تقویت شود، خاطرنشان کرد: استان در بسیاری از ظرفیت‌ها مانند معدن و تولید محصولات باغی و کشاورزی رتبه اول کشور را داراست اما در 25 شاخص توسعه، پایین‌تر از متوسط کشور قرار دارد.
وی تصریح کرد: همچنین برخی تنگ نظری‌ها و اعتقاد به مسائل خرافی، باعث فرار سرمایه از استان می‌شود و هیچ سیاست تشویقی نیز برای افراد سرمایه‌گذار وجود ندارد. طبیب زاده، با تاکید بر احترام به کارآفرین و سرمایه گذار، گفت: باید کارآفرینی به عنوان یک ارزش و مهارت آموزی نیز به عنوان یک فرصت مناسب برای ایجاد اشتغال در جامعه تلقی شود و مسائل فرهنگی در این موارد را برطرف کنیم تا توسعه استان تحقق یابد. وی فضای کسب و کار استان را نامناسب دانست و افزود: متاسفانه کارمندان و کارکنان دستگاه‌ها این شرایط را احساس نمی‌کنند و همراهی نکردن بدنه سازمان‌ها، مشکلاتی را برای مردم ایجاد می کند.
سیدمهدی طبیب زاده با ابراز نگرانی از وضعیت صنعت اظهار کرد: کرمان استان نخست معدنی و کشاورزی کشور است و در دسترسی به آب رتبه دوم را دارد اما با وجود ظرفیت های بسیار و امکانات زیربنایی در استان کرمان، میزان تولید ناخالص داخلی استان پایین است.
طبیب زاده با اشاره به ظرفیت های معدنی استان کرمان تصریح کرد: معدن نقش خیلی موثری در تولید ثروت و افزایش رفاه در استان ندارد و ماندن ما در انقلاب دوم صنعتی و عدم توجه به رویکردهای صنعتی روز دنیا ما را در این شرایط قرار داده است.
رییس اتاق بازرگانی استان کرمان بیان کرد: اکنون انقلاب چهارم صنعتی دنیا در حال رخ دادن است و اگر به رویکردهای این نگرش صنعتی نپردازیم باز هم عقب خواهیم ماند و فاصله زیادی با دنیا خواهیم داشت.
وی با بیان اینکه مولفه‌های انقلاب صنعتی در استان کرمان فراهم است اظهار کرد: طی چند سال اخیر رتبه‌های برتر جشنواره خوارزمی از استان کرمان بوده و کسب و کارهای نوین و رتبه های برتر کنکور از دیگر ظرفیت‌های نیروی انسانی کرمان است و علی رغم همه مشکلات کنونی، چهار مولفه‌ای که در انقلاب صنعتی مورد نیاز، در این استان فراهم است.
طبیب زاده افزود: باید به جای نا امیدی و پرداختن به مشکلات، کارآفرینی فناورانه را مورد توجه قرار داد و مدیران به انتقال تکنولوژی کارخانه‌ای عمل کنند.
 
اخبار مرتبط
نظرات شما