• دوشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۹ -
  • 25/05/2020

نماینده رفسنجان و نایب رییس کمیسیون اقتصادی مجلس،مطرح کرد

با حضور پررنگ دلالان در بازار گندم،دست دولت خالی ماند

نایب رییس کمیسیون اقتصادی مجلس، گفت: برخی دلال‌ها و واسطه‌ها اجازه نداده‌اند که گندم تولیدی کشاورزان به دست دولت برسد، اگر این موضوع کنترل نشود دچار مشکل می‌شویم.

احمد انارکی محمدی نایب رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی ، در خصوص حمایت دولت از واردات و تولید کالاهای استراتژیک، گفت: با توجه به اینکه برخی از کالاها استراتژیک محسوب می‌شوند، بسیاری از کشورها تلاش می‌کنند محصولات  و کالاهای استراتژیک خود را در داخل تولید کنند حتی اگر زمینه آن را ندارند به دنبال ایجاد آن هستند.

کشاورزی در همه دنیا شامل دریافت یارانه است

نماینده مردم رفسنجان و انار در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه باید همسو با تمامی کشورها به دنبال تولید محصولات استراتژیک در داخل باشیم، ادامه داد: کشاورزی در تمام دنیا شامل دریافت یارانه است و بسیاری از کشورهای منطقه مانند ترکیه بسیار بیشتر از یارانه‌ای که ما در اختیار این بخش قرار داده‌ایم به آن اختصاص می‌دهند.

دولت باید از واردات نهاده‌های کشاورزی حمایت کند

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه در شرایط کنونی کشور بسیاری از کالاهای بخش کشاورزی مانند آرد، گوشت قرمز و مرغ مصرف روزانه پیدا کرده و کالاهای اساسی زندگی مردم هستند، عنوان کرد: نهاده‌های کشاورزی که لازمه تولید محصولات هستند نیز در میان کالاهای اساسی قرار دارند و باید به آنها نگاه ویژه‌ای داشته باشیم و با حمایت دولت وارد کشور شوند.

گندم در مرزهای ایران به قیمت 30 سنت به فروش می‌رسد

وی با بیان اینکه در شرایط کنونی انتظار می‌رود قیمت‌گذاری کالاهای اساسی تولیدداخل منصفانه باشد، گفت: قیمت یک هزار 700 تومانی گندم در شرایطی که قیمت جو بالاتر از آن است و در مرزها این محصول 30 سنت به فروش می‌رسد موجب دلال بازی و قاچاق می‌شود و قطعا دامداران به جای جو از گندم برای تغذیه دام‌های خود استفاده می‌کنند.

میزان تولید گندم نیاز کشور را تامین می‌کند

انارکی با اشاره به اینکه بر اساس پیش‌بینی‌های صورت گرفته میزان تولید گندم نیاز داخل را تامین می‌کند و خرید تضمینی آن در حال انجام است، افزود: برخی دلال‌ها و واسطه‌ها اجازه نداده‌اند که گندم تولیدی کشاورزان به دست دولت برسد، اگر این موضوع کنترل نشود دچار مشکل می‌شویم.

حمایت از کشاورزان با استفاده از یارانه ها

نایب رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در پایان با تاکید بر اینکه باید برای کشاورز ایجاد انگیزه کنیم تا در سال زراعی جدید اقدام به کشت گندم کند، اگر این اتفاق صورت نگیرد سال آینده دچار مشکل شویم، خاطرنشان کرد: باید بر اساس تعرفه‌های وارداتی و صادراتی و یارانه بخش کشاورزی از کشاورزان حمایت کنیم.

اخبار مرتبط
نظرات شما