• سه شنبه ۶ خرداد ۱۳۹۹ -
  • 26/05/2020

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس،خبر داد

پرداخت ۲۶۰ میلیارد تومان خسارت به پسته کاران استان کرمان

به گفته عضوکمیسیون اقتصادی و نماینده مردم رفسنجان و انار در مجلس شورای اسلامی امسال صندوق بیمه محصولات کشاورزی کشور ۲۶۰ میلیارد تومان خسارت به بیمه شدگان پسته کار این استان پرداخت شده است.

احمد انارکی محمدی، بیان کرد: طی دو سال گذشته بیش از ۹۵ درصد از  محصول پسته کشاورزان استان کرمان بر اثر تغییرات اقلیمی و نوسانات دمایی دچار خسارت شد که در بحث پرداخت خسارت باغات کشاورزی، امسال برای محصول از دست رفته  در انار و رفسنجان ۱۰۰ درصد بیمه تکمیلی پرداخت شد.

وی تصریح کرد: سالانه کل پولی که صندوق بیمه از کشاورزان ایرانی برای بیمه محصولات کشاورزی دریافت می کند ۲۷۰ میلیارد تومان است در حالی که پولی که دولت در ازای خسارت می دهد یکهزار و ۳۷۰ میلیارد تومان است.

انارکی محمدی با اشاره به اینکه امسال دولت یکهزار میلیارد تومان بابت بیمه به این صندوق واریز کرده است و صندوق بابت خسارت به مردم پرداخت کرده است افزود: با همه حوادث از جمله سیل خوزستان در سال گذشته که رخ داد بابت خسارت این سیل دولت ۸۱ میلیارد تومان خسارت پرداخت کرد، به خسارت دیدگان شیراز ۵۱ میلیارد تومان از محل خسارت صندوق بیمه پرداخت شده است.

این نماینده مجلس عنوان کرد: از ابتدای سال جاری تا کنون ۱۷۰ میلیارد تومان به محصولات کشاورزی شهرستان های سیرجان و راور خسارت سرمازدگی وارد شده است.

وی افزود: ساماندهی کارگران، قیمت حقوق بگیران و رفع نیازمندی های این کارگران از جمله مسایل نان و سوخت این افراد در بحث برداشت در دستور کار قرار می گیرد؛ محصول پسته امسال در شهرستان انار و منطقه نوق از توابع رفسنجان خوب است، باید همه دست به دست هم بدهیم و دو سال که کشاورزان و مردم صدمه دیدند بهترین استفاده را داشته باشند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی ادامه داد:۴۵ میلیارد دلار کالای غیر نفتی صادر می کنیم و در ازای آن واردات را داریم از این ۴۵ میلیارد دلار ۳ هزار و ۶۰۰  دلار محصولات کشاورزی است که ارز قابل توجهی  از ناحیه پسته وارد کشور می شود.

وی خاطرنشان کرد: برای امهال وام های کشاورزی که تلاش بسیاری در مجلس شد و دولت با امهال وام ها به مدت ۳ سال موافقت کرد؛ یکسال را دولت پرداخت کرد و ۳ سال دیگر را هرچه زودتر مردم بپردازند سود آنها بخشیده می شود ولی اگر کسی یکسال گذشته وام گرفته و سه سال دیگر می خواهد بپردازد عملا ۴ سال تسهیلات وی امهال می شود، که با این مصوبه دولت، به مردم کمک زیادی شد اینها ثمرات نظام مقدس جمهوری اسلامی  وخدمات دولت است.

اخبار مرتبط
نظرات شما