• دوشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۹ -
  • 25/05/2020

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان کرمان خبر داد:

رشد چشمگیر تولید پسته کرمان در سال جاری

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان کرمان گفت: در سالجاری با پیش بینی افزایش چشمگیر تولید پسته نسبت به سال گذشته در کرمان روبرو هستیم.

"احمد مسعودی"گفت: با توجه به شرایط خاص و تنوع آب و هوایی مناطق مختلف شهرستان کرمان، کشت محصول خرما در بخش های شهداد و گلباف از فرصتهای کشاورزی این مناطق می باشد و سطح زیر کشت این محصول 3260 هکتار است که از این میزان 2395 هکتار بارور و 865 هکتار غیر بارور می باشد.

وی با بیان اینکه ارقام خرما شامل پرکو، کروت، بزمانی، هفتادگزی، عبدالهی ،قصب، مضافتی، پیارم و مجول می باشد، افزود: برداشت این محصول از اواخر مرداد ماه آغاز شده است و انتظار می رود تا پایان آذر ماه ادامه داشته باشد.

این مقام مسئول افزود: متوسط عملکرد در واحد سطح با توجه به ارقام مختلف 3 تن در هر هکتار تخمین زده شده که میزان 7185 تن تولید سالیانه محصول در بخشهای گلباف و شهداد خرما برداشت گردد.

مسعودی با ذکر اینکه عملکرد محصول خرما نسبت به سال گذشته به علت گرما و ریزش کاهش پیدا کرده است، ادامه داد: بیشترین سطح زیر کشت خرما در بخش شهداد در منطقه اندوهجرد و در بخش گلباف در منطقه کشیت می باشد.

وی خاطر نشان کرد: مقداری از این محصول برای مصرف در شهرستان و استان و عمده محصول در سردخانه ها ذخیره و در ماه‌های بعدی مورد استفاده قرار می گیرد و از مهمترین مشکلات می توان عدم وجود سردخانه در این مناطق جهت ذخیره سازی در منطقه و همچنین کمبود نیروی انسانی و باغات فرسوده و مسن را نام برد.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان کرمان اظهار کرد: در سال جاری مبارزه با آفات زنجره خرما در سطح 480 هکتار، سوسک کرگدنی خرما در سطح 150 هکتار و کنه در سطح 200 هکتار در مناطق مختلف شهداد صورت گرفته است

این مقام مسئول در بخش دیگری از صحبت های خود با اعلام خبر برداشت پسته کال از اوایل شهریورماه و زمان برداشت پسته رسیده از  اواخر شهریور تا اواخر مهر گفت: سطح زیر کشت باغات پسته این شهرستان کرمان در حدود 36661  هکتار است که از این میزان 34187 هکتار آن بارور می باشد که بخش مرکزی بیشترین سطح زیرکشت را در شهرستان به خود اختصاص داده است.

وی با بیان اینکه براساس بازدیدهای میدانی و بررسی‌های صورت گرفته از سطح باغات پیش بینی می‌شود، در سال زراعی جاری میزان تولید این محصول در شهرستان کرمان بالغ بر  27 هزار تن با متوسط عملکرد 800 کیلوگرم در هکتار باشد، گفت: ترمینال های مکانیزه، نیمه مکانیزه و سنتی ضبط پسته در این شهرستان 658 واحد و تعداد واحدهای فرآوری 41  واحدمی باشد که عملیات ضبط و فرآوری پسته را انجام می دهند.

مسعودی با اشاره به اینکه به طور میانگین اشتغال ایجاد شده جهت برداشت این محصول برای هر هکتار 5 نفر در روز نیاز است، افزود: با توجه به سطح 36661 هکتاری رقمی بالغ بر 170 هزار نفر روز را در بحث برداشت و فرآوری پسته مشغول به کار می شوند.

وی خاطر نشان کرد: با توجه به بالا بودن EC و پایین بودن کیفیت آب آبیاری باغات پسته امکان توسعه محصول پسته وجود ندارد لذا در حال حاضر با اجرای طرح تغییر رقم پسته، جوانسازی، حذف، جایگزینی مناسب در باغات پسته تا حدودی به کاهش عملکرد تولید کمک کرده و با ترویج و اشاعه استفاده از سیستم های نوین آبیاری تحت فشار سعی شده گامی موثر در جهت مصرف بهینه آب باغات شود.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان کرمان گفت: در سالجاری با پیش بینی افزایش چشمگیر تولید نسبت به سال گذشته روبرو هستیم و به منظور کنترل آفات و بیماری‌های گیاهی، طرح مدیریت تلفیقی پسیل پسته در قالب استفاده از عوامل و مواد بیولوژیک مانند کارت های زرد چسبنده در اسفندماه و تیرماه جهت جلب حشرات بالغ توسط کشاورزان در سطح 600 هکتار و استفاده از دشمنان طبیعی آفت بالتوری و کفشدوزک و... که درسطح خیلی کم و تنها توسط کشاورزان تولید محصول سالم و ارگانیک صورت گرفته است و ترویج اقدامات زمستانه شامل شخم و یخ آب و هرس و ...و انجام آن در سطح  3500 هکتار صورت گرفته است.

وی افزود: در زمینه کنترل شیمیایی تاکنون باتوجه به شرایط آب و هوایی و اقدامات و توصیه های کارشناسان در مناطق مختلف میزان سمپاشی توسط کشاورزان بسیار کاهش یافته و کشاورزان بیشتر از محلول پاشی با صابون و ریکا و کودهای موردنیاز به مبارزه با آفت پسیل پرداختند و در مواردی هم اقدام به گوگرد پاشی کرده اند که از 100 درصد باغات 90 در صد اقدام به مبارزه نموده اند که نسبت به سنوات گذشته در این ایام کاهش چشمگیری داشته است و همه این اقدامات به مراه شرایط جوی و بارندگی‌های مناسب باعث گردیده که میزان تولید نسبت به سال قبل رشد قابل توجهی داشته باشد
اخبار مرتبط
نظرات شما