• جمعه ۲۴ مرداد ۱۳۹۹ -
  • 14/08/2020

نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در نطق میان دستور:

دولت مانع رانت خواری در نظام توزیع کالا شود

نماینده رفسنجان و نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس،گفت: انتظار می‌رود دولت سریع‌تر برای نظام توزیع کالا فکری اساسی کند تا کالاها با قیمت و ارز دولتی به دست مردم برسد و از رانت‌خواری جلوگیری شود.

حمد انارکی محمدی در نشست علنی نوبت عصر روز دوشنبه، 4 شهریورماه98 در  نطق میان دستور خود در مجلس شورای اسلامی،با تبریک هفته دولت، روز پزشک و کارمند، گفت: درود بیکران به مردم قهرمان اسلامی که مشکلات اقتصادی را با پوست و استخوان لمس کردند اما بزرگوارانه عزت و سربلندی را برای کشور رقم زدند و به فرزندان ایران زمین که با انهدام پهباد آمریکایی در آسمان، توقیف کشتی انگلیسی در دریا، شکست اسرائیل و نیروهای ائتلاف علیه یمن را در زمین و خرد کردن ابهت توخالی استعمار و استکبار در میدان سیاست و دیپلماسی را برای کشورمان به ارمغان آوردند.

نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، افزود: شناخت عمیق از رفتار آمریکا و غرب و رویکرد حکیمانه در مقابل استراتژی فشار و مذاکره برگ زرین دیگری از تاریخ زرین انقلاب را رقم زدند؛ نقش مردم در کنترل شتاب و تورم به دلیل نداشتن قدرت خرید و قناعت گری کمتر از نقش بانک مرکزی در دولت نبود.

تعاملات با کشورهای منطقه و جهان باید در جهت احقاق حق ملت ایران و منافع ملی باشد

وی از اقدامات و تحرکات خوب آقای ظریف به نمایندگی از نظام در حوزه سیاست خارجی تشکر کرد و گفت: از ایشان و همکارانشان انتظاری جز این نبود؛ در عرصه بین الملل این تعاملات با کشورهای منطقه و جهان باید در جهت احقاق حق ملت ایران و منافع ملی باشد و در شرایط جنگ اقتصادی در کنار دیپلماسی سیاسی و امنیتی به دیپلماسی اقتصادی هم توجه ویژه شود.

طرح تحول اقتصادی کشور به کجا رسیده است

نماینده مردم رفسنجان  و انار  در مجلس دهم، خطاب به رئیس جمهور افزود: طرح تحول اقتصادی کشور به کجا رسیده است؟ نظام‌هایی مانند بهره‌وری یارانه، توزیع کالا به ویژه اصلاح ساختار نظام بودجه که تاکید مقام معظم رهبری است  و بودجه 99 امروز به مجلس رسیده اما هنوز اقدام موثری برای اصلاح قانون بودجه صورت نگرفته است.

انارکی محمدی یادآور شد: امروز ساختار نظام توزیع کالای اساسی کما فی السابق انجام می شود؛ 14 میلیارد دلار برای کالاهای اساسی پیش بینی شد که حدود 100 هزار میلیارد تومان در این رابطه یارانه پرداخت می‌شود اما متاسفانه کالاها به دست مردم نمی‌رسد و به قیمت بازار آزاد یا قیمت ارز روز بازار عرضه می شوند که تقاضا داریم هر چه سریع تر نسبت به نظام توزیع کالا فکری اساسی شود تا کالاها به قیمت و ارز دولتی به دست مردم برسد و از رانت‌خواری جلوگیری شود.

این نماینده مردم در مجلس دهم، از بانک مرکزی برای سیاست های ارزی انجام شده تشکر کرد و گفت: انتظار می رود این سیاست‌ها با حمایت از رونق تولید، اقتصاد و فعالان اقتصادی باشد.

نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، با اشاره به نزدیک‌شدن به فصل برداشت پسته، گفت: 25 استان کشور درگیر پسته هستند و یکی از محصولات ارز آور کشور است که امروزه نزدیک به نیمی از ارز محصولات کشاورزی به این محصول اختصاص دارد.

دولت بازار بورس پسته را راه اندازی کند

وی ادامه داد: رقیب ما در تولید پسته کشور آمریکا است. رفسنجان در دنیا پایتخت پسته است بنابراین امروزه نیاز است که دولت صادرات پسته را حمایت و بازار بورس پسته را راه اندازی کند تا بتوان دست دلالان و سوداگران را کوتاه و به موقع پسته را صادر کرد و ارز را به کشور بازگردانیم./

اخبار مرتبط
نظرات شما