• چهارشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۸ -
  • 26/02/2020

مدیرباغبانی سازمان جهادکشاورزی شمال استان خبر داد:

خسارت 14 هزار میلیارد ریالی به نخلستان‌های استان کرمان

مدیرباغبانی سازمان جهادکشاورزی شمال استان کرمان گفت: میزان خسارت به نخلستان‌های استان به دلیل عدم تلقیح در اثر طوفان های شدید و باران و نوسانات دمایی و همچنین عارضه خشکیدگی خوشه به دلیل گرمای بی سابقه در مردادماه بود و میزان خسارت 95 هزار تن به ارزش حداقل 14 هزار میلیارد ریال برآورد می‌شود.

"مهدی لطفعلی زاده" با بیان اینکه سطح زیر کشت نخلستان‌های استان به جزء منطقه جنوب 27 هزار و 727 هکتار می باشد که در شهرستان بم 8919 هکتار، نرماشیر 6610 هکتار، فهرج 5324 هکتار، ریگان 4430 هکتار، کرمان 1991 هکتار و ارزوییه 453 هکتار است افزود: تولید خرمای استان (به جزء منطقه جنوب) 170 هزار تن است که حدود 20 درصد محصول تولیدی کشور را به خود اختصاص می دهد.
لطفعلی زاده با بیان اینکه صادرات خرما از گمرک کرمان و سایر استان ها صورت می پذیرد، افزود: میزان صادرات خرما از گمرک کرمان حدود 10 هزار تن می باشد.
وی با اشاره به اینکه ارقام عمده استان شامل مضافتی، پیارم، خاصویی، قصب، کروت و هلیله ای می باشد، تصریح کرد: تعداد بهره برداران خرما در شمال استان 18 هزار نفر می باشند
مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان با اشاره به اینکه با توجه به عارضه خشکیدگی خوشه خرما تولید امسال حدود 70 هزار تن پیش بینی می شود گفت: تولید سال گذشته 170 هزار تن بوده است و کاهش تولید در سال جاری به دلیل افزایش دما در ماه مرداد و عدم تلقیح در اثر طوفان و وزش باد و نوسانات دمائی در فروردین ماه بوده است.
لطفعلی زاده خاطر نشان کرد: خسارت به دلیل عدم تلقیح در اثر طوفان های شدید و باران و نوسانات دمایی و همچنین عارضه خشکیدگی خوشه به دلیل گرمای بی سابقه در تاریخهای 15 تا 17 مرداد بوده و میزان خسارت 95 هزار تن به ارزش حداقل 14 هزار میلیارد ریال برآورد می‌شود.
اخبار مرتبط
نظرات شما