• جمعه ۲۴ مرداد ۱۳۹۹ -
  • 14/08/2020

آغاز فرآوری مس به روش نوین شناورسازی در محروم‌ترین شهر ایران؛

فرآوری مس برای اولین بار در «رمشک»

فرآوری و کانه‌آرایی مس با روش نوین شناورسازی (فلوتاسیون) برای نخستین مرتبه در رمشک کرمان محروم‌ترین شهر ایران کلید خورد.

فعالان اقتصادی همواره اعلام کرده‌اند که افزایش قیمت حامل‌های انرژی و هزینه‌های حمل و نقل در کشور به گونه‌ای شده که برخی موارد، هزینه جا به جایی مواد معدنی به مراتب از قیمت خود ماده معدنی بیشتر می‌شود و این اتفاق، بهره‌برداران را مجبور کرده که قید ارزش افزوده را زده و مواد معدنی را به صورت خام بفروشند اما روش‌هایی همچون کانه‌آرایی و پُرعیارسازی سیار، با توجیه اقتصادی مطلوبی به مدد معدنکاران آمده و امروز این روش برای نخستین مرتبه، در جنوب کرمان مورد استفاده قرار گرفت و نخستین کارخانه تولید و فرآوری مس به روش فلوتاسیون (flotation) با حمایت دولت و سرمایه‌گذاری شرکت خصوصی کانی‌فرآوران، در منطقه رمشک از توابع شهرستان قلعه‌گنج جنوب استان کرمان فعالیت خود را آغاز کرد.

افزایش عیار مس

 عبدالرضا ملک مدیر این معدن مس رمشک اظهار داشت: در روش فلوتاسیون، مس از فرآوری خاک‌های معدن به دست می‌آید و عیار آن از ۲ دهم به ۲۰ تا ۲۵ درصد می‌رسد و سپس برای ذوب کردن به کارخانه‌های دیگر در سطح کشور حمل می شود.

وی تصریح کرد: این روش برای نخستین بار در کشور راه اندازی شده و مجموعه دستگاه های مورد نیاز آن به ارزش ۲۰ میلیارد تومان خریداری و در شهر رمشک نصب شده است.
مدیر معدن مس رمشک گفت: هزینه اکتشافات نخستین این معدن نیز حدود پنج میلیارد تومان تخمین زده شده و درواقع راه‌اندازی این مجموعه بیش از ۲۵ میلیارد تومان هزینه در برداشته است.

ملک افزود: بهره‌برداری اولیه از این معدن ۱۰ تا ۱۵ سال طول می‌کشد اما با انجام مراحل بعدی اکتشاف می‌توان تا ۱۰۰ سال بهره‌برداری را ادامه داد.

وی ادامه داد: هم اینک ۲۵ نفر از جوانان بومی رمشک در این معدن مشغول به کار شده‌اند و همزمان با توسعه، از سایر نیروهای بومی استفاده خواهیم کرد.

تامین آب و برق مشکل اصلی معدن رمشک

مدیر معدن مس رمشک عنوان کرد: یکی از مشکلات اصلی ما تامین آب و برق این معدن بوده و برقی که به ما داده‌اند ۲۵۰ کیلو وات است که یک چهارم کارخانه را هم پوشش نمی‌دهد.

وی با بیان اینکه برای تامین برق مورد نیاز معدن، ۲ دستگاه ژنراتور خریداری کرده‌ایم اظهار داشت: در حال حاضر روزانه تا ۲۰۰ تُن فلوتاسیون مس با عیار ۲۰ تا ۲۵ درصد انجام می‌دهیم و در طرح‌های توسعه‌ای، احداث کارخانه‌ای با ظرفیت ۵۰۰ تُن در دستور کار است.
ملک تصریح کرد: برای فعالیت معدن روزانه به ۴۰۰ هزار لیتر یا ۴۰۰ متر مکعب ( ۲۰ تانکر ) آب نیاز داریم.

۵۰ نفر اشتغال مستقیم در فاز نخست

عطا ناوکی فرماندار قلعه گنج نیز در بازدیدی که به همراه نماینده مردم پنج شهرستان جنوبی کرمان در مجلس شورای اسلامی از معدن مس رمشک داشت عنوان کرد: این معدن در زمینی به مساحت ۱۳ کیلومتر مربع راه اندازی شده و در فاز نخست آن ۵۰ نفر از بومیان رمشک مشغول به کار خواهند شد.

وی تصریح کرد: تنها مشکل این معدن، کمبود برق بود که مقرر شده وزارت صنعت، معدن و تجارت با همکاری سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) مبلغ ۱۰ میلیارد تومان به تامین برق آن اختصاص دهند.

دولت تدبیر و امید از روزهای نخستین فعالیت خود، محرومیت زدایی از مناطق کم‌برخوردار را در دستور کار قرار داد و جنوب کرمان که به گفته بسیاری از مسئولان، محروم‌ترین منطقه کشور به شمار می‌رود امروز در مسیر پیشرفت قرار گرفته، منطقه‌ای که تا چندی قبل عکس‌ها و فیلم‌های زیادی از محرومیتش در سایت‌ها و شبکه های اجتماعی دست به دست می‌شد، امروز به همت دولت و جهادگران اقتصادی بخش خصوصی در مسیر شکوفایی قرار گرفته و هر روز یک اتفاق جدید، بر شتاب قطار توسعه این دیار می‌افزاید.

خوب است بدانید، رمشک یکی از دهستان های محروم جنوب کرمان بود که در دولت تدبیر و امید، رسماً به شهر تبدیل شد و این مسیر می‌رود تا جایی که اهالی این خطه به معنای واقعی کلمه، طعم شیرین آبادانی را بچشند.

رمشک از توابع قعله گنج در فاصله ۱۶۰ کیلومتری از مرکز این شهرستان در جنوب استان کرمان واقع شده است.

اخبار مرتبط
نظرات شما