• دوشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۹ -
  • 25/05/2020

غوغای طلای سبز در بورس کالا؛

۳.۸ تن پسته در روز نخست، معامله شد

در جریان نخستین روز از شروع معاملات گواهی سپرده پسته در بورس کالای ایران، پسته فندقی ۳۲-۳۰ در نماد انبار طلای سبز زرندکشف قیمت شد و معامله گران تا پایان معاملات روزانه تعداد ۳۸۰۰ گواهی سپرده پسته را معامله کردند.

معامله گران طی اولین روز عرضه پسته در حالی این تعداد اوراق را معامله کردند که قیمت هر کیلوگرم پسته فندقی ۳۲-۳۰ در پایین ترین سطح به رقم ۹۱۸ هزار و ۹۰۴ ریال و در بالاترین قیمت به مبلغ ۹۲۱ هزار و ۵۰۰ ریال خرید و فروش شد.
براساس این گزارش، معاملات گواهی سپرده پسته در حالی در بورس کالای ایران آغاز شده که پیش بینی می شود طی روزهای آینده معامله گران شاهد بازگشایی دومین نماد معاملاتی گواهی سپرده پسته در نماد انبار شرکت سبز دانه کویر باشند.
این معاملات در حالی روی محصول پسته آغاز شده که مزایایی همچون کاهش هزینه‌های انبارداری و جابجایی بین انبارها، مدیریت فاصله زمانی بین تولید و فروش کالا توسط تولیدکننده و کاهش بی‌ثباتی‌ قیمت‌ها را در پی دارد. 
از دیگر مزایای گواهی سپرده کالایی می توان به مواردی همچون تسهیل تأمین مالی تولیدکنندگان و کاهش هزینه‌های آن و بهبود فرآیند استانداردسازی کالاها و ارتقای کیفیت آن‌ها نیز اشاره کرد.
در پایان این گزارش می افزاید، سکه، زعفران و زیره سبز کالاهایی هستند که هم‌اکنون گواهی سپرده کالایی آن‌ها، در بازار بورس کالای ایران عرضه و معامله می‌شود و پسته محصول دیگری است که از امروز به فهرست کالاهای دارای گواهی سپرده کالایی اضافه شده است.
اخبار مرتبط
نظرات شما