• پنج شنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۸ -
  • 18/07/2019

‎سال‌هاست که ادبیات توسعه در قیاس با نگاه کمی گرایی اقتصادی، تغییرات زیاد و متفاوتی داشته است. از زمان پیدایش توسعه در ایران، یعنی از زمان عباس میرزا، سیر تحول این مفهوم آغاز شد و با گذر از مفاهیمی چون تجدد، پیشرفت، آبادانی، عمران و حتی مدرنیته در سال‌های بعد از انقلاب تحت عنوان توسعه به معنای Development امروز مطرح شد.
آیا شتاب فعلی برای حصول به چشم‌انداز، کافی است؟
کالبدشکافی بایدها و نبایدها؛
تحلیلی بر شاخص های توسعه اقتصادی استان کرمان طی برنامه ششم
مجید نعمت‌الهی: استدلال اصلی در ارتباط با نرخ رشد اقتصادی استان در برنامه ششم همان بالا گرفتن دست برای تحقق عدد قابل توجه‌تری از رشد در اقتصاد استان است اما شمار آنها که رشد در نظر گرفته شده از محل سرمایه‌گذاری جدید و بهره‌وری را سنگ بزرگی می‌دانند، که نشانه نزدن است،کم نیستند. بماند که در نظر شماری از مدیران و صاحب‌نظران اقتصادی پرونده رشد در نظر گرفته شده از محل بهره‌وری در استان از همین حالا بسته هست.به هر روی از مجموع 5/8 درصد رشد هدف گذاری شده در برنامه ششم توسعه برای کرمان 7/5 درصد آن با جذب سرمایه جدید باید محقق شود و 8/2 درصد از محل بهره‌وری. اینکه با چه شرایطی در استان از نظر بهره‌وری روبروییم و چه موانعی پیش روی کامیابی در این بخش است را در تحلیل سید مهدی طبیب‌زاده رییس اتاق بازرگانی کرمان بخوانید که در گفت و گو با «اقتصاد کرمان» اصطلاحا آب پاکی را روی دست سیاستگذاران استانی ریخته است:
جعفر رودری: بر اساس آخرین محاسبات مربوط به حساب‌های منطقه‌ای استان و برآوردهای کارشناسی، تولید ناخالص داخلی(GDPR) استان حدود ۱۴ میلیارد دلار است. که با توجه به سهم جمعیتی استان تولید سرانه استان حدود ۹۰ درصد تولید سرانه ملی است. این در حالی است که نرخ رشد دهه اخیر استان نسبت به متوسط ملی به مراتب بالاتر بوده است (طی سال‌های 1394-۱۳۸۴، رشد اقتصادی استان نسبت به متوسط ملی در سطح بالاتری قرار دارد)، به عبارت دیگرطی دهه اخیر شکاف موجود بین تولید سرانه استان با کشور کاسته شده است.
اقتصاد کرمان: امروزه دستیابی به رشد اقتصادی از طریق ارتقای بهره‌وری از مهمترین اهداف اقتصادی کشورها به شمار می‌رود. مصادیق بهره‌وری به‌طور صریح و ضمنی در برنامه‌های توسعه اقتصادی هر کشوری که خواستار توسعه پایدار است، مدنظر قرار می‌گیرد. از آنجا که منابع یک کشور عموماً محدود است، افزایش بهره‌وری به عنوان یک ضرورت اساسی برای ارتقای استاندارد زندگی یک ملت، اهمیت پیدا می‌کند.
با‭ ‬راه‭ ‬اندازی‭ ‬خط‭ ‬ریخته‭ ‬گری‭ ‬مداوم‭ ‬کارخانه‭ ‬فولادسازی‭ ‬بردسیر‭ ‬که‭ ‬با‭ ‬حضور‭ ‬مدیرعامل‭ ‬شرکت‭ ‬میدکو‭ ‬و‭ ‬جمعی‭ ‬از‭ ‬مدیران‭ ‬و‭ ‬دست‭ ‬اندرکاران‭ ‬این‭ ‬مجموعه‭ ‬انجام‭ ‬پذیرفت،‭ ‬زنجیره‭ ‬تولید‭ ‬فولاد‭ ‬میدکو‭ ‬تکمیل‭ ‬و‭ ‬اولین‭ ‬شمش‭ ‬فولاد‭ ‬تولید‭ ‬شد‭.‬
تحلیلی بر رویداد تولید شمش فولادی میدکو در استان کرمان
اقتصاد کرمان: علیرضا رزم حسینی را می توان پدیده مدیریت اجرایی ارشد استان کرمان دانست چه اینکه او در زمان پذیرش مسئولیت، چهره گمنامی بود که تعلقی به هیچ یک از جریان‌های سیاسی شناخته شده نداشت. او یکباره ظهور کرد و به سرعت به صدر خبرهای استانی راه یافت، طرح‌های نو در انداخت، به رهایی خود از تعلق‌های سیاسی مباهات کرد، به انتساب خود به چهره‌ای کاریزماتیک همچون سردار سلیمانی فخر فروخت، فصلی نو پیش روی توسعه استان کرمان گشود، در کوتاه مدت، اجماعی شگفت میان همه گروه ها و جریان ها در مسیر همراهی با توسعه و تحول در کرمان، ایجاد کرد و با پاک کردن خاطره مدیریت ناموفق 3 استاندار غیربومی پیش از خود، ضعف‌های کرمان و کرمانی را با صدای بلند و لهجه غلیظ کرمانی فریاد زد.
اقتصاد کرمان: برگزاری نمایشگاه صنعت ساختمان و صنایع وابسته در شرایط پیچیده ای که این صنعت با آن روبرو است کار دشواری است که تنها از یک مجری با سابقه در عرصه نمایشگاهی بر می آید. با مهدیه علی احمدی پور مدیرعامل شرکت نمایشگاه ها و همایش های «هفتواد» و مجری نمایشگاه شانزدهم صنعت ساختمان کرمان گفت و کو کرده ایم تا از شرایط برگزاری نمایشگاه صنعت ساختمان بیشتر آگاه شویم:
اقتصاد کرمان: نمایشگاه صنعت ساختمان در حالی به شانزدهمین دوره برگزاری خود در کرمان می رسد که مسیر پرفراز و نشیبی را پشت سر گذاشته است تا به شرایط نسبتا مطلوب و استاندارد فعلی در سایت نمایشگاه های جنوبشرق برسد. با امید فدایی مدیرعامل شرکت نمایشگاه های بین المللی جنوبشرق که در تمام سال های گذشته شاهد پاگرفتن و تحول نمایشگاه صنعت ساختمان بوده است گفت و گو کرده ایم که در ادامه می خوانید:
اقتصاد کرمان: محسن امیری از اعضای موثر انجمن انبوه سازان مسکن و ساختمان کرمان و انجمن پیمانکاران عمرانی استان در سال های اخیر است. در شرایط دشواری که پیش روی صنعت ساختمان قرار دارد برای واکاوی دقیق تر شرایط، مهندس امیری گزینه مناسبی برای گفت و گو و تشریح وضعیت حاکم بر این صنعت بود. این گفت و گو را با هم می خوانیم:
صفحه 1