• دوشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۹ -
  • 06/07/2020

بر اساس تازه‌ترین گزارش مرکز آمار، شاخص قیمت اجاره بها واحدهای مسکونی خانوارهای شهری در بهار امسال در حالی به بیش از ۱۷۵ واحد رسید که نسبت به بهار سال گذشته ۲۳٫۳ درصد افزایش داشته است.بر اساس این گزارش «کرمان» در شمار 10 استانی بوده که کمترین نرخ تورم نقطه به نقطه اجاره بها را در بهار ۹۹ داشته اند.
اقتصاد کرمان: رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان کرمان در یک نشست خبری در جمع خبرنگاران حاضر شد تا پاسخگوی سوالات رسانه ها و افکار عمومی در ارتباط با مسایل مربوط به عملکرد این نهاد باشد.علیرضا گلستانی در جمع خبرنگاران به تشریح وضعیت کنونی اجرای آیین نامه «مجری ذی صلاح» در استان پرداخت و تاکید کرد: بحث مجری ذی صلاح به عنوان یکی از چالش های پیش روی صنعت ساختمان، لازم بود با دقت و جدیت اجرا شود تا مسوولیت ها در این حوزه مشخص شود و در جایی ثبت شود که چه کسی ساختمان را اجرا کرده و باید پاسخگو باشد.
دفترمطالعات زیربنایی مرکز پژوهش های مجلس در گزارشی با عنوان درباره مقابله با شیوع ویروس کرونا (۴۸) اثرات شیوع ویروس کرونا بر سیاست های حمایتی از مستأجران آورده است؛ هم زمان با شیوع ویروس کرونا کووید-19 تقریباً در همه کشورهای جهان وضعیت اضطراری ایجاد و فعالیت های مختلف اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، آموزشی و غیره به تعطیلی کشیده شد.
دولت در ستاد ملی مقابله با کرونا برای بازار اجاره مسکن دو سازوکار کرونایی تصویب کرد. موجرها براساس این مصوبه باید تا اطلاع ثانوی - سه ماه بعد از اعلام شرایط عادی غیرکرونایی در کشور - اجاره‌نامه‌ها را تمدید کنند؛ به‌طوری‌که سه نرخ مجاز برای میزان افزایش اجاره‌بها در قراردادهای تمدیدی در تهران، کلان‌شهرها و سایر شهرها اعلام شده است. این مصوبه با استناد به تجربه مشابه در کشورهای مختلف، ابعاد نامرئی دارد و نیازمند تصمیمات مکمل است. هزینه اجاره مسکن با نرخ مجاز در ۳۱ استان محاسبه شده است.
معاون امور عمرانی استاندار کرمان آخرین وضعیت پروژه های عمران شهری کرمان را تشریح کرد.سیدمصطفی آیت‌الهی‌موسوی، در خصوص آخرین وضعیت پروژه‌های عمران شهری کرمان، گفت: بیشتر تقاطع های غیرهمسطح شهر کرمان که در سه چهار سال اخیر عملیات اجرایی آنها آغاز شده بود، به‌بهره‌برداری رسیده اند و فقط دو تقاطع غیر همسطح شهدای خلبان و چهارراه امیرکبیر باقی مانده است.
براساس گزارشی که روز گذشته درخصوص تحولات کشوری بازار مسکن از سوی مرکز آمار ایران منتشر شد بازار مسکن کشور ابتدای امسال با سطح میانگین قیمت ۴ میلیون و۸۵۰ هزار تومان به ازای هر مترمربع واحد مسکونی آغاز شد.
محمدرضا پورابراهیمی نماینده مردم در مجلس یازدهم و عضو کمیسیون اقتصادی در مجلس دهم از عملیاتی شدن طرح پیش فروش متری مسکن در بورس کالای ایران استقبال کرد و گفت: در شرایطی که امروز همه اقشار جامعه توانایی خرید مسکن را ندارند و نوسان شدید قیمت در این حوزه، بازاری آشفته را ایجاد کرده است، بورس کالا به عنوان مکانیزمی در راستای پیشبرد اهداف اقتصادی طرح پیش فروش متری مسکن را ارائه کرده است که با توجه به آن می توان چشم انداز روشنی را در بازار مسکن پیش بینی کرد.
مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن با اعلام اینکه در شهر سیرجان استان کرمان، تعدادی از واحدهای مسکونی اقدام ملی به اتمام رسیده و در روزهای آتی اولین افتتاح‌های اقدام ملی مسکن انجام خواهد شد، گفت: براساس ابلاغیه‌ سازمان زمین و مسکن، اداره کل راه و شهرسازی استان‌ها مکلف هستند اراضی شناسایی شده برای احداث مسکن ملی را در شهرهای کوچک در اختیار بنیاد مسکن قرار دهند.
میانگین متراژ واحدهای طرح اقدام ملی مسکن در شهرهای کمتر از ۱۰۰هزار نفر بین ۸۰تا ۱۰۰متر است که پیش بینی می شود قیمت هر واحد ۳۰۰تا ۳۵۰میلیون تومان باشد. به هر واحد ۱۰۰میلیون وام تعلق میگیرد، لذا باید ۲۰۰تا ۲۵۰میلیون تومان برای هر خانه هزینه شود.
با حکم شهردار کرمان، «جواد نظری» به‌عنوان «سرپرست سازمان عمران و بازآفرینی فضاهای شهری شهرداری کرمان» معرفی شد.
در نشست عمومی شورای اسلامی شهر کرمان،اعضای این شورا با توجه به ادامۀ شیوع ویروس کرونا، مهلت پرداخت عوارض شهرداری را تا آخر خردادماه سال‌جاری تمدید کردند.
مدیر امور اعتباری بانک مسکن از فراهم شدن پرداخت وام تعمیر به واحدهای مسکن مهر خبر داد و گفت: برخی از مسکن‌های مهر که نیاز به بازسازی یا تعمیرات دارد مشتریان خوش‌حساب بانک مسکن می‌توانند با خرید اوراق، تسهیلات ۴۰ میلیون تومانی با سود ۱۸ درصد دریافت کنند.
شهردار کرمان گفت: درآمد شهرداری کرمان از ۴۶۰ میلیارد تومان در سال ۹۷ به ۸۲۰ میلیارد تومان در سال ۹۸ افزایش یافت.سیدمهران عالم‌زاده در نشست عمومی شورای اسلامی شهر به ارایۀ گزارشی از درآمدهای شهرداری کرمان در دورۀ جدید مدیریت شهری پرداخت و گفت: در سال ۱۳۹۵، بودجۀ شهرداری کرمان ۶۵۰ میلیارد تومان مصوب شده بود که ۳۱۶ میلیارد تومان آن محقق شد.
بتول شیخ شعاعی معاون برنامه ریزی و مهندسی شرکت،با اشاره به سیاست توسعه پایدار و افزایش سطح رفاهی مردم و با توجه به اهمیت صنعت برق که جزو زیرساخت های اولیه زندگی است،گفت:در سال ۹۸ برای برقرسانی به ۳۹۶ خانوار که در ۳۲ روستای فاقد برق سکونت داشتند، اعتباری قریب به ۲۰۰ میلیارد ریال هزینه شده است و این شرکت، رتبه نخست برقرسانی به روستاهای فاقد برق را در بین ۳۹ شرکت توزیع سطح کشور، کسب کرده است.
نماینده جیرفت و نایب رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس، با بیان اینکه موجرها در شرایطی که با بحران کرونا مواجه شده‌ایم مستاجران را برای تخلیه مسکن تحت فشار قرار داده‌اند از وزرای تعاون و راه و شهرسازی خواست تا از این قشر حمایت کنند.
رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کرمان بیان کرد: شرایط خوبی برای واگذاری بخشی از طرح های نیمه تمام به بخش خصوصی وجود دارد و باید از این ظرفیت استفاده کنیم.
مدیرکل فرودگاه‌های استان کرمان گفت: عملیات اجرایی ساخت سالن جدید فرودگاه کرمان نیز به دلیل شیوع ویروس کووید ۱۹ حدود ۵۰ روز به تاخیر افتاد که سعی داریم در صورت امکان تا پایان تیرماه این پروژه را نیز به بهره‌برداری برسانیم.
مدیرکل راه و شهرسازی استان کرمان گفت: ثبت نامی های مرحله دوم طرح اقدام ملی مسکن در حال پالایش است و احتمالا ۳۰ درصد آنها واجد شرایط باشند.
نماینده رفسنجان و نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: جهش تولید باید در ابعاد مختلف صورت گیرد و علاوه بر صنعت و کشاورزی، بخش های دیگر از جمله حوزه ساخت و ساز مسکن نیز مورد توجه قرار گیرد.
مرکز پژوهش‌های مجلس در ادامه سلسله گزارش‌هایش درباره مقابله با شیوع ویروس کرونا ، ابعاد اثرات کرونا بر بخش مسکن را مورد بررسی قرار داده است. در این گزارش تاکید شده انفعال دولت و وزارت راه و شهرسازی در ایفای نقش ساماندهی بازار مسکن استیجاری، تبعات اقتصادی و اجتماعی نامطلوبی خواهد داشت.
صفحه 1 صفحه بعدی