• سه شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۹ -
  • 01/12/2020

بازدهی بازارها در هفته سوم اسفندماه 98؛

بازارها با نزدیک شدن به «شب عید» چه عملکردی دارند؟

در هفته سوم اسفندماه 98، در بازارهای مالی تنها بازار سکه بازدهی مثبت را به ثبت رساند و دیگر بازارها با افت قیمت مواجه شدند، بیشترین افت ارزش نیز در شاخص کل بورس رخ داد.

بررسی عملکرد بازارها در یک هفته مانده تا پایان سال جاری نشان می‌دهد، بورس دقیقا عکس هفته دوم عمل کرده است. در حالی که در هفته گذشته شاخص کل بورس با رشد بیش از ۳۰ هزار واحدی بازدهی شش درصدی را از آن خود کرد و تنها بازاها مثبت هفته شد، اما در در هفته سوم شاخص کل بازار سرمایه با افت ۳۴ هزار واحدی بدترین عملکرد را در بین بازارهای مالی هفته از خود نشان داد.

براساس داده‌های سازمان بورس و اوراق بهادار، شاخص کل بورس هفته گذشته روی سطح ۵۵۵ هزار واحدی قرار داشت اما با افتی که این هفته متحمل شد روی سطح ۵۲۰ هزار واحدی قرار گرفت و بازدهی منفی ۶٫۲ درصدی را به ثبت رساند و در ته جدول بازدهی هفتگی قرار گرفت.

در بازار فلزات گران قیمت طلا و سکه دو عملکرد متفاوت و عکس یکدیگر داشتند، به عبارتی دیگر در حالی که نمودار بازدهی سکه رشد قیمت ۱٫۳ درصدی را نشان می‌دهد طلای ۱۸ عیار دقیقا معادل ۱٫۳ درصدی افت قیمت داشته است.

طبق داده‌های اقتباس شده از شبکه اطلاع‌رسانی طلا، سکه و دلار، سکه امامی در پایان هفته جاری با افزایش قیمت حدود ۸۰ هزار تومانی روی مرز شش میلیون تومان معامله شده، قیمت این فلز زرد رنگ در پایان هفته گذشته روی نرخ پنج میلیون و ۹۱۹ هزار تومان قرار داشت.

قیمت هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز در پایان معاملات روز پنج‌شنبه ۲۲ اسفند ماه ۵۹۱ هزار تومان بوده که نسبت به هفته گذشته هشت هزار تومان کاهش قیمت داشته است.

صرافی ملی نیز قیمت دلار آمریکا را روز پنجشنبه ۱۴ هزار و ۸۵۰ تومان اعلام کرد، این رقم نسبت به آخرین نرخ ۱۵ اسفند ماه (پایان هفته گذشته)، ۱۵۰ تومان کمتر است.

دلار طی دو هفته اخیر با افت قیمت مواجه بوده و این بازار باز بازدهی منفی یک درصدی نسبت به هفته قبل که ۴٫۵ درصد افت داشت، توانسته روند کاهش قیمت خود را کند‌تر کند.

اخبار مرتبط
نظرات شما