• دوشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۸ -
  • 17/06/2019

تلگرام نوشت
در آستانۀ سفر شینزو آبه نخست وزیر ژاپن به تهران، وزارت خزانه‌داری آمریکا بخش بزرگی از صنعت پتروشیمی ایران را تحریم کرد.
روال طبیعی اداره اقتصادی کشورها این است که عالی‌ترین مقام کشور، چشم‌انداز آرمانی را بیان می‌کند و اجزای پایین‌دستی حکومت می‌کوشند جامعه را به سوی آن چشم‌انداز آرمانی پیش ببرند. چنین چشم‌اندازی حد متعین ندارد و بر محور «امروز بهتر از دیروز و فردا بهتر از امروز» استوار است. تکلیف ابلاغ‌کننده چشم‌انداز، به محض ابلاغ ساقط می‌شود و تکلیف مجریان آغاز می‌شود.
گفتگو
مجید نعمت‌الهی: برنامه‌ریزی برای توسعه در ایران قدمتی 70 ساله دارد و فراز و نشیبی که روایت و مطالعه آن برای آموختن از تاریخ و کم‌کردن از آزمون و خطا در برنامه‌های پیش‌رو، یک ضرورت است. آنچه در این چند دهه بر نظام برنامه‌ریزی ایران گذشته و تامل در هدف‌گذاری‌ها و نتایج برنامه‌های توسعه پیش و پس از انقلاب برای همه، از سیاستگذار گرفته تا بخش خصوصی و دانشگاهیان می‌تواند درس آموز باشد. مسیری طولانی اما روبه بهبود طی شده است هر چند در مقاطعی عملکرد و نتایجی شگفت‌انگیز را شاهدیم چنانکه در برنامه پنجم پس از انقلاب، روند توسعه کشور با یک عقب‌گرد تاریخی روبه‌رو می‌شود. ریشه توجه به استان‌ها و مناطق هم اگر چه به برنامه‌های دوم و سوم قبل از انقلاب برمی‌گردد اما در برنامه‌های چهارم تا ششم پس از انقلاب است که متکی به واقعیت‌ها و ظرفیت‌ها و بر مبنای مشارکت مدیران و صاحب‌نظران مناطق است. در گفت‌وگو با دکتر جعفر رودری رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان، روند تاریخی برنامه‌ریزی و اهداف و خروجی برنامه‌ها را در سطح ملی و استانی، بررسی کرده‌ایم:
محمدرضا دهقان‌پور: در سیاستگذاری‌های دولت، در همچنان بر پاشنه نابرابری منطقه‌ای و تمرکزگرایی با همه آثار نامیمونی که داشته است، می‌چرخد. رنج استان‌ها از برنامه‌ریزی وصله‌پینه‌ای هیچگاه مورد توجه قرار نگرفته و مشارکت استان‌ها در تدوین برنامه‌های توسعه کشور تنها شاید اخیرا در سطح محدودی، مطرح شده است. یک مرور کلی نشان می‌دهد که جهت‌گیری‌های توسعه‌ای بدون در نظر داشتن مزیت‌های مناطق بوده و حاصل این روند ناکامی در دستیابی به توسعه متوازن و پایدار را رقم زده است. پرسش این است که چرا با وجود تعهدی که دولت به توسعه همه مناطق دارد اما در عمل شاهد کارکردها و خروجی‌های متفاوتی در نواحی مختلف کشور هستیم. چرا راه دور برویم. در همین کرمان خودمان آیا نسبتی می‌توان میان ظرفیت‌های عظیم و متعددی که داریم با سطحی از رشد و توسعه که به آن دست یافته‌ایم، برقرار کرد؟ در میزگرد تحلیلی «اقتصاد کرمان» با محمدمهدی بهکیش اقتصاددان، علی میرزاخانی سردبیر ارشد گروه رسانه‌ای دنیای اقتصاد و محسن جلالپور فعال و تحلیل‌گر اقتصادی به بررسی آفات تمرکزگرایی و تحلیل ریشه‌های نابرابری‌‌ منطقه‌ای پرداخته‌ایم:
1398/03/23
آقای صنعت
بسیاری او را به تنهایی روایت تاریخ صنعتی شدن ایران می‌دانند. کسی که در راه‌اندازی و ایجاد سازمان مدیریت صنعتی، سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران، شرکت ملی مس و ده‌ها و نهاد و بنیاد دیگر صنعتی با واسطه یا بی‌واسطه نقش داشت. او فعالان اقتصاد و تجار بسیاری را که واردکننده بودند به راه‌اندازی کارخانجات در کشور تشویق کرد و از فعالان بخش خصوصی بسیار حمایت کرد تا صنایع جدید را وارد کشور کنند. حاصل حمایت‌ها و مدیریت این مرد راه‌اندازی کارخانه‌هایی همچون خودروسازی، اتوبوس‌سازی، لوازم خانگی، لوازم الکتریکی و... شد. و موجب شد تحولات عمده‌ای به خصوص در حوزه صنعت در کشور روی دهد. و بی‌شک مرد اول این تحول کسی نیست جز رضا نیازمند. مردی که 18 آذرماه امسال پس از 96 سال زندگی، رخ در نقاب خاک کشید.
کوثر نمک‌شناس: مردادماه امسال بود که با حضور محمدحسین طالبیان، معاون سازمان میراث فرهنگی کشور در استانداری کرمان، تخریب قریب‌الوقوع خانه شهر کرمان به طور کل منتفی شد. این اتفاق پس از آن می‌افتاد که چندین سال بود خانه شهر در دوراهی تخریب و نگهداری دست و پا می‌زد. از سویی مدیران شهرداری و استانداری درصدد تخریب خانه شهر بودند تا راه برای اجرای پروژه‌ای تحت عنوان میدان گفت‌وگو باز شود و در سوی دیگر افکار عمومی و رسانه‌ها تخریب قدیمی‌ترین آمفی تئاتر مدرن کرمان را به نفع شهر نمی‌دانستند.
پرونده
فرنوش حمیدپور دانشجوی دکترای جامعه شناسی تحلیلی بر تقدم و تاخر توسعه اقتصادی و اجتماعی؛
آیا شتاب فعلی برای حصول به چشم‌انداز، کافی است؟ محسن محمدی تحلیلگر اقتصادی
ترکیب اعضای هیئت رئیسه کمیسیون اقتصادی مشخص شد؛
ترکیب اعضای هیئت رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس در اجلاسیه چهارم، دوره دهم مجلس شورای اسلامی مشخص شد.محمدرضا پورابراهیمی در سال آخر دوره دهم مجلس ریاست کمیسیون اقتصادی را به الیاس حضرتی واگذار کرد.
1398/03/27 18:28
پورابراهیمی از ریاست کمیسیون اقتصادی کنار رفت؛
الیاس حضرتی با رای گیری اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس، به ریاست این کمیسیون و احمد انارکی محمدی نماینده رفسنجان به نایب رییسی آن انتخاب شد.
1398/03/26 15:21
تحلیل 3 عضو هیات علمی دانشگاه شهید باهنر کرمان از چشم انداز اقتصاد ایران؛
چشم انداز اقتصاد ایران در 9 ماه باقی مانده سال ۹۸ چگونه خواهد بود؟ آیا این روند نزولی قیمت ها در بازار طلا، ارز و خودرو ادامه پیدا کرده و قرار است مردم ایران سالی بهتری از سال ۹۷ را تجربه کنند؟ آیا چشم انداز مثبتی وجود دارد؟ اینها برخی از پرسش‌های مهمی است که این روز‌ها ذهن مردم را به خود مشغول کرده است.
1398/03/21 18:03
حسن پور با تاکید بر لزوم توجه به کاهش اتکا به نفت،مطرح کرد
نماینده سیرجان و عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس تاکید دارد تصمیم های خلق الساعه باعث آسیب به کشور می شود بنابراین ضمن اینکه باید وابستگی به نفت کاهش پیدا کند نباید این موضوع در هیاهوی احساسی صورت گیرد.
1398/03/21 11:09
در آستانۀ سفر شینزو آبه نخست وزیر ژاپن به تهران، وزارت خزانه‌داری آمریکا بخش بزرگی از صنعت پتروشیمی ایران را تحریم کرد.
1398/03/20 17:56
ترکیب هیات رئیسه کمیسیون انرژی در سال آخر مجلس دهم؛
ترکیب اعضای هیئت رئیسه کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در اجلاسیه چهارم، دوره دهم مجلس مشخص شد و حسین امیری نماینده زرند، عنوان «نایب رییس اول کمیسیون انرژی» را حفظ کرد.
1398/03/20 10:53
باید تمام دانشگاه‌های دولتی و غیردولتی سمت و سویی به آموزش‌های مهارتی بگیرند و این بحث جدی است؛ در کنار آن باید دستگاه‌های دولتی، نهادهای عمومی و بخش خصوصی نیز کمک کنند به این معنا که نیازهای ده سال آینده خود را اعلام کنند و مشخص باشد کشور در ده سال آینده به چه میزان نیروی متخصص در زمینه‌های گوناگون نیاز داریم.
1398/03/12 10:45
استاندار کرمان بنا را بر انتقاد مکرر از مجموعه ای از مدیران استان گذاشته که به اعتقاد او کم کار هستند و در مسیر توسعه استان با او همراه نیستند،هرچند تاکنون اشاره مستقیمی هم به نام این مدیران و دستگاه هایی که راهبری می کنند، نداشته است.باید منتظر ماند و دید آیا این انتقادها به تغییر رویه ای در استان منجر خواهد شد یا کاسه صبر «محمدجواد فدایی» لبریز خواهد شد و نام مدیران ناهمراه را از فهرست مدیریتی استان، خط خواهد زد و زمینه خروج آنها را فراهم خواهد کرد.
1398/03/09 01:44
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کرمان،خبر داد
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان بر نقش دستگاههای اجرایی استان در ارائه دقیق و به موقع اطلاعات خواسته شده در تهیه و تدوین و همچنین کیفیت تحلیل های ارائه شده در بیست و چهارمین گزارش اقتصادی ، اجتماعی و فرهنگی استان، تاکید کرد و ضمن اظهار امیدواری بر افزایش همکاری دستگاه‌های اجرایی استان در سال های آینده افزود: سازمان در راستای غنای محتوای گزارش فوق از نظرات علمی و اصلاحی کلیه صاحب نظران و نخبگان استقبال می کند.
1398/03/05 18:03
تحلیلی از محسن جلالپور
1398/03/05 14:25
بر اساس محاسبه دیوان محاسبات؛
مدیر کل دیوان محاسبات استان کرمان می گوید: بر اساس آمار دادسرا و شعب مستشاری دیوان ۹۹ درصد مدیران استان کرمان پاکدست هستند که این امر باعث افتخار و درخشش استان شده است.
1398/03/04 17:21
پیشخوان " اقتصاد کرمان "
سازمان آگهی‌ها: 2-32474271