• پنج شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۰ -
  • 09 December 2021

  • پنج شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۰ -
  • 09 December 2021
مدیرعامل هلدینگ سرمایه‌گذاری مس سرچشمه، تشریح کرد

راهبردهای کلان «سرچشمه» برای مشارکت در طرح‌های صنعتی

مهندس میلاد شمس مدیرعامل هلدینگ سرمایه‌گذاری مس سرچشمه در گفت و گو با «اقتصاد کرمان» به تشریح راهبردهای کلان «سرچشمه» برای مشارکت در طرح‌های صنعتی پرداخت و تصریح کرد: با توجه به اینکه شرکت سرمایه‌گذاری مس سرچشمه، بستر و زیرساخت‌ اجرای پروژه‌های EPC را در هلدینگ فراهم آورده، انجام این پروژه‌ها با اتکا به توانمندی‌های ایجاد شده، توجیه اقتصادی خواهد داشت...

                با توجه به آغاز عملیات خاکبرداری و تسطیح در پروژه فلوتاسیون خاتون آباد ، لطفا در خصوص ابلاغ این قرارداد و برنامه زمانبندی طراحی و اجرا توضیح بفرمائید ؟
قرارداد مذکور از مرداد ماه سال 1400 به شرکت سرمایه گذاری مس سرچشمه ابلاغ گردیده و برنامه زمان بندی دو ساله از شهریور ماه 1400 در نظر گرفته شده است و طراحی پایه و تفضیلی پروژه مذکور توسط شرکتهای ایرانی انجام خواهد پذیرفت .
                لطفا در خصوص پروژه فلوتاسیون خاتون آباد و ضرورت اجرای آن توضیح بفرمائید .
ضرورت اجرای پروژه فلوتاسیون همانطور که در مصاحبه های قبلی گفته شد از تصمیمات هوشمندانه کارفرما( شرکت ملی صنایع مس ایران ) است. فرآیند فلوتاسیون سرباره یک فرآیند تکمیلی ذوب است که با توجه به آنکه سرباره محصول فرعی فرآیند مذکور است استخراج مس محتوی از سرباره مذکور ؛ یک اقدام اجتناب ناپذیر می باشد که با فلوته نمودن سرباره ؛ مس محتوی بصورت کنسانتره مس به چرخه تولید بازخواهد گشت. در نهایت بازدهی اقتصادی فرآیند ذوب را در سبد فرآیندهای تولیدی بالا خواهد برد. با توجه به این مهم از طرفی اجرا نمودن پروژه فلوتاسیون سرباره خاتون آباد توسط شرکت سرمایه گذاری مس سرچشمه ، با توجه به تجربه اجرای پروژه فلوتاسیون سرباره مس سرچشمه ، بسیار مفید فایده است و در نهادینه نمودن نحوه اجرای پروژه های EPC در این مقیاس و رسوب دانش بومی طراحی و اجرای پروژه های فلوتاسیون در شرکت و توانمندسازی ساختار شرکت سرمایه گذاری مس سرچشمه موثر می باشد.
                این پروژه برای چه میزان تولید کنسانتره طراحی شده است ؟
این پروژه با ظرفیت ورودی روزانه 1980 تن سرباره و خروجی سالیانه 36000 تن کنسانتره مس برنامه ریزی گردیده است
                در طراحی و اجرای این پروژه با توجه به تجربه شرکت سرمایه گذاری مس سرچشمه در پروژه فلوتاسیون مجتمع مس سرچشمه ، چه میزان از دانش و تخصص داخلی استفاده شده است ؟
طراحی پایه پروژه فلوتاسیون سرباره مس سرچشمه توسط صاحب تکنولوژی خارجی انجام پذیرفته بود اما در پروژه خاتون آباد همانگونه که عرض شد هر دو طراحی توسط شرکت های داخلی با توجه به استفاده از دانش بومی سازی شده، انجام شده است .
                در خصوص تامین تجهیزات و نحوه حل مشکلات تحریم توضیح دهید.
در پروژه مذکور برای تامین تجهیزات اصلی در حال بررسی تامین‌کنندگان داخلی و خارجی هستیم که انشالله در آینده نزدیک پس از اتمام بررسی و ارزیابی نتایج وضعیت تامین کننده تجهیزات اصلی شفاف خواهد شد.
                در شرایط فعلی ورود شرکت سرمایه‌گذاری به پروژه‌های بزرگ و زمان‌بری که نیازمند اعتبارات ارزی هم هستند آیا توجیه اقتصادی دارد ؟
 بله با توجه به آنکه شرکت سرمایه‌گذاری مس سرچشمه زیرساخت‌های پروژه EPC را فراهم آورده و از طرفی تجربه اجرای EPC را مجددا در خود احیا نموده است انجام پروژه‌های بزرگ نیز با توجه به توانمندی‌های ایجاد شده برای شرکت سرمایه‌گذاری مس سرچشمه توجیه اقتصادی خواهد داشت و از سه منظر می‌توان به این مهم پرداخت. منظر قابلیت ایجاد شده در شرکت سرمایه گذاری مس سرچشمه و منظر دیگر به‌عنوان بازوی اجرایی شرکت ملی صنایع مس ایران در اجرای پروژه های EPC  در حوزه توسعه و تولید و منظر آخر آن است که قاعدتا در مسیر توانمندسازی هستیم و ارتقاء سطح کیفی فرآیندهای سازمان باعث ارتقاء بهره‌وری سرمایه و نیروی انسانی سازمان خواهد گردید و از منظر توسعه کسب و کار می تواند در افزایش بازدهی شرکت‌های تابعه به‌ صورت مستقیم و غیرمستقیم تاثیرگذار باشد.
                برنامه شرکت برای فعالیت در حوزه پروژه‌های صنعتی چیست و آیا پروژه‌های دیگری در دست اقدام دارید ؟
همانگونه که در پاسخ سوالات قبل اشاره شد ؛ بله ، با توجه به زیرساخت‌ها و توانمندی‌های ایجاد شده در شرکت سرمایه‌گذاری سرچشمه این مورد در راستای توانمندسازی شرکت و افزایش بازدهی زیرساخت‌های شرکت در راهبردهای کلان شرکت سرمایه‌گذاری مس سرچشمه طرح‌ریزی گردیده و به همین منظور گام‌های اجرایی در این خصوص برنامه‌ریزی و عملیاتی شده است و در خصوص پروژه جدید با شرکت ملی صنایع مس ایران در پایان مراحل رایزنی هستیم.
                با توجه به ظرفیت و توان پیمانکاری EPC در شرکت سرمایه‌گذاری مس سرچشمه ، آیا برنامه‌ای برای پذیرش پروژه‌های صنعتی بزرگ در حوزه‌های خارج از صنایع مس وجود دارد ؟
شرکت سرمایه‌گذاری مس سرچشمه با توجه به ساختار و پتانسیل‌های داخل بخصوص در زمینه ساخت و راه‌اندازی کارخانه‌های فلوتاسیون ( پر عیار کنی) از این مساله استقبال خواهد کرد و در برنامه‌های آتی، دستیابی به این اهداف در حوزه‌های مغز افزار؛ نرم افزار و سخت افزار و زیرساخت‌های اجرایی یک شرکت EPC  کار طرح‌ریزی کرده است بنابراین با توجه به برنامه‌های عملیاتی مدون در مسیر رشد و تعالی یک شرکت EPC کار چابک و هدفمند؛ شرکت سرمایه‌گذاری مس سرچشمه گام خواهد برداشت.بر این اساس، شرکت سرمایه‌گذاری مس سرچشمه با امید به آنکه در مسیر توسعه صنعت مس به عنوان بازوی اجرایی کلیدی شرکت ملی صنایع مس ایران ایفای نقش نماید، اقدام به سرمایه‌گذاری در این حوزه کرده است.   
لینک کوتاه خبر: https://eghtesadkerman.ir/3984
اخبار مرتبط
نظرات شما