• شنبه ۷ خرداد ۱۴۰۱ -
  • 28 May 2022

  • شنبه ۷ خرداد ۱۴۰۱ -
  • 28 May 2022
به میزبانی مجتمع مس سرچشمه؛

در سرچشمه برگزار شد«نوزدهمین مسابقات ملی مهارت»

«نوزدهمین مسابقات ملی مهارت» در شهر مس سرچشمه با حضور شرکت‌کنندگانی از 11 استان برگزار شد.این رویداد از آن جهت حائز اهمیت است که وجود مجتمع مس سرچشمه و سایر مجتمع‌های صنعتی استان، فرصتی طلایی برای توسعه مهارت‌آموزی به عنوان پیش‌نیاز تحول صنعتی و معدنی استان کرمان قلمداد می‌شود.

شرکت مس در راستای توسعه متوازن گام برداشته است
معاون پشتیبانی مجتمع مس سرچشمه رفسنجان با بیان اینکه شرکت ملی صنایع مس ایران جزو چهار شرکت برتر بورسی کشور است، گفت: این صنعت در سال‌های اخیر در راستای توسعه متوازن گام برداشته و در تولید و فروش داخلی و صادرات هم در سخت‌ترین شرایط، رکوردهای چشمگیری داشته است.
مهندس اصغر صالحی در آیین افتتاحیه نوزدهمین دوره مسابقات ملی مهارت که در رشته کنترل صنعتی به میزبانی مجتمع مس سرچشمه رفسنجان در حال برگزاری است، بیان‌ کرد: صنعت مس در کنار همه فعالیت‌های تولیدی خود، به مسئولیت‌ اجتماعی در راستای محرومیت‌زدایی، ایجاد اشتغال، و… توجه ویژه داشته است.
به گزارش روابط عمومی مس سرچشمه؛وی افزود: همچنین مجتمع مس سرچشمه رفسنجان در راستای اهتمام جدی در زمینه توسعه متوازن و با عنایت به اهمیت سرمایه‌گذاری در عرصه آموزش و بسترسازی برای مهارت‌آموزی، از رویدادهایی همچون مسابقات ملی مهارت، حمایت کرده است.
مشارکت 11 استان در نوزدهمین دوره مسابقات ملی مهارت
مدیر امور ‌آموزش و تجهیز نیروی انسانی مجتمع مس سرچشمه گفت: «نوزدهمین مسابقات ملی مهارت» در شهر مس سرچشمه با حضور شرکت‌کنندگانی از 11 استان برگزار شد.
وحید امیری با اعلام این خبر اظهار داشت: مسابقات در 5 رشته مهارتی از جمله  تراش cnc، فرزcnc،طراحی مکانیک و تعمیر ماشین آلات دیزلی برگزار شده و شرکت مس میزبانی رشته «کنترل صنعتی» را برعهده گرفته است.
امیری گروه سنی شرکت کنندگان را 19 تا 23 سال اعلام کرد و افزود: مراسم اختتامیه روز پنجشنبه 27 آبان ماه برگزار می شود و از این میان 3 نفر به اردوی تیم ملی اعزام شده که در نهایت یک منتخب  برای حضور در مسابقات جهانی  به شانگهای چین اعزام می‌شود.
وی با اشاره به انتخاب داورها از سوی سازمان فنی و حرفه‌ای درباره دلایل انتخاب شرکت مس به‌عنوان میزبان بیان کرد: این شرکت به دلیل برخورداری از تجهیزات و امکانات لازم به عنوان میزبان انتخاب شده تا شرایط مناسبی را برای شرکت‌کنندگان فراهم کند.
امیری تصریح کرد: حمایت از برگزاری این مسابقات در راستای مأموریت تدوین شده در حوزه آموزش و به‌ منظور فراهم کردن فرصت‌های یادگیری تخصصی و عمومی، توسعه آموزش و مدیریت دانش پرسنل شرکت صورت گرفته است.
مدیر امور ‌آموزش و تجهیز نیروی انسانی مجتمع مس سرچشمه با بیان این که دریافت مجوز جوارکارگاهی ازسوی سازمان فنی و حرفه‌ای کشور یک موفقیت برای شرکت مس محسوب می‌شود، عنوان کرد: اخذ این مجوز و ایجاد فضای آموزشی مناسب به منظور افزایش مهارت پرسنل و فرزندانشان از دیگر دلایل میزبانی شرکت مس در این دوره از مسابقات است.
کسب مجوز مهارت‌آموزی در مرکز جوارکارگاهی مجتمع
رئیس برنامه‌ریزی آموزشی امور آموزش و تجهیز نیروی انسانی مجتمع مس سرچشمه رفسنجان نیز در این مراسم اظهار کرد: دغدغه راه‌اندازی مرکز جوارکارگاهی از شهریور 99 آغاز شد و توانستیم مجوز راه‌اندازی این مرکز را در ابتدای امسال دریافت کنیم.
زهرا احمدی افزود: همچنین مجوز مهارت‌آموزی را در رشته‌های معدن و مکانیک کسب کردیم و با سازمان فنی و حرفه‌ای کرمان تعامل مستمر داریم که بسیار کمک‌کننده است.
وی در پایان گفت: از مسئولان به‌ویژه مهندس احمدی مدیر مجتمع مس سرچشمه رفسنجان و مدیران دیگر مجتمع که با ما همراهی کردند تشکر می‌کنیم.
رشته کنترل صنعتی چه کاربردهایی دارد؟
مدیر رشته کنترل صنعتی اداره‌کل آموزش فنی و حرفه‌ای استان کرمان هم در این مراسم اظهار کرد: رشته کنترل صنعتی شامل دو فیلد تاسیسات الکتریکی و اتوماسیون است.
محمد مستقیمی بیان کرد: متخصصان کنترل صنعتی توانایی کار با پی ال سی، مدارهای برق صنعتی، درایو و شبکه‌های صنعتی را دارند و اهمیت کنترل صنعتی از آنجایی آغاز شده که مهم‌ترین اصل سازمان‌های صنعتی، ایمنی افراد است.
وی ادامه داد: برای اینکه امنیت یک سازمان تامین شود باید کیفیت کالا بالا باشد و در صورت نقص دستگاه‌ها اطلاع داده و رفع شود.
مستقیمی با اشاره به اینکه اطلاع دادن از معیوب شدن بخشی از دستگاه‌های تولید در سازمان‌ها و صنایع بزرگ امکان‌پذیر نیست، تصریح کرد: وجود سیستم کنترل صنعتی در اینجا حائز اهمیت و موثر است و کنترل‌هایی که صورت می‌گیرد برای بهره‌برداری از فرایندهای صنعتی است و این بهبود در کیفیت محصولات و راندمان موثر است و هدف اصلی هم مدیریت و کنترل فرایندهای صنعتی است.
نقش مهارت‌آموزی در رشته‌های صنعتی
مدیرکل سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای استان کرمان نیز در این مراسم  با اشاره به اینکه تربیت نیروی کار ماهر در شکوفاشدن صنعت و بنگاه‌های اقتصادی موثر است گفت: پنج رشته مهارتی شامل تراش و فرز cnc، طراحی مهندسی مکانیک، تعمیر و نگهداری ماشین‌آلات سنگین و کنترل صنعتی مورد نیاز صنعت کشور هستند.
محمدرضا جهانگیری افزود: در یک‌سال‌ونیم اخیر دغدغه راه‌اندازی مرکز جوارکارگاهی در مجتمع مس سرچشمه رفسنجان وجود داشت تا اینکه مجوز آن اواخر سال گذشته صادر و این مرکز در منطقه معدنی سرچشمه ایجاد شد تا نیروی کار ماهر برای صنعت مس ایران تربیت و به‌کار گرفته شود. مرکز جوارکارگاهی مجتمع مس سرچشمه در کشور بی‌نظیر است.
وی بیان کرد: اگر تربیت در نسل جوان در رشته‌های کشاورزی و صنعتی رقم می‌خورد اکنون با نرخ بیکاری در قشر تحصیل‌کرده مواجه نبودیم و رشد و توسعه در کشور بیش از پیش اتفاق می‌افتاد.
جهانگیری تصریح کرد: نرخ بیکاری فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های ایران دوبرابر نرخ بیکاری مردم عادی است؛ یعنی شخصی که دانشگاه می‌رود شانس اشتغال وی به نصف کاهش می‌یابد.
وی خاطرنشان کرد: اگر فرد جوان مهارت‌آموزی در رشته‌های مورد نیاز کشور اعم از صنعتی و کشاورزی را پی‌بگیرد مشکلات بعد از فارغ‌التحصیلی و بیکاری پدیدار نمی‌شود.
وی نرخ بیکاری در استان کرمان را 11.5 درصد اعلام کرد و گفت: نرخ بیکاری فارغ‌التحصیلان دانشگاهی در استان 24درصد است.
مدیرکل سازمان فنی و حرفه‌ای استان کرمان بیان کرد: برگزاری المپیادهای مهارتی رشته‌های مورد نیاز صنایع مختلف کشور می‌تواند در کنار برگزاری المپیاد رشته‌های نظری آموزش و پرورش (شیمی، فیزیک، ریاضی و غیره) کارآمد، مفید و موثر باشد.
وی با اشاره به اینکه مجتمع مس سرچشمه رفسنجان همواره گام‌های موثر برداشته و در تنگناهای اقتصادی کشور یاریگر ایران بوده است افزود: این صنعت اکنون برای نخستین‌بار در کشور آزمون ملّی مهارت رشته کنترل صنعتی را برگزار می‌کند که مایه افتخار است.
جهانگیری ادامه داد: شرکت مس به این پی برده است که مهارت‌آموزی در رشته‌های صنعتی می‌تواند در راندمان تولید و افزایش کیفیت محصولات موثر باشد.
وی با بیان اینکه آموزش یک نوع سرمایه‌گذاری درازمدت برای نسل جوان است و کشور با نسل جوان ماهر و کارآمد به رشد و توسعه پایدار دست پیدا می‌کند گفت: اگر نیروی کار مورد نیاز صنعت کشور را تربیت کنیم قطعا برای بنگاه اقتصادی آورده خوبی است.
وی تصریح کرد: در تربیت نیروی انسانی باید خروجی مورد قبول باشد در غیر این صورت اتلاف منابع آموزشی کشور بروز می‌کند.
لینک کوتاه خبر: https://eghtesadkerman.ir/4024
اخبار مرتبط
نظرات شما