• پنج شنبه ۶ مهر ۱۴۰۲ -
  • 28 September 2023

  • پنج شنبه ۶ مهر ۱۴۰۲ -
  • 28 September 2023
مرکز آمار شاخص قیمت تولیدکننده بخش معدن را اعلام کرد

پایان موج افزایش قیمت معدنی‌ها

تحت تأثیر افزایش قیمت‌های جهانی بسیاری از محصولات معدنی در سال گذشته، قیمت فروش تولیدکنندگان این بخش در ایران هم با تورم سالانه بالایی همراه شده بود، به طوری که در بهار سال گذشته قیمت‌های این بخش ۶۴.۵ درصد بیشتر از بهار ۹۹ شده بود.

اما حالا این تورم نقطه‌ای سالانه به عدد ۲۷.۴ درصد کاهش یافته که نشان می‌دهد شتاب رشد قیمت‌های این بخش کاهش یافته است.
مرکز آمار ایران گزارش شاخص قیمت تولیدکننده (PPI) را برای بخش معدن منتشر کرده است. برای آشنایی با مفهوم و کارکرد شاخص قیمت تولیدکننده می‌توانید به گزارش «شکاف بزرگ تورم آب و غذا» مراجعه کنید. بنا بر گزارش مرکز آمار در فصل بهار ١٤٠١، شاخص قیمت تولیدکننده بخش معدن ١١٧٨,٢ بوده که نسبت به فصل قبل (تورم فصلی) ٧.٤ درصد افزایش، نسبت به فصل مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه)  ٢٧.٤ درصد افزایش و در چهارفصل منتهی به فصل جاری نسبت به دوره مشابه سال قبل (تورم سالانه) ٦٢.١ درصد افزایش داشته است.
افزایش تورم فصلی
در فصل بهار ١٤٠١، درصد تغییرات شاخص قیمت تولیدکننده بخش معدن نسبت به فصل قبل (تورم فصلی) ٧,٤ درصد بوده که در مقایسه با همین اطلاع در فصل قبل (٣.٢ درصد)، ٤.٢ واحد درصد افزایش داشته است. به عبارتی، میانگین قیمت دریافتی توسط تولیدکنندگان محصولات معدنی به ازای تولید محصولات­شان در داخل کشور، در فصل بهار ١٤٠١ نسبت به فصل قبل از آن، ٧.٤ درصد افزایش داشته است. در این فصل بیش­ترین تورم فصلی با ٢٣.٨ درصد مربوط به گروه "سایر معادن" و کم­ترین تورم فصلی با ٥.٦ درصد مربوط به گروه "کانه های فلزی" می­باشد.
کاهش تورم نقطه به نقطه
در فصل بهار ١٤٠١، درصد تغییرات شاخص قیمت تولیدکننده بخش معدن نسبت به فصل مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه) ٢٧,٤  درصد بوده که در مقایسه با همین اطلاع در فصل قبل (٦٤.٥ درصد)، ٣٧.١ واحد درصد کاهش داشته است. به عبارتی، میانگین قیمت دریافتی توسط تولیدکنندگان محصولات معدنی به ازای تولید محصولات­شان در داخل کشور، در فصل بهار ١٤٠١ نسبت به فصل مشابه سال قبل، ٢٧.٤ درصد افزایش داشته است. در این فصل بیش­ترین تورم نقطه به نقطه با ٥٣.٧ درصد مربوط به گروه "سایر معادن" و کم­ترین تورم نقطه به نقطه با ٢٤.٣ درصد مربوط به گروه "کانه های فلزی" می­‌باشد.
کاهش تورم سالانه
در فصل بهار ١٤٠١، درصد تغییرات شاخص قیمت تولیدکننده بخش معدن در چهار فصل منتهی به فصل جاری نسبت به دوره مشابه سال قبل ٦٢,١ درصد می­باشد که در مقایسه با همین اطلاع در فصل قبل (٩٢.٩ درصد)، ٣٠.٨ واحد درصد کاهش داشته است. به عبارتی، میانگین قیمت دریافتی توسط تولیدکنندگان محصولات معدنی به ازای تولید محصولات­شان در داخل کشور، در چهار فصل منتهی به بهار ١٤٠١ نسبت به دوره مشابه سال قبل، ٦٢.١ درصد افزایش داشته است. در این فصل بیش­ترین تورم سالانه مربوط به گروه "زغال­سنگ" با ٦٤.٢ درصد و کم­ترین تورم سالانه مربوط به گروه "سایر معادن" با ٥٨.٣ درصد می­‌باشد.
لینک کوتاه خبر: https://eghtesadkerman.ir/4768
اخبار مرتبط
نظرات شما