• جمعه ۱۵ مهر ۱۴۰۱ -
  • 07 October 2022

  • جمعه ۱۵ مهر ۱۴۰۱ -
  • 07 October 2022
تحول در برنامه‌ریزی توسعه‌ای استان؛

الزامات اثرگذاری اتاق بازرگانی بر اقتصاد کرمان

چه اتفاقی در استان کرمان رقم خورده که با همه ظرفیت‌های خارق‌العاده و کم‌نظیری که استان از آن برخوردار است، ثمره این توانمندی نصیب مردم زحمتکش کرمان نشده است.جلیل کاربخش راوری نایب رییس اتاق بازرگانی کرمان در یادداشت زیر به این مساله و نقشی که اتاق بازرگانی به عنوان نهاد بخش خصوصی در تغییر این وضعیت و شتاب دادن به توسعه استان می‌تواند ایفا کند، پرداخته است.

خطه کرمان از دیرباز مهد تفکر و فرهنگ بوده که روزگاری حیطه کل شرق و جنوب شرقی کشور را در بر می‌گرفته است. نام کرمان برگرفته از ده شاخه اصلی پارسیان که به جنوب ایران آمدند می باشد.
 بدون آنکه بخواهم به تاریخ کهن بپردازم که حداقل از 220 سال پیش از میلاد مستند تاریخی به نام کرمان وجود داشته در همین روزگاران نه چندان دور، ایالات کرمان از شرق به بلوچستان از شمال به خراسان و از غرب به فارس و از جنوب به خلیج فارس اتصال داشته است.
استان کرمان علاوه بر پیشینه تاریخی،  از مهمترین نقاط کشور به لحاظ مناطق حفاظت شده و گونه های کمیاب زیستی است بطوری که بیش از ۱۹ درصد پرندگان و ۴۶ درصد پستانداران حمایت شده در این منطقه قرار دارند، صنعت قالی بافی کرمان هنر اصلی دست مردمان این آب و خاک بوده و وجود منابع معدنی و همچنین بخش کشاورزی آن را در زمره استان‌های برجسته ایران قرار داده است.
مشاهیر برجسته کرمان از شاه نعمت الله ولی،خواجوی کرمانی گرفته تا باستانی پاریزی، روح‌الله خالقی،احمد بهمنیار، عبدالله دهش، سعید نقیبی، عباس ریاضی کرمانی تا متفکران و اندیشه ورزان نامی همچون میرزا آقاخان کرمانی،  شیخ احمد روحی، ناظم السلام کرمانی، مجدالسلام کرمانی بوده که نقش فرزندان کرمان را در ادوار اخیر در فرهنگ سازی از دوره مشروطیت تا کنون بی همتا بوده است.
اقتصاد کرمان انباشتی از محصولات زیر زمینی معادن و کشاورزی است که با صنعت سازنده این دو حوزه توانسته در صادرات غیرنفتی نقش برجسته ایفا نماید. دولت‌های مستقر در بعد از انقلاب، علیرغم سیاست های شعاری، توجه خاصی به این ویژگی استانی مبذول نداشته  به طوری که در چند سال اخیر توأم با سیاست‌های نابخردانه شاهد یورش آسیب‌های زیست محیطی چون سرما زدگی، گرمازدگی، خشکسالی و زلزله هم بوده ایم بطوری که پیش‌بینی می‌شود محصول پسته استان از 200 هزار تن برخی سنوات گذشته به 20هزار تن در سال جاری رسیده باشد.
 در این رابطه نقش اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی استان در نقش آفرینی اقتصادی این استان بسیار مهم است و لذا برای انجام امور مهم، داشتن یک برنامه اقتصادی که بتواند همسو با برنامه‌های توسعه اقتصادی کشور در بلندای استان عمل کند ضروری است.
 استان کرمان با دارا بودن معادن خدادادی و کشاورزی حاصل از دسترنج کشاورزان می تواند در راهبرد برنامه‌های توسعه ای منطقه و ایران تاثیرگذار باشد. اگرچه مصوبه تقسیم استان به دو استان کرمان و کرمان جنوبی هنوز باید ها و نبایدها و شاید  و نشایدهایی مهم از هم اکنون مطرح است .ویژگی های  استان شامل  هفت اثر ثبت شده تاریخی در یونسکو در رتبه نخست کشور، درآمد حاصل از صادرات غیرنفتی رتبه‌ی اول و دارا بودن رتبه اول باغات کشوری با ۱۷% باغات کشور، مهم ترین تولید کننده مس کشور، وجود مجتمع سنگ آهن گل گهر سیرجان با ظرفیت 2/1 میلیارد تن ذخیره و حضور سه منطقه ویژه اقتصادی سیرجان، رفسنجان، ارگ جدید بم و سطح زیر کشت حدود 300 هزار هکتار باغ پسته است  که تاکنون نتوانسته ایم ثمره این توانمندی را نصیب مردم زحمتکش استان سازیم.
 برنامه ریزی توسعه ای کرمان؛چه باید کرد؟
 با پیش‌گفته‌های قبلی، فعالان اقتصادی چه کنند که هم منافع عقلایی بیشتری را نصیب خود و هم استان کرمان را محدودیت زدائی کنند؟.
اگرچه در افکار عمومی چنان شایعه شده که چهره‌های شاخص همچون شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی، علی اکبر هاشمی رفسنجانی، دکتر باهنر، مرعشی و . . . کرمانی بوده  لذا کرمانی ها  در کشور دست بالا را دارند اما واقعیت خلاف این را نشان می‌دهد. استان کرمان با همه امکانات و منابع خدادادی و تلاش های انسانی بعمل آمده هنوز هم در محرومیت و فقدان توسعه به سر می‌برند لذا ما فعالان اقتصادی همچون پیشینیان خود وظیفه داریم با ارائه برنامه‌های عملی -اجرایی کوشش کنیم سهم کرمان در برنامه های توسعه اجتماعی - اقتصادی به اندازه توانمندی آن در نظر گرفته شود.
 باید راهکارهایی را شناسایی کنیم تا دوره آسیب‌های به ظاهر خشکسالی 15ساله که از سال 1386 شروع شده کاهش یابد.
 از دیگر مولفه های اقتصادی تامل‌برانگیز رتبه محیط کسب و کار استانی است که در کرمان در بهار ۱۴۰۱ از دو سال قبل بدتر شده است. از سویی اگر موفق نشویم بازار پسته را از بحران فعلی نجات دهیم آمریکا با صادرات حدود ۶۰۰ هزار تن پسته ایران را به طور کامل از بازار جهانی حذف خواهد کرد و لذا دولت باید در سیاست ارز صادراتی از یک طرف و تخصیص منابع لازم برای آفت‌زدائی و سرمازدائی از منطقه  از طرف دیگر به بازار کشاورزی یاری رساند تا حاصل آن را در کسب منابع ارزی مشاهده نماید.
لینک کوتاه خبر: https://eghtesadkerman.ir/4919
اخبار مرتبط
نظرات شما