• پنج شنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ -
  • 30 November 2023

  • پنج شنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ -
  • 30 November 2023
بررسی طرح‌های توسعه جهان فولاد سیرجان؛

تازه‌نفس فولادی در انتظار پروژه‌های بزرگ

جهان فولاد سیرجان در مردادماه سال جاری با درآمد هزار و ۱۳۳میلیارد تومانی توانست درآمدهای فصل تابستان خود را تا پایان مرداد به۲هزار و ۱۵۵میلیارد تومان برساند و ۸۲ درصد درآمدهای فصل بهار این شرکت را محقق کند...

شرکت جهان فولاد سیرجان با نماد «فجهان» در سال ۱۳۸۸ فعالیت خود را در زمینه تولید محصولات فولادی از جمله آهن اسفنجی با ظرفیت سالانه یک میلیون تن آغاز کرد.
این شرکت هم‌اکنون با ظرفیت واقعی ۹۰۰هزار تن آهن اسفنجی، ۵۴هزار تن بریکت سرد، ۵۰۰ هزار تن نورد(میلگرد ساختمانی) و ظرفیت یک میلیون تنی کارخانه ذوب و ریخته‌گری مشغول به فعالیت است. مبنای قیمتگذاری شمش فولادی این شرکت بر اساس ۹۵ درصد فوب بندر عباس و میلگرد ساختمانی این شرکت ۱۱۰ درصد قیمت شمش فولاد خوزستان مشخص می‌گردد.
«فجهان» در تاریخ ۱۹ شهریور ۱۴۰۱ ارزش بازاری بالغ بر ۱۸هزار میلیارد تومان دارد و نسبت قیمت به درآمد ۱۷.۶ دارد که از میانگین گروه فلزات اساسی بسیار بالاتر است. سهامداران عمده جهان فولاد سیرجان که بیش از ۷۰ درصد سهام این شرکت  را در اختیار دارند، شرکت صنعتی معدنی گل گهر با ۴۵ درصد مالکیت و صندوق بازنشستگی ملی مس با ۲۵ درصد هستند که  بزرگ‌ترین سهامداران این شرکت محسوب می‌شوند.
بررسی طرح‌های توسعه جهان فولاد سیرجان
احداث کارخانه‌های احیا مستقیم مگامدول  و احیای فاز دوم  آهن اسفنجی  با مجموع ظرفیت ۲میلیون و ۷۴۰ هزار تن  در حال احداث است که احیا مستقیم مگامدول  تا پایان بهار ۱۴۰۱ تنها ۲۹ درصد و فاز دوم این طرح ۵۴ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است که برآورد می‌شود احیای مستقیم ۶۷ درصد و فاز دوم ۸۱درصد پیشرفت داشته باشند. بر اساس گزارش های شرکت، مجموع  هزینه‌های این دو طرح ۹هزارو ۷۵۲ میلیارد تومانی برآورد می‌شود.
بررسی وضعیت تولید و فروش شرکت
«فجهان» در فرآیند تولید خود، گندله را به آهن اسفنجی و سپس شمش فولادی تبدیل می‌کند که بخشی  از آن را به محصولات نورد و بخش دیگر را در بازار های داخلی و خارجی به فروش می‌رساند. گندله مورد نیاز این شرکت بیشتر از سوی شرکت گل گهر تامین می‌شود.
این شرکت در مرداد ماه ۱۴۰۱ با تولید ۲۰۲ هزار تن محصول نسبت به تیر ماه سال جاری ۴.۶ و نسبت به ماه مشابه سال گذشته ۴۳ درصد افزایش تولید را ثبت کرده است. "فجهان" همچنین در فروش محصولات خود در مرداد سال جاری نیز نسبت به ماه قبل ۲۶ درصد و نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۶۰ درصد افزایش فروش را رقم زده است.
وضعیت فروش و سودآوری «فجهان»
جهان فولاد سیرجان در مرداد ماه سال جاری با درآمد هزار و ۱۳۳میلیارد تومانی توانست درآمدهای فصل تابستان خود تا پایان مرداد به۲هزار و ۱۵۵میلیارد تومان برساند که ۸۲ درصد درآمدهای فصل بهار این شرکت را محقق کند. این شرکت در مرداد ماه با کاهش نرخ فروش دو محصول اصلی خود یعنی میلگرد و شمش فولادی روبرو شد اما با این حال به لطف افزایش میزان فروش این محصولات با رشد۱۰ درصدی درآمد مرداد ماه همراه شد.
روند سودآوری فصلی شرکت
جهان فولاد سیرجان در بهار ۱۴۰۱ با سود خالص۲۹۶ میلیارد تومانی نسبت به زمستان سال قبل رشد قابل توجهی داشت. سود خالص زمستان۱۴۰۰ این شرکت به دلیل افزایش قابل توجه هزینه‌های مالی شرکت کاهش قابل توجهی داشت که به دلیل طرح‌های توسعه‌ای متعدد این شرکت این افزایش قابل پیش‌بینی بود. همچنین افزایش هزینه‌های انرژی و بهای تمام شده در زمستان منجر به کاهش سود ناخالص شرکت با وجود رکورد زنی فروش شرکت در اسفند ماه شد (جهان فولاد سیرجان در اسفند ۱۴۰۰ با فروش ۱۳۱هزار تن رکورد فروش محصولات خود را در یک سال اخیر شکست)
لینک کوتاه خبر: https://eghtesadkerman.ir/4928
اخبار مرتبط
نظرات شما