• یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ -
  • 10 December 2023

  • یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ -
  • 10 December 2023
ایمنی جامعه نسبت به آنفلوآنزا کم شده است؛

عبور کرمان از موج هفتم کرونا

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان گفت: با توجه به اینکه در سه سال اخیر همه گیری آنفلوآنزا نداشتیم لذا ایمنی نسبی جامعه نسبت به آنفلوآنزا کم شده است لذا توصیه می کنیم که زنان باردار، افراد دارای بیماری زمینه ای و سالمندان واکسن آنفلوآنزا را دریافت کنند.

دکتر سعید صحبتی درباره آخرین وضعیت استان کرمان از لحاظ شیوع ویروس کرونا به ایسنا می گوید: خوشبختانه شرایط کرونایی استان کرمان، مطلوب است و به طور کامل موج هفتم را پشت سر گذاشته ایم.
به گفته او، در حال حاضر ۱۹ شهرستان استان در وضعیت زرد کرونایی و شهرستان های عنبرآباد و ریگان در وضعیت آبی و شهرهای کوهبنان و سیرجان در وضعیت پرخطر کرونایی قرار دارند.
سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان از افت قابل توجه تعداد بیماران بستری و سرپایی مبتلا به کرونا در استان نسبت به هفته های مردادماه خبر داد و افزود: درحال حاضر ۵۰ بیمار مبتلا به کووید ۱۹ در بیمارستان های استان کرمان بستری هستند. به طور متوسط روزانه بین ۵ تا ۱۵ نفر در بیمارستان های استان بستری می شوند و تقریبا تعداد ترخیص های روزانه نیز به همین میزان است.
طبق اعلام او، تعداد جان باختگان کرونایی استان به حدود ۱۰ مورد در هفته رسیده است هرچند حتی یک مورد هم زیاد است و به امید روزی که آمار مرگ و میر کرونایی به صفر رسد.
مدیر گروه مبارزه با بیماری های معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان در قیاس موج هفتم به پیک های چهارم و پنجم می گوید: هم طول مدت موج کوتاه تر بود و هم قله پیک پایین تر بود به گونه ای که تعداد بیماران بستری و فوتی این موج با موج های قبلی اصلا قابل مقایسه نیست و دلایل آن را می توان در واکسینه شدن جمعیت زیادی از جامعه و همچنین کمتر بودن کشندگی و تهاجم این سویه نسبت به سویه های قبلی، دانست.
او میزان دریافت کنندگان دز چهارم کرونا در استان را رضایت بخش ندانست و عنوان کرد: حدود ۹۱ درصد جمعیت بالای ۱۲ سال استان دز اول، ۸۱ درصد این جمعیت نوبت دوم و حدود ۵۶ درصد آنها دز سوم کرونای خود را تزریق کرده اند لذا ایمنی نسبی در جامعه ایجاد شده است.
«کسانی که در هفته های اخیر جان خود را به دلیل ابتلا به کووید ۱۹ از دست دادند عمدتا یا واکسن کرونا تزریق نکرده یا واکسیناسیون آنها ناقص بوده است و سن بیشتر فوت شدگان بالای ۶۰ سال بوده که دارای بیماری زمینه ای بودند بنابراین سالمندان و افراد دارای بیماری زمینه در تکمیل واکسیناسیون خود و رعایت پروتکل های بهداشتی با حساسیت بیشتری دنبال کنند.» این بخشی از توصیه های سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان در این گفت و گو بود.
به گزارش ایسنا، او با اشاره به پشت سر گذاشتن ایام اربعین تصریح کرد: تاکنون گزارشی از افزایشی بیماری کرونا در استان در پی برگشت زائرین اربعین حسینی از عراق نداشتیم اما هنوز برای قضاوت زود است و باید یک هفته دیگر صبر کنیم و سپس در این خصوص اظهار نظر کرد.
طبق اعلام سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان، در آستانه بازگشایی مدارس هستیم و خوشبختانه بیش از ۹۰ درصد دانش آموزان بالای ۱۲ سال سه نوبت واکسن کرونای خود را دریافت کرده اند اما درصد واکسیناسیون گروه سنی ۵ تا ۱۲ سال پایین بوده و قابل قبول نیست و تاکید می شود که دانش آموزان دز چهارم واکسن کرونای خود را تزریق کنند اما هیچ اجباری در این زمینه نیست.
مدیر گروه مبارزه با بیماری های معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان می افزاید: دانش آموزان در کلاس درس حتما از ماسک استفاده کنند و نظارت جدی بر تهویه کلاس ها و رعایت شیوه نامه های بهداشتی خواهیم داشت و توصیه می کنیم که متولیان مربوطه از فرصت باقیمانده برای رفع نواقص استفاده کنند
صحبتی درباره رسیدن فصل پاییز و شیوع بیماری آنفلوآنزا نیز به ایسنا می گوید: چند مورد مشکوک ابتلا به آنفلوآنزا در استان داشتیم که خوشبختانه جواب آزمایش آنها منفی شده است و چند روز آینده توزیع واکسن آنفلونزا توسط بخش دولتی و خصوصی آغاز خواهد شد و در مرحله اول به دلیل محدودیتی که در تعداد واکسن توزیع شده داریم، اولویت با سالمندان بالای ۶۰ سال و افراد دارای بیماری زمینه بوده و در مراحل بعد احتمالا برای سایر گروه های سنی خواهیم داشت.
او تاکید کرد: با توجه به اینکه در سه سال اخیر همه گیری آنفلوآنزا نداشتیم لذا ایمنی نسبی جامعه نسبت به آنفلوآنزا کم شده است لذا توصیه می کنیم که زنان باردار، افراد دارای بیماری زمینه ای و سالمندان واکسن آنفلوآنزا را دریافت کنند.
لینک کوتاه خبر: https://eghtesadkerman.ir/4943
اخبار مرتبط
نظرات شما