• یکشنبه ۶ آذر ۱۴۰۱ -
  • 27 November 2022

  • یکشنبه ۶ آذر ۱۴۰۱ -
  • 27 November 2022
در ۵ ماهه امسال رقم خورد؛

روند کاهشی صادرات محصولات فولادی

طبق آمار، طی پنج ماهه ابتدایی سال جاری بالغ بر پنج میلیون تن صادرات اقلام فولادی صورت گرفته که نسبت به مدت مشابه سال گذشته برای همه مقاطع، محصولات و شمش و آهن اسفنجی کاهشی رقم خورده است.

 این در حالیست که تا پیش از این صادرات اقلام فولادی روندی صعودی داشت، اما طی دو ماه اخیر روندی نزولی طی کرده است.
بر اساس آمار انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران، طی پنج ماهه نخست امسال یک میلیون و ۱۸ هزار تن مقاطع طویل فولادی صادر شده که نسبت به یک میلیون و ۱۳۴ هزار تن صادر شده در مدت مشابه سال گذشته ۱۰ درصد کاهش داشته است.
پس از آن صادرات محصولات فولادی نیز ۱۷ درصد نسبت به پنج ماهه سال گذشته کاهش یافته و از یک میلیون و ۳۹۹ هزار تن صادرات در پنج ماهه ۱۴۰۰ به یک میلیون و ۱۶۶ هزار تن در مجموع پنج ماهه ۱۴۰۱ رسیده است.
در پنج ماهه نخست امسال، دو میلیون و ۴۷۸ هزار تن شمش فولادی (شامل اسلب، بلوم و بیلت) صادر شد که به نسبت سه میلیون و ۷۹ هزار تن صادر شده در مدت مشابه سال ۱۴۰۰، کاهش ۲۰ درصدی داشته است
در مجموع صادرات مقاطع تخت فولادی نیز در پنج ماهه ابتدایی امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش داشته‌ است. کل مقاطع تخت فولادی صادر شده در مدت مذکور سال جاری با کاهش ۴۴ درصدی نسبت به میزان صادرات آن در پنج ماهه سال گذشته به ۱۴۸ هزار تن رسیده است. طی پنج ماه نخست سال گذشته در مجموع ۲۶۵ هزار تن مقاطع تخت فولادی صادر شده بود.
در نهایت بیشترین افت صادرات فولادی‌ها مختص آهن اسفنجی است که ۵۷ درصد کاهش یافته، در حالی که تا اردیبهشت ماه صادرات آن صفر بوده است.
این در حالیست که تا رشد ۲۰۰ درصدی صادرات هم در نیمه نخست سال گذشته رقم خورده بود اما میزان صادرات آهن اسفنجی در سال جاری کمتر و کمتر می‌شود.
طی پنج ماهه ۱۴۰۱ در مجموع ۲۱۳ هزار تن آهن اسفنجی صادر شده که ۵۷ درصد کمتر از میزان صادرات آن در مدت مشابه سال گذشته است. در پنج ماهه ابتدایی سال گذشته ۴۹۰ هزار تن از این محصول معدنی صادر شده است.
لینک کوتاه خبر: https://eghtesadkerman.ir/5044
اخبار مرتبط
نظرات شما