• جمعه ۱۲ خرداد ۱۴۰۲ -
  • 02 June 2023

  • جمعه ۱۲ خرداد ۱۴۰۲ -
  • 02 June 2023
بررسی تغییرات موجودی انبارها در مهرماه؛

منفی شدن موجودی انبارها

بررسی ها نشان می دهد تغییرات موجودی انبارها در مهرماه منفی 3.7 درصد بوده، این نرخ پایین ترین میزان این شاخص از ابتدای تابستان 1401 محسوب می شود.

بنا به گزارش منتشر شده از پژوهشکده پولی و بانکی از وضعیت تولید 280 شرکت بورسی که بیش از نیمی از تولید صنعتی کشور را در اختیار دارند، تغییرات موجودی انبار ها در مهر ماه منفی 3.7 درصد برآورد شده است. این برای هفتمین ماه متوالی است که تغییرات موجودی انبار ها در اقتصاد کشور منفی می شود، به بیان دیگر به طور کلی از ابتدای سال 1401 شاهد منفی شدن موجودی انبار ها بوده ایم، این در حالیست که در سال گذشته تقریبا در تمامی ماه ها موجودی انبار ها مثبت بوده است. در مرداد ماه تغییرات موجودی انبار ها به صفر درصد نزدیک شد اما دوباره از شهریور ماه منفی تر شد و این روند در مهر ماه نیز ادامه یافت. البته در همین بازه هفت ماهه رشد تولید نیز نیز کاملا روندی صعودی داشته است.
تغییرات تولید به تنهایی نمی تواند اطلاعات سودمندی به ما ارائه دهد، از همین رو بررسی تغییرات موجودی انبار ها در کنار تغییرات رشد ضروری است. کاهش مداوم موجودی انبار ها نشان از فعال بودن سمت تقاضا در سال جاری دارد در برهه های زمانی که محدودیت تقاضا وجود دارد و ظرفیت مازاد تولید در بخش عرضه وجود دارد روند رشد تولید و تغییرات موجودی انبار در خلاف جهت هم خواهد بود. به این معنی که تغییرات رشد تولید ریشه در تغییرات تقاضا دارد و به عنوان مثال تولید کننده در مواجه با افزایش تقاضا از طریق کاهش موجودی انبار و افزایش رشد تولید واکنش نشان میدهد. زمانی که شوکی منفی بخش عرضه تولید و فروش را تحت تاثیر قرار دهد، در دوره های اولیه با وجود اینکه رشد تولید را کاهش می دهد، رشد فروش را تحت تاثیر قرار نمی دهد و همین امر باعث کاهش موجودی انبار محصولات نهایی می شود. از این رو زمانی که کاهش رشد تولید با کاهش موجودی انبار همراه باشد میتوان گفت که شوک وارد شده از بخش عرضه است و عامل اصلی متوقف کننده رشد را باید از سمت عرضه جستجو کرد.
نمونه این مورد کاهش تولید فروردین ماه سال 99 بوده که ریشه در تعطیلی واحد های صنعتی و بخش عرضه داشت و موجودی انبار و تولید با هم کاهش داشتند. به علاوه موجودی انبار و تولید صنایع از فروردین تا تیر ماه 1399 هردو روند افزایشی داشتند که نشان از برطرف شدن مشکل عرضه دارد. شاخص موجودی انبار  از خرداد ماه تا آذر ماه 1400 (به جز در شهریور ماه) مثبت بوده است که نشان دهنده افزایش در موجودی انبار صنایع بوده است. در مهر ماه تا آذر ماه روند افزایش در موجودی انبار صعودی بوده است.  به گونه ای که در آذر ماه بیش از ۲/۵ درصد از تولید انجام شده در انبار ذخیره شده است. در سه ماهه زمستان نیز تولید صنایع به طور متوسط ۱/۵ درصد بالا تر از فروش آن ها بوده و موجودی انبار افزایشی بوده است. در فروردین 1401 بعد از حدود 6 ماه شاخص موجودی انبار صنعت کاهش موجودی انبار را نشان داد. به گونه ای که معادل 4 درصد تولید فروردین ماه از موجودی انبار صنعت کاسته شده است.
لینک کوتاه خبر: https://eghtesadkerman.ir/5505
اخبار مرتبط
نظرات شما