• پنج شنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ -
  • 20 June 2024

  • پنج شنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ -
  • 20 June 2024
دادستان مرکز استان، خواستار شد

ساماندهی اتباع بیگانه در استان کرمان

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان کرمان بر لزوم توجه ویژه به موضوع ساماندهی اتباع بیگانه در استان تاکید کرد و گفت: موضوع جرایمی که توسط اتباع بیگانه صورت می گیرد باید مورد توجه قرار گیرد.

مهدی بخشی در نشست مشترک شورای قضایی با مجمع نمایندگان استان کرمان بر تکمیل ترک کمپ ترک اعتیاد کبوترخان اشاره و تاکید کرد: توجه به طرح های توسعه ای استان در حوزه های مختلف از جمله مس، خودروسازی و ... به منظور توسعه اقتصاد و اشتغال تاکید کرد.
دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان کرمان بر لزوم توجه ویژه به موضوع ساماندهی اتباع بیگانه در استان تاکید کرد و گفت: موضوع جرایمی که توسط اتباع بیگانه صورت می گیرد باید مورد توجه قرار گیرد.
رییس کل دادگستری استان کرمان نیز در این جلسه از تشکیل دو کارگروه تخصصی به منظور توسعه تعاملات بین دستگاه قضایی و قوه مقننه و رفع دغدغه های موجود و نیز توسعه گام های عدالت گستر در مسیر احقاق حقوق عامه در استان خبر داد.
حجت الاسلام و المسلمین ابراهیم حمیدی افزود: ایجاد هماهنگی و هم افزایی بین قوه قضاییه و نمایندگان در سطح ملی و استان ها و کارگروه های استانی از دغدغه های طرفین است چرا که امروز قوه قضاییه برای رفع مشکلات خود نیازمند مشارکت مجلس و مجلس شورای اسلامی نیز برای اجرای مقررات و احکام مد نظر نیازمند همکاری قوه قضاییه است.
عواید شرکت های بزرگ کمتر به استان بر می گردد
وی با اشاره به شکل گیری دو کارگروه تخصصی دراستان کرمان در رابطه با توسعه تعاملات بین دستگاه قضایی و مقننه، تصریح کرد: از انجا که در آستانه تصویب برنامه هفتم هستیم، در یکی از این کارگروه ها به بازخوانی احکام برنامه ششم پرداخته و تلاش می شود که از ظرفیت استان ها برای ارائه پیشنهادات به منظور ارتقای برنامه هفتم توسعه استفاده شود.
نماینده عالی قوه قضاییه در استان کرمان ادامه داد: کارگروه دوم نیز برای توسعه هماهنگی های بین نمایندگان و دادگستری ها و تدوین راهکارهای مورد نظر برای تسهیل امور تشکیل گردیده است.
حمیدی یادآور شد: یکی از دغدغه های مطرح شده در این نشست این بود که عواید شرکت های بزرگ کمتر به استان بر می گردد و مقرر شد که بر مبنای ظرفیت های حاصل از تعاملات بین قوای قضاییه و مقننه، در راستای حفاظت از حقوق عامه که متعلق به مردم است، استفاده بیشتری صورت گیرد و راهکار مشترکی بین دستگاه قضایی و نمایندگان نهایی شود تا ضمن کمک به توسعه اقتصادی استان، از فرار سرمایه های استان نیز جلوگیری نماییم.
وی در ادامه با تاکید بر این مطلب که تعامل بین قوا در سطح استانی و ملی یک نیاز و ضرورت بزرگ امروز کشور ما است، تاکید کرد: همفکری ها و همراهی ها برای حل مشکلات مردم وجود داشته باشد و در این راستا تفاهم نامه ای اخیرا برای برگزاری و توسعه نشست های بین قوه قضاییه و نمایندگان مجلش شورای اسلامی در سطح کشوری به امضا رسیده است و باید به صورت فصلی برگزار گردد.
رییس کل دادگستری استان کرمان یادآور شد: یکی از وظایف مجلس شورای اسلامی، تصویب قوانین و مقررات متناسب با نیاز جامعه است و این در حالی است که قوانین جدید التصویب در اجرا با مشکلات جدی مواجه می شوند و از ابتدای اجرا باید به دنبال رفع نقص ها بود.
حمیدی با تاکید بر این مطلب که قوانین مربوط به قوه قضاییه باید سریعا رسیدگی شود و هم دقیق باشد و بتواند مشکلات این قوه را برطرف نماید، اظهار کرد: عدم تعیین تکلیف قانون شوراهای حل اختلاف موجب شده که تعدادی زیادی از دبیران و اعضای این شوراها بلاتکلیف باشند و انتظار توقع این است در اسرع وقت این قانون پیگیری شده و مصوب گردد.
وی توجه به معیشت قضات و کارکنان قوه قضاییه را مورد تاکید قرار داد و با اشاره به رابطه مستقیم این موضوع با سلامت دستگاه قضاییف گفت: اقداماتی اخیرا انجام شده که جای تقدیر دارد اما با وجود قانون و مقررات مربوط به حقوق و مزایا و تبعیض های موجود بین قضات و اعضای هیات علمی موجب شده که انگیزه خدمتی قضات کاهش یابد که این امر خسارت بزرگی برای جامعه به دنبال خواهد داشت.
رییس کل دادگستری استان کرمان، توجه به پروژه های نیمه تمام دستگاه قضایی را مورد تاکید قرار داد و گفت: فضاهای محدود و نبود امکانات متناسب با نیاز مردم از مشکلات دستگاه قضایی به شمار می رود که انتظار است با همکاری نمایندگان مجلس برطرف گردند.
حمیدی با اشاره به این مطلب که سهم قوه قضاییه در برنامه هفتم توسعه کشور باید به خوبی دیده شود، تاکید کرد: باید بررسی شود که اعتباراتی که در قوانین دیده شده، به قوه قضاییه واگذار می شود یا خیر؟.
به گزارش ایسنا، نماینده عالی قوه قضاییه در استان کرمان بر بازدید نمایندگان مجلس شورای اسلامی از زندان ها و بررسی مشکلات آنها، عنوان کرد: بازدید از بایگانی های راکد و حل مشکلات موجود در این حوزه باید مورد توجه ویژه قرار گیرد.
وی از آمادگی دستگاه قضایی استان کرمان برای بررسی لوایح و طرح های پیشنهادی و اعلام نظرات تخصصی برای ارتقای جنبه اجرایی آنها خبر داد.

 
لینک کوتاه خبر: https://eghtesadkerman.ir/5510
اخبار مرتبط
نظرات شما