• سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ -
  • 16 July 2024

  • سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ -
  • 16 July 2024
ریزش یک میلیون و 700 هزار تومانی سکه!

طلا بخریم یا ارزان می‌شود؟

از روز گذشته، روند افزایشی قیمت طلا و سکه متوقف شده و قیمت طلا و سکه کاهش پیدا کرده است. حالا سوالی که وجود دارد این است که طلا بخریم یا ممکن است طلا ارزانتر شود؟...

قیمت طلا و سکه در هفته جاری رکورد زد. قیمت سکه مرز 25 میلیون تومان را رد کرد و طلا هم به گرمی دو میلیون و 100 هزار تومان رسید.
اما قیمت‌ها امروز کمی نزولی بود و سکه به قیمت 23 میلیون و 450 هزار تومان رسید که نشان‌دهنده کاهش یک میلیون و 700 هزار تومانی آن طی یکی دو روز است.
قیمت دلار هم در بازار آزاد در حال کاهش است. قیمت دلار با کاهش حدود هزار تومانی به کانال 44 هزار تومان برگشت و همین نزول قیمت دلار بر سکه و طلا هم اثر گذاشت.
در هفته جاری هم دولت بر کاهش قیمت دلار و مدیریت بازار ارز تاکید کرده است. امروز هم رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرد دولت وارد بازار آزاد می‌شود و مدیریت این بازار را در دست می‌گیرد. آیا از همه این موارد می‌توان نتیجه گرفت که قیمت دلار و پس از آن طلا و سکه کمتر می‌شود یا نه؟
دلار ارزان می‌شود؟
امروز محمدرضا فرزین رسما اعلام کرد که بانک مرکزی وارد بازار ارز شده و مدیریت بازار را در دست می‌گیرد. بسیاری معتقدند خط و نشان جدید بانک مرکزی بر بازار ارز تاثیر می‌گذارد و احتمالا دلار در چند روز آینده کمی ارزان می‌شود. اگرچه این کارشناسان معتقدند کاهش احتمالی قیمت دلار موقتی است و روند قبلی از سر گرفته می‌شود.
اما در صورت کاهش قیمت دلار، باید منتظر کاهش قیمت طلا و سکه باشیم. پس به نظر می‌رسد که مردم باید در خرید طلا و به خصوص طلای سرمایه‌ای با دقت و احتیاط بیشتری عمل کنند و در چند روز آینده مسیر قیمت دلار را رصد کنند تا بتوانند زمان درست ورود به بازار را تشخیص دهند.
طلا و سکه ارزان می‌شود؟
عبادالله محمدولی، کارشناس بازار طلا و سکه در پاسخ به این سوال به اقتصاد ۲۴ گفته احتمالا روند افزایشی قیمت طلا و سکه ادامه دارد. او گفته: من فکر می‌کنم تا نیمه دوم اسفندماه همچنان قیمت طلا و سکه افزایشی است. چراکه در شرایط فعلی اقتصادی و سیاسی در کشور نباید انتظار کاهش قیمت‌ها را داشته باشیم.
اما این فعال حوزه طلا پیش‌بینی کرده که قیمت طلا و سکه از اواخر اسفند ماه به ثبات می‌رسد چراکه «چند روز مانده به عید ۱۴۰۲ و با آغاز ماه رمضان تقاضا برای خرید طلا و سکه، خود به خود کاهش پیدا می‌کند و احتمالا قیمت‌ها ثابت می‌شود
البته وی گفته آن زمان هم عید است قیمت طلا و سکه ارزان شود و قط می‌توانیم امیدوار باشیم که قیمت‌ها در محدوده کنونی باقی بماند و بیشتر از این نشود.
به عبارتی سیگنالی که این کارشناس داده این است که با کاهش نسبی قیمت‌ها در روزهای آینده، مردم نگران ریزش ناگهانی قیمت‌ها نشوند و طلا و سکه خود را نفروشند.
به گزارش تجارت‌نیوز، وی توصیه کرده هر زمان که بازار طلا و سکه نوسانی می‌شود و به اصطلاح «دریا موجی می‌شود»، سعی کنیم وارد بازی نشویم. نکته دوم هم اینکه هیچگاه برای کوتاه مدت وارد بازار طلا و سکه نشوید، زیرا ریسک زیادی دارد، بلکه تنها برای میان مدت و بلندمدت به بازار ورود پیدا کنید.
لینک کوتاه خبر: https://eghtesadkerman.ir/6393
اخبار مرتبط
نظرات شما