• شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ -
  • 24 February 2024

  • شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ -
  • 24 February 2024
روسیه هدیه خودرویی ایران را باز نکرده پس فرستاد؛

صادرات محصول خودروسازان به بن بست خورد

تلاش خودروسازان برای صادرات خودرو به همسایه شمالی ناکام ماند. وزارت صنایع و بازرگانی روسیه گفته است واردات خودروهای ایرانی به روسیه به دلیل نداشتن گواهینامه های تایید مقدور نمی باشد...

آن طور که اخبار منتشر شده نشان می دهد دریافت گواهینامه تایید یکی از شروطی است که خودروسازان ایرانی برای حضور در خاک فدراسیون روسیه آن را رعایت کنند.
خبرگزاری ریانووستی در این ارتباط خبری را منتشر کرده و مدعی شده خودروسازان ایرانی گواهی تایید یاد شده را ندارند و تا کنون نیز درخواستی در این زمینه از سوی طرف ایرانی به واحد صدور این گواهینامه در وزارت صنایع و بازرگانی روسیه ارائه نشده است.
پیش تر مدیران عامل دو خودروساز بزرگ کشور از عرضه محصولات خود به روسیه خبر داده بودند. در آخرین اظهارنظر در این ارتباط مدیرعامل ایران خودرو دی ماه امسال از صادرات دو هزار دستگاه انواع تارا و دنا به بازار روسیه تا پایان سال جاری خبر داده بوددیگر خودروساز بزرگ کشور یعنی سایپا هم برای حضور در بازار روسیه مشغول برنامه ریزی بود. مدیرعامل سایپا از حضور شاهین و ال 90 ایرانی در بازار روسیه گفت. محمدعلی تیموری پا را فراتر گذاشت و از تولید مشترک ال 90 ایرانی با مشارکت روسیه ها خبر داد. . به نظر می رسد مدیران ارشد ایران خودرویی و سایپا چندان از مشکلات صادرات به بازار روسیه خبر ندارند.  
جنگ روسیه و اوکراین و به دنبال آن خروج برندهای جهانی خودروساز از بازار خودروی روسیه زمینه را برای حضور دوباره خودروسازان ایرانی در بازار این همسایه شمالی فراهم کرد. رویای حضور دوباره خودروهای ایرانی در جاده های روسیه با برگزاری نمایشگاه اتومبیلیتی 2022 روسیه حضور پررنگ زنجیره خودروسازی کشور بیش از پیش رنگ واقعیت به خود گرفت و کار تا جایی پیش رفت که حتی قیمت تارا و شاهین در بازار روسیه مشخص شد. اما به نظر می رسد با اطلاعیه وزارت صنایع و بازرگانی روسیه همچنان خودروهای ایرانی راه درازی برای حضور در بازار روسیه در پیش دارند.
لینک کوتاه خبر: https://eghtesadkerman.ir/6652
اخبار مرتبط
نظرات شما