• چهارشنبه ۱۷ خرداد ۱۴۰۲ -
  • 07 June 2023

  • چهارشنبه ۱۷ خرداد ۱۴۰۲ -
  • 07 June 2023
بازدهی تمام بازارها منفی شد؛

بازدهی بازارها در هفته سوم اسفند 1401

بازارهای مالی و سرمایه‌ای در سومین هفته اسفند‌ماه 1401، با بازدهی منفی همراه بودند. بیشترین بازدهی منفی بازارها از ۱۱ تا ۱۸ اسفندماه به ترتیب مربوط به طلا، دلار، سکه و بورس بود...

این هفته بازار تحت تاثیر اخبار سفر رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به ایران و نتایج رضایت‌آمیز سفر مذکور قرار گرفت و قیمت‌ها به ویژه در بازارهای مالی افت چشمگیری داشت.
قیمت دلار
روز پنجشنبه یازدهم اسفند‌ماه قیمت دلار در مرکز مبادله ارز و طلا ۴۴ هزار و ۶۴۷ تومان اعلام شد و در بازار آزاد این اسکناس آمریکایی در پله سوم کانال پنجم نوسان داشت. این در حالی است که قیمت دلار روز گذشته در مرکز مبادله‌ای ۴۲ هزار و ۳۳۶ تومان اعلام شد.
همچنین برخلاف روند کاهشی محدودِ قیمت دلار در مرکز مبادله، در بازار آزاد، ۹۰۰ تومان گران‌تر از روز چهارشنبه ۱۶ اسفند معامله شد و فقط ۱۰۰ تومان با کانال جدید فاصله دارد.
قیمت دلار در بازار آزاد از  ۱۱ تا ۱۸ اسفندماه ۶/۹ درصد بازدهی منفی داشت و سه هزار و ۷۰۰ تومان ارزان شد.
در روزهای دوشنبه و سه‌شنبه هفته جاری فشار عرضه، اخبارِ مساعدِ نشست‌ مذکور و امنیت خاطر ایران در عدم صدور قطعنامه‌ای علیه کشورمان در شورای حکام، باعث شد قیمت دلار دست پایین را بگیرد و بیش از ۱۰ هزار تومان کاهش داشته باشد.
هر چند برخی تحلیلگران ارزی معتقد بودند این روند نزولی نشانه‌هایی از نوسان‌گیری بازارساز را نیز در خود دارد. اما توانست قیمت دلار را از قله ۶۰ هزار تومانی در کانال ۴۰ هزار تومانی قرار دهد.
قیمت طلا
قیمت طلا در روز پنجشنبه، ۱۱ اسفندماه، دو میلیون و ۵۰۱ هزار تومان‌ بود. این در حالی است که هر گرم طلا در روز گذشته با قیمت دو میلیون و ۲۷۸ هزار تومان معامله شد. بازدهی این بازار منفی ۸/۹۲ درصد بود و کاهش قیمتی در حدود ۲۲۳ هزار تومان داشته است.
قیمت سکه
قیمت سکه امامی هفته قبل با نرخ ۲۹ میلیون و ۳۹۰ هزار تومان معامله می‌شد. این قطعه از سکه در هفته جاری بازدهی منفی داشت. هر چند بازار سکه در هفته دوم اسفند تلاطم زیادی داشت و تا کانال ۳۶ میلیون تومانی نیز رشد کرده بود اما اخبار سیاسی سیگنال کاهش قیمت به بازار فلز زرد داد.
روز پنجشنبه ۱۸ اسفند سکه امامی با قیمت ۲۷ میلیون و ۶۸۶ هزار تومان معامله شد. بازار سکه بازدهی منفی ۵/۸۰ درصدی و یک میلیون و ۷۰۴ هزار تومانی کاهش قیمت داشت.
در هفته سوم اسفند قیمت دلار متاثر از حضور رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در تهران، کاهش داشت و همبستگی دلار و بازار فلز زرد در بازار طلا و سکه به خوبی نمایان شد.
بازگشت قیمت دلار به کانال ۴۰ هزار تومانی باعث شد قیمت سکه تا ۱۰ میلیون تومان کاهش پیدا کند.
در روزهای گذشته معامله‌گران بازار دلار، طلا و سکه در انتظار نتایج نشست شورای حکام‌ بودند. این نشست بدون صدور قطعنامه‌ای علیه کشورمان پایان یافت. با این وجود، قیمت در بازارهای مالی با وجود فضای نیمه تعطیل بازار در روز پنجشنبه ۱۸ اسفند صعودی بود.
از همین رو تحلیلگران بازار معتقدند مولفه‌های تاثیرگذار برافزایش قیمت‌ها در اقتصاد تغییری نکرده و این افزایش انتظارات تورمی است که بیشترین اثر را بر روند صعودی قیمت‌ها در بازار می‌گذارد.
بورس
بازار در هفته سوم آخرین ماه سال در حالی به کار خود خاتمه داد که شاخص کل بورس در محدوده یک میلیون و 817 هزار واحدی ایستاد و در نهایت افت 0.2 درصدی را در کارنامه خود ثبت کرد.
به گزارش تجارت‌نیوز، در سوی دیگر بازار در حالی که این هفته تنها چهار روز کاری داشت و در این مدت سه روز خروج نقدینگی حقیقی و یک روز ورود پول ثبت شد، شاخص کل هم‌وزن رشد 1.4 درصدی را ثبت کرد و شاخص کل فرابورس نیز با افزایش 0.17 درصدی در ارتفاع 23 هزار و 46 واحدی ایستاد.
لینک کوتاه خبر: https://eghtesadkerman.ir/6852
اخبار مرتبط
نظرات شما