• سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ -
  • 21 May 2024

  • سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ -
  • 21 May 2024
با تصویب در مجمع عمومی فوق‌العاده شرکت مس؛

«فملی» 60 هزار میلیارد تومانی شد

در مجمع عمومی فوق العاده شرکت ملی صنایع مس ایران، سرمایه شرکت مس از محل سود انباشته به میزان 50 درصد از مبلغ 40 هزار میلیارد تومان به 60 هزار میلیارد تومان افزایش یافت...

مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران در این مجمع گفت: با جابجایی رکورد حفاری های اکتشافی صورت گرفته در معادن این شرکت به مجموع ذخایر شرکت ملی مس ۲ میلیارد تن اضافه و موجب شد تا رتبه ایران از حیث ذخایر جهانی از ۷ به ۵ صعود پیدا کند که در ادامه با توسعه اکتشاف هدفگذاری جهش به رتبه دوم دنیا صورت گرفته است.
علی رستمی در رابطه با اهداف سال ۱۴۰۱ عنوان کرد: با توجه به عقب ماندگی در بخش معدن نسبت به سایر حوزه های اقتصادی کشور و همچنین لزوم جذب سرمایه گذاری های جدید اهمیت توجه به آن بخصوص بخش مس به دلیل دارا بودن ذخائر عظیم در کشور اهمیت دو چندان پیدا کرده است.
رستمی در ادامه با اشاره به قرارگیری مناسب جغرافیایی ایران بر روی ۳ کمربند اصلی مس و وجود ذخائر فلز سرخ از شمال غرب تا جنوب شرق عنوان کرد: در سال ۱۴۰۱ با حفاری های صورت گرفته مجموع ذخایر شرکت ملی مس به ۱۹ میلیارد تن رسیده است که با هدفگذاری های صورت گرفته در نهایت به رتبه دوم جهان در این خصوص ارتقا خواهیم یافت.
مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران در خصوص تولید کنسانتره و کاتد مس بیان داشت: در حال حاضر در تولید کنسانتره رتبه ۱۴ دنیا و در تولید کاتد مس رتبه ۱۷ جهان را داریم که در قیاس با ذخائر کشف شده این رتبه مطلوب نبوده و در تلاش هستیم که با رشد استخراج، تولید، تغلیظ و سرمایه گذاری رتبه کشور را همپا با ذخایر به وضعیت مناسبی برسانیم.
رستمی در پایان رشد تولید به موازات کشف ذخایر جدید را الزام دانست که در افق ۱۴۰۶ تولید کاتد شرکت ملی مس به بیش از ۱ میلیون تن سالانه خواهد رسید.
سود خالص فملی به بیش از سه برابر خواهد رسید
علی رستمی مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران در جریان مجمع عمومی فوق العاده این شرکت ابراز داشت: با برنامه هدفگذاری شده تحول صنعت مس در افق ۱۴۰۶ سود خالص شرکت به ۵ میلیارد دلار یعنی بیش از ۳ برابر خواهد رسید.
مدیرعامل شرکت ملی مس ایران با اشاره به نهضت پیشرفت و طرح تحول صنعت مس ایران عنوان کرد: در افق ۱۴۰۶ برنامه ریزی شده است که در چهار حوزه تولید، صادرات، سود خالص و اشتغالزایی رشد قابل توجهی کسب شود به گونه ای که تولید مس کاتد در سال ۱۴۰۰ از رقم ۲۸۵ هزار تن به ۱ میلیون تن در سال ۱۴۰۶ افزایش پیدا کند. همچنین صادرات سالیانه از ۱.۶ میلیارد دلار سال ۱۴۰۰ به ۱۰ میلیارد دلار، سود خالص از ۱.۵ میلیارد دلار به ۵ میلیارد دلار(بیش از ۳ برابر) و اشتغالزایی از ۱۸ هزار نفر به ۵۰ هزار نفر در ۱۴۰۶ ارتقا پیدا کند.
رستمی با تشریح عملکرد این شرکت در سال ۱۴۰۱ گفت: در ۱۱ ماه سال جاری تمامی رکوردها در شرکت ملی مس جابجا شد و تنها فروش صادراتی رشد منفی داشت که با توجه به سیاست های شرکت در سال تولید، اشتغال و دانش بنیان، تمرکز بر تامین داخلی و رفع نیازهای صنایع پایین دستی معطوف و همین امر موجب ثبت آمار منفی در بخش فروش صادراتی شد.
علی رستمی در ادامه به بیان توضیحات در رابطه با هدفگذاری و عملکرد فروش داخلی و صادراتی شرکت ملی مس پرداخت و گفت: فروش داخلی در ۱۱ ماهه سال ۱۴۰۱ مطابق با برنامه ۳۶۶.۴۲۱ تن بود که با عملکرد۵۳۶.۱۱۳ تنی موجب ثبت رشد ۴۶ درصدی و رشد ۲ درصدی در فروش خارجی شدیم. همچنین عملکرد فروش ۱۱ ماهه در مقیاس با مدت مشابه سال قبل نشان از رشد ۳۷ درصدی فروش داخلی اما کاهش ۱۱ درصدی فروش صادراتی دارد که به دلیل تمرکز به رفع نیاز داخل در سال تولید، اشتغال و دانش بنیان بوده است.
لینک کوتاه خبر: https://eghtesadkerman.ir/6885
اخبار مرتبط
نظرات شما