• یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ -
  • 19 May 2024

  • یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ -
  • 19 May 2024
دولت برای افزایش یارانه‌ها شرط گذاشت؛

جزئیات تازه از طرح کالابرگ الکترونیکی

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اعلام خبر اجرایی شدن طرح کالابرگ الکترونیکی طی هفته آینده، جزئیاتی از این طرح ارائه کرد. بعد از چند بار تعویق در اجرای سراسری این طرح، چند روز قبل رئیس سازمان برنامه و بودجه به اجرای قریب‌الوقوع آن اشاره کرد...

صولت مرتضوی - وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی  در حاشیه برگزاری جلسه هیأت دولت با اعلام خبر اجرایی شدن طرح کالابرگ اکترونیکی از هفته آینده، درباره تاخیر چندباره اجرای این طرح گفت که به دلیل عدم وجود زیرساخت در ابتدای طرح، امکان عملیاتی شدن آن فراهم نبود و بعد هم بصورت آزمایشی در چند شهرستان کوچک و سپس استان هرمزگان و سپس در چند استان دیگر اجرایی شد.
به گفته مرتضوی، به لحاظ آنکه مشمولان یارانه بین کالابرگ و نقدی مختار بودند، ترجیحشان بصورت نقدی بود و طرح با اقبال عمومی مواجه نشد و استقبال اندک بود. در سال جدید در اجرای بند «ی» قانون بودجه به دولت اجازه داده شده به منظور مدیریت بازار و کمک به معیشت مردم، طرح کالابرگ را اجرا کند.
وزیر کار گفت: در این راستا، مشوق‌هایی اجرا کردیم. در گام اول یارانه کالابرگ ۲۰ درصد افزایش پیدا می‌کند؛ مثلا کسانی که یارانه‌شان ۴۰۰ هزار تومان بوده به ۴۸۰ هزار تومان ارتقا پیدا می‌کند و کسانی که مشمول یارانه هستند تا ۷۰ درصد یارانه‌شان را می‌توانند کالا خریداری کنند.
وزیر کار با بیان اینکه یارانه‌بگیران از طریق سامانه ملی اعتبار، یک ماه زودتر از زمان سررسید واریزی یارانه می‌توانند از این فرصت استفاده لازم را به عمل بیاورند، اظهار کرد: این طرح کاملا اختیاری است و اشخاص بین استفاده از کالابرگ یا نقدی، می‌توانند انتخاب کنند اما کسانی که ۷۰ درصد یارانه را از این اقلام خریداری کنند، افزایش یارانه دریافت می‌کنند.
به گفته وی، در کالابرگ لبنیات ۳ کیلوگرم در ماه، پنیر ۴۰۰ گرم در ماه، تخم مرغ یک کیلوگرم در ماه، گوشت مرغ ۲ کیلوگرم در ماه، روغن مایع ۸۱۰ گرم در ماه، ماکارونی ۷۰۰ گرم در ماه، برنج ایرانی ۲ کیلوگرم در ماه، ماست پرچرب ۲.۵ کیلوگرم در ماه، قند و شکر ۵۰۰ گرم در ماه، حبوبات ۱۲۰۰ گرم در ماه و گوشت گوساله هم ۱ کیلوگرم در ماه در نظر گرفته شده است.
لینک کوتاه خبر: https://eghtesadkerman.ir/7506
اخبار مرتبط
نظرات شما